Kılıçdaroğlu: Ana dilde eğitim olmaz

Kılıçdaroğlu: Ana dilde eğitim olmaz

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı öncesinde, lise öğrencileriyle bir araya gelerek sorularını yanıtladı.  Kılıçdaroğlu’nun resmi internet sitesinde “Gençlerle, Eğitim Sistemi ve Gelecek Üzerine Sıcak Bir Sohbet” başlığında bir video yayınlandı. Videonun, geçtiğimiz hafta, Özel Denge Eğitim Lisesi öğrencileriyle, okul bahçesinde kaydedildiği öğrenildi. Kılıçdaroğlu, 15 dakikalık videoda, lise son sınıf öğrencilerinin sorularını yanıtladı.

Kılıçdaroğlu, eğitim sisteminin özünün kişinin daha nitelikli soru sormasını sağlamak olduğunu vurgularken, Türkiye’deki sistemin böyle olmadığını belirtti. Türkiye’de eğitim sisteminin test sistemine odaklandığını kaydeden Kılıçdaroğlu, “Eğitim sisteminin yeniden yapılanması lazım. Biz eğitim sisteminin 12 yıl kesintisiz olmasını savunan bir siyasi partiyiz. Neden 12 yıl, çünkü ortalama yaşam uzuyor, bilgi birikimi gerekiyor. 12 yıllık zorunlu eğitimden sonra o kadar hızlı bir dönüşüm var ki dünyada. Bunu yapabilirsek müthiş bir başarı sağlamış oluruz” dedi.

“KİMSE DİNİ EĞİTİME KARŞI DEĞİL”

Kılıçdaroğlu, bir öğrencinin “Eğitim sisteminin oturmasının nedeni sizce ne?” şeklindeki sorusu üzerine ise, eğitim politikalarının sabahtan akşama değişmeyeceğini savunarak, “Bizim ülkemizde bir gelenek var; kervan yolda düzülür. Onun topluma maliyeti çok ağır oluyor. 4+4+4 eğitim sitemi, Milli Eğitim Bakanlığının stratejik planında, 5 yıllık kalkınma planında yoktu. Bakanlar Kurulu’nda görüşülmedi, 5 milletvekilinin verdiği kanun teklifiyle geçti. 5 milletvekilinin hiçbiri de eğitimci değildi. Ve Türkiye bunun farkında bile değil, bizi üzen nokta bu.”
Her bakana göre eğitim politikasının değiştiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, eğitim politikasını oluştururken ortak aklın egemen kılınması gerektiğini belirterek şunları kaydetti:
“Günlük sıcak siyasete eğitimi katıyoruz. Gerekçe şu oluyor bazen; ‘efendim işte gençler dini eğitim de alsınlar’. Olabilir, kimse dini eğitime karşı değil ki. İsteyen aileler çocuklarını belli okullara gönderebilirler. Ama dini eğitim bile almış olsa aklın özgürleşmesini hep beraber savunmak zorundayız. Akıl tutsak olamaz.”

“1402’LİKLER… AYNI SÜREÇ ŞİMDİ YAŞANIYOR”

Üniversitelerin özgür olması gerektiğini savunan Kılıçdaroğlu, “1402’likler diye bir kavram vardır, duydunuz mu hiç bilmem. Askeri darbeden sonra üniversitede askerlerin hoşuna gitmeyen öğretim üyelerinin tamamı 1402 Sayılı yasayla üniversiteden atıldılar. Bir bilim insanı üniversiten atılır mı, atıldılar. Onların ismi ‘1402’likler’dir. Ondan önce de vardı. Neden, onlar bir demokrasiyi ve özgürlüğü savunuyorlardı. ‘Siz misiniz savunan’, cezalandırdılar. Aynı süreç şimdi yaşanıyor. Beğenilmeyen hocalar üniversitelerden atılıyor, baskılar uygulanıyor. Bunları aşmak zorundayız” değerlendirmesinde bulundu.
Kılıçdaroğlu, mevcut üniversitelerin bilim üretmediğini belirterek, eğer üniversite ortamında özgürlük yoksa orada bilim üretilemeyeceğini savundu. Kılıçdaroğlu, öğrencilerin üniversite yönetimde söz ve karar sahibi olmaları gerektiğin de belirtti.

“ANADİLDE EĞİTİMDEN NE ANLIYORUZ, ÖNCE BU SORUYU SORMALIYIZ”-

CHP lideri, “Gelecekte anadilde eğitimi düşüyor musunuz” sorusu üzerine şunları dedi: “Anadilde eğitimden biz neyi anlıyoruz, önce bu soruyu kendimize sormamız lazım. Diyelim ki Kürtçeyi, Lazcayı, Çerkezceyi biliyorum, ana dilim bu benim. Ben bütün eğitim boyunca, bütün dersleri bu dilde mi göreceğim? Eğer böyle bir şey isteniyorsa, biz buna karşıyız.
Çünkü biz anadil öğrenilebilir, hiçbir sorunumuz yok, gitsin alfabesini de, gramerini de öğrensin, hiçbir derdimiz yok orada. Ama eğitim ulusal dille olmak durumundadır. Her ülkenin bir ulusal dili var, bizim ulusal dilimiz de Türkçedir.
Anadili öğrenme, konuşma burada hiçbir tereddüdümüz yok. Herkes anadilini öğrenebilir, konuşabilir, sinemasını yapabilir, müziğini, romanını, şiirini, oyununu, türküsünü, her şeyini yapabilir. Yapılıyor da zaten, bir yasak da söz konusu değil şu anda.”

“BİR ÖLÜ TOPRAĞI HERKESİN ÜZERİNDE. DESTEK VERİN HEP BERABER MUHALEFET YAPALIM”

Kılıçdaroğlu, “İyi muhalefet yaptığınızı düşünüyor musunuz sorusu üzerine de, medyaya eleştiride bulunarak, “Parlamentoda muhalefet yapıyoruz ama asıl muhalefet yapmamız gerek alan görüşüldüğünde televizyonların vermediği saate denk getiriliyor. Dolayısıyla bizim sesimiz yeteri kadar çıkmamış görünüyor. Peki ben derdimi nasıl anlatacağım medya vermezse” dedi. 4+4+4 eğitim sitemine karşı en güçlü muhalefeti kendilerinin yaptığını belirten Kılıçdaroğlu, “Eğitim kurumları bize destek mi verdi, üniversiteler ‘bu sistem doğru değildir’ diye bildiri mi yayınladılar, üniversiteler ‘bu stratejik bir alandır, 5 kişiyle yapamazsınız’ mı dediler, hayır. Bir ölü toprağı herkesin üzerinde. Herkes bize dönüyor, ‘neden muhalefet yapmıyorsunuz?’ diye. İyi de destek verin hep beraber muhalefet yapalım” diye konuştu.

“GENÇLERE GÜVENİYORUZ”

Kılıçdaroğlu, öğrencilerin yanında olduğu kısa videoda ise, “Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıktıklarında tek amaçları vardı, özgür ve bağımsız Türkiye’yi kurmak. Mustafa Kemal Atatürk, özgür ve bağımsız Türkiye’yi kurduktan sonra çok önemli bir gerçeğe imza attı, Türkiye’nin geleceğini gençlere bıraktı. Sadece ve sadece gençlere ve biz gençlere güveniyoruz” diye konuştu.


İlgili yazılar

Diyanet’in yardımları IŞİD’e mi gidiyor?

CHP İstanbul Milletvekili İhsan Özkes, El Nusra ve IŞİD terör örgütü  üyelerinin Diyanet’in misafirhanesinde kaldığı, Diyanet’in topladığı yardımların bu örgütlerin yararlandığı

Erdoğan: Anayasa’daki yerimi iyi biliyorum!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip  Erdoğan CHP ve MHP liderlerinin, AKP ile koalisyonun temel koşulu olarak sunduğu “Cumhurbaşkanı anayasa sınırları içinde kalmalı

Cemaat okulundaki papağan mevzuata takıldı!

28 Şubat sürecini trajikomik bir şekilde anlatan ‘Sürgün İnek’ filmindeki hadise, 2015 Türkiye’sinde ‘Sürgün Papağan’ olarak aynen yaşandı. Denetlenen bir

Bir Cevap Yazın