Kılıçdaroğlu: Başbakanlık da Cumhurbaşkanlığı da boş

Kılıçdaroğlu: Başbakanlık da Cumhurbaşkanlığı da boş

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu Türkiye’nin bu gün geldiği noktada  parlamenter sistemle ilgili sorunu  olana bir iktidar olması” dedi.

CHP olarak buna izin vermeyeceklerini belirten Kılıçdaroğlu ikinci tem sorun ise, yargı bağımsızlığına yönelik hareketler olduğunu ifade etti. Herkesin başvuracağı yerin bağımsız yargı olacağını anımsatan CHP lideri “yeni seçilen HSYK üyelerine sesleniyorum. Yargıyı yargı yapacak olan sizlersiniz. Yargıyı saygın kılacak, adalete güven duyulmasını sağlayacak olana sizlersiniz.Yargıyı siyasetin arka bahçesi haline getirmeyin. Getirirseniz güveni sarsarsınız. Bunu yapan biz değil sizin arkadaşlarınızdır.Parlamenter sisteme sahip çıkmak milli egemenliğe sahip çıkmak, Egemenlik Kayıtsızlık Milletindir” sözüne sahip çıkmaktır” diye konuştu.

“İKİ YÜZ YILLIK PARLAMENTER SİSTEM DENEYİMİMİZ VAR”

Türk halkının 200 yıllık bir parlamenter deneyimi olduğunu  kaydeden CHP lideri aydınlara ve medyaya sorumluluklarını hatırlattı. TBMM’de denetim yetkisini savunan ve hukukun üstünlüğüne sahip çıkan tek partinin CHP olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, ” şöyle devam etti:

CHP’nin muhalefeti karşısında iktidar partisi arada bir kaba güç gösterisi yapıyor. Kaba güçle yasaları parlamentodan geçiriyorlar. Soma’daki maden şehitlerine yönelik torba yasa içinde görevden alınanların mahkeme kararına rağmen iki yıl içinde göreve iade etmesine olanak sağlayan yasayı Anayasaya götürdük ve iptal edildi. Memur sendikalarına AKP’ye destek veren memurlara sesleniyorum. Kim hakkınızı koruyorsa teşekkür edeceksiniz. Yandaşa kaynak aktarma mantığı ile özelleştirme olmaz.  Yalan- talan düzeni içinde bir fabrika özelleştirilmişse  mahkeme  özelleştirmeyi iptal karar vermişse bile bu uygulanmayacaktı. Böyle bir düzen olur mu. Bunun üzerine gittik. Anayasa mahkemesine gittik ve mahkeme iptal etti. Şimdi Ahmet bey diyor ki özgürlüğün teminatıyız biz diyor. Madem öyle özgürlüğün teminatıysan internet yasası ne? Abdülhamit dönemine geri dönecek beyefendi. Sevgili vatandaşlarım. senin güvencen demokrasi. Buna inan. Anayasaya gittik ve mahkeme bunu da iptal etti. Demek ki parlamentonun etkin denetimini sağlayan sizin ve demokrasinin güvencesi CHP’dir.Bir ülkede aydınlar gerçeği yazamıyorsa, insanlar konuşmaktan korkuyorsa o ülke zalimlere teslim edilmiş demektir. Zalimin karşısında duran sadece CHP’dir. bunu herkesin bilmesi lazım”

AKP’NİN KOLTUK DEĞNEĞİ

Kobani konusunda hazırlanan tezkerenin amacını ve ayrıntılarını anlatan Kılıçdaroğlu,  hükümetin hazırladığı tezkereye  neden karşı çıktıklarıı  “Biz ülkeye yabancı asker gelmesine karşı çıktık. İki, tampon böylgeye karşı çıktık, Suriye’nin bölünmesine karşı çıktık” diye konuştu.

MHP liderinin AKP’nin hazırladığı tezkereye destek vermesini “AKP ne zaman şıkışsa koltuk değneği hazırdır. Şimdi diyecekler ki, “Biz, PKK için  Kobani tezkeresine karşı çıktık. geçiniz onu. Bizim milliyetçiliğimizden vatansevdamızdan kimsenin şüphesi olmasın.Bizim tezkeremizde tampon bölge, uçuşa yasak bölge yok. yabancı asker yok. Yeri geldiğinde teröriste dersini verecek geri dönecek

AHMET BEY ERGENLİK ÇAĞINDAKİ ÇOCUK GİBİ

Başbakanlık koltuğunda oturan birinin dili böyle olmaz. Sen ülkeyi yönetiyorsun. Ne demek susun. Bizim kültürümüzde ve inancımızda, sus yok. İstişare et, yani meşveret et vardır.Bizim inancımızda vardır bu kültür. Bunu görmezlikten geliyorsanız sbizin inancınızı kültürünüzü sorgularım. Bunu sorgulayan bir insanın kafasında demokrasi yoktur. Ben konuşunca rahatsız oluyor. Doğruları bul diye konuşuyorum. Ben düşüncelerimi söylüyorum. Alacaksın bakacaksın, doğruysa değerlendireceksin. Sen Türkiye Cumhuriyetini Ortadoğu bataklığının içine çekeceksen, ben de anamuhalefet partisi lideri olarak bunu söylemek durumundayım.

4 aralık 2011. Bir başka ülkenin militanlarını Türkiye’ye getirip eğitiyorsun, cebine para koyup gidin Suriye’de savaşın diyorsun. Biz o zaman da buna karyşı çıktık. Suriye’de olanların sorumlusu bunlar. IŞİD’e destek vermeyin dedik. Ahmet Bey çıktı dedi ki,. “Belgen varsa göster. IŞİD’e destek vermek vatana ihanettir. Belge mi istiyorsun sen. sayın Davutoğlu sana belge; Adana Cumhuriyet Başsavcılığı tutanağı, terör örgütüne  silah götürüldüğüne dair belge. Soförlerin el yazısıyla ifadesi. Şimdi soruyorum kim vatana ihanet eden? Madem insani yardım malzemesi götürüyorsan neden TIR’ların içindeki malzemeleri saklıyorsun, neden mahkemeyle yayın yasağı getiriyorsun. IŞİD’in elindeki silahlar Recep Tayyip erdoğan ve arkadaşları ile Davutoğlu’nun gönderdiği silahlar. Dünya biliyor. Bunların sadece istediği Türk vatandaşları bilmesin. IŞİD günde 2 milyon dolarlık petrol satıyor. Kime satıyor. eleman devşiren büroları var. Biri Hacıbayram’da diğeri Gaziantep’te. Konya Müftüsü  Konya’dan 100 kişi IŞİD’e katıldı 10’u,  15′ i bombalamada öldü diyor. Yurt dışından gelenler IŞİD’e katılanlar kendileri açıklıyor. Yaralanan IŞİD militanları Türkiye’de tedavi ediliyor sonra yeniden Suriye’ye gönderiliyor. Bilmeyen mi var?

“BENİM AKLIMA İHTİYAÇ DUYSAYDIN…”

28 Ağustos 2012 de Erdoğan’a bir mektup gönderdim. Suriye’deki  çatışmaların durdurulmaması halinde bir iç savaşa dönüşeceğini, Suriye parçalanma sürecine giriyor. Halkının daha fazla acı çekmesine ve  izin verilmemeli, TBMM’nin olağanüstü toplanarak bir uluslararası konferans düzenlenmeli ve BM genel sekreteri gözetiminde  Suriye rejimi ve muhalefeti de dahil edilmeli sorun çözülmeli önerisi yaptım. Bunların hiç biri  olmadı. Biz şucu veya bucu değiliz. Biz sadece ve sadece Ortadoğu’da kan akmasın, kadınlar çocuklar. yaşlılar mağdur olmasın. Yüzbinlerce aile başka ülkelerin topraklarına gitmesin istedik. Özgürlükleri demokrasiye inanıyoruz.

Benim aklıma ihtiyaç duysalardı Türkiye Ortadoğu bataklığında olmazdı. Dış politika mezhep eksenli olmazdı, terör örgütlerine destek veren ülke olmazdı. Bugün  Türkiye’nin Ortadoğu’daki konumu çok daha fazla olurdu.Benim aklıma ihtiyaç duyup duymaman hiç önemli değil, o senin kapasiten. Benim aklımı dinleyip sözlerimi tutsaydın Reyhanlı olmazdı daha geçen 39 kişinin öldüğü olaylar olmazdı.

MUHATAPLIK MESELESİ

Davutoğlu gazete yöneticilerini topladı “muhatabanız benim” dedi.Ama senin abin senin üstündeki seni başbakan olarak görmüyor. Sen görev alanına girmelerine izin verme. Biz seni muhatap alacağız da senin abin diyor ki ” onu ben başbakan atadım. istediğim zaman görevden alırım diyor. Cumhurbaşkanı partiler üstü demiş  Ahmet bey. Partiler altı oldu. Cumhurbaşkanlığı yemin törenine iyi ki katılmamışız. Ne kadar doğru yaptığımız şimdi ortaya çıkıyor. Hayatı boyunca yalan söylemiş bir adamın yalanına tanıklık etmedik iyi ki.  Namus ve şerefim üzerine tarafsız davranacağına an içti. Şimdi sormaz mıyım? Hangi namus tan hangi şereften söz ediyorsun sen? Bu tepkiyi ben değil Davutoğlu’nun anımsatması lazımdı. TOKİ konutları açılacaksa Davutoğlu kendisi açmalıydı?

Bütün yurtaşlarım duysun gerçek anlamda ne cumhurbaşkanlığ ne de başbakanlık koltuğu ikisi de boştur. Diyorya muhatap alıp soralım: Musul konsolosluğunu neden zamanında boşaltmadın. talimatı kim verdi. Sen o talimatı veren kişiyi bulup neden çıkarmadın. Seni muhatap alacaksak, bunların yanıtını ver. Bulup çıkaramazsan kusura bakma sen de abin gibi işe yaramaz bir adamsın”

 

 


İlgili yazılar

Haziran seçimleriyle ilgili şok iddia

Genel seçimler 7 Haziran’da. Ancak oy oranlarının yüzde 2’sini oluşturan 600 binden fazla vatandaş oy kullanamayacak. Bu rakam, adreslerini bildirmeyenler,

Hamzaçebi: Hesapsız kitapsız işimiz olmaz!

CHP Grup Başkanveli Akif Hamzaçebi, 7 Haziran genel seçimlerine yönelik olarak açıklanan ve büyük bir ilgi uyandıran somut vaatlerin maliyetinin AKP

CHP LİDERİNE ŞOK YAZI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu şüpheli sıfatıyla ifadeye çağrıldı. Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, bu çağrının, ‘Cumhuriyet savcılarının değil, emir

Bir Cevap Yazın