Kılıçdaroğlu: Diktatör bozuntusu

Kılıçdaroğlu: Diktatör bozuntusu

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Danıştay töreninde yaşananları anlatırken, “Tören sırasında gittiğimde ön sırada oturan eskilerin deyimiyle devlet ricali vardı. Saygı içinde ayağa kalkıp tokalaştık. Bir kişiye de elimi uzattım. Hafif öne doğru eğildi ama ayağa kalkmadı” derken, “Sen diktatör değil, diktatör bozuntususun. Hayatımda gördüğüm dünyanın en cahil adamı” eleştirisinde bulundu.

Partisinin grup toplantısında konuşan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Danıştay töreninde Başbakan Erdoğan ile Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu arasında yaşanan tartışmaya değinerek şöyle dedi:

“Tören sırasında gittiğimde ön sırada oturan eskilerin deyimiyle devlet ricali vardı. Ben de onlara merhaba dedim. Saygı içinde ayağa kalkıp tokalaştık. Bir kişiye de elimi uzattım. Hafif öne doğru eğildi ama ayağa kalkmadı, olabilir o onun saygısının ne anlama geldiğini gösterir yani ona bağlı, ona bir şey demiyorum. Fakat biraz sonra Genelkurmay Başkanı da içeri girdi. Şöyle bir baktım, bu esas duruşa geçmiş. Elini uzatıyor, başını eğiyor, eğer insan kendi egosuna teslim olursa bu tür manzaralar ortaya çıkar. Saygıda kusur etmemek insan olmanın temel kuralıdır. Beğenirsiniz, beğenmezsiniz ama herkes birbirine saygılı davranmak zorundadır. Annelerimiz bize bunu öğrettiler. Ben merak ediyorum egosu bu kadar şişkin birisi topluma nasıl saygı duyacak? Birisinin önünde esas duruşa geçebiliyorsun, elini uzatabiliyorsun ama eleştiriye tahammül ediyor.

“BİRİSİ KOLTUĞUNDA DURAMIYOR, ŞÖYLE YAN BAKTIM, DEVAMLI OYNUYOR”

Sonra kürsüye Danıştay Başkanı çıktı. Arkasından Türkiye Barolar Birliği Başkanı Sayın Feyzioğlu çıktı. Konuşmanın sonlarına doğru baktım birisi koltuğunda duramıyor. Şöyle yan baktım, devamlı oynuyor. Niye bu oynuyor diye merak ettim. Sonra birden yanındakilerle konuşmaya başladı ama ses tonunu her seferinde biraz daha artırarak. Sonra ayağa kalktı, kürsüde konuşan hatibe ‘edepsizlik yapma’ diye bir söz söyledi. Devlet adamı demiştik, Şeyh Edebali’nin öğüdünü okumuştuk değil mi?

“HAYATINDA GÖRDÜĞÜM DÜNYANIN EN CAHİL ADAMI”

Bir de bu arada bir tarihten bahseder. Tarihi de bilmiyor emin olun. Hayatımda gördüğüm dünyanın en cahil adamı.
Konuşmada edebi aşan tek bir cümle yok. Tam tersine son derece kibar, son derece saygılı ifadeler. Kaldı ki bizi de eleştirdi ana muhalefet partisi olarak, biz saygıyla dinledik, neden Şeyh Edebali kültürünü biz biliyoruz.
Arkadan daha büyük bir şey söyledi, söyledikleri için ‘baştan aşağıya yalan’ dedi. Bunu, gerçekten kulaklarıma inanamadım. Nasıl böyle bir şey söyler.
Anayasa Mahkemesinin kuruluş yıldönümünde, Anayasa Mahkemesi Başkanı kalkar hukukun üstünlüğüne vurgu yaparsa, yargını bağımsızlığına ve tarafsızlığına vurgu yaparsa aynı benzer konuşmalar Danıştay’ın kuruluş yıldönümünde de yapılırsa demek ki Türkiye’de bir sorun var. Demek ki hukukun üstünlüğü kavramı üzerinde bir sorunumuz var. Hukukun üstünlüğü bu ülkede yok diyorlar açıkça. Ama o buna tahammül edemiyor.

“FEYZİOĞOLU’NUN  BAŞKANLIĞA SEÇİLMESİ MİLLETVEKİLLERİNİN SEÇİLMESİNDEN DAHA DEMOKRATİKTİR”

Feyzioğolu’nun Barolar Birliği Başkanlığına seçilmesi milletvekillerinin seçilmesinden daha demokratiktir. Neden daha demokratik? Milletvekillerini halk mı seçiyor, tam kandırıyoruz birbirimizi, oturuyor beyefendi, bir liste yazıyor, vatandaşın önüne koyuyor, bunlara oy ver.

“DİKTATÖR BOZUNTUSU”, “DARBECİ”, “KENAN EVREN’İN ARKADAŞI”

Kim seçiyor bu milletvekillerini bu diktatör bozuntusu seçiyor. Gel diyoruz bunları değiştirelim, milletin vekilini millet seçsin diyoruz ama yanaşmıyor. Neden Kenan Evren’in arkadaşı da ondan. Aynı felsefe. Darbe hukukunun arkasına saklanıyor. Çünkü o da bir darbeci.

Ben diktatör derken rahatsız oluyor, hiç rahatsız olma sen, diktatör diyordum ama kusura bakma sen diktatör değil diktatör bozuntususun. Arada bir bunlar yargıçlığa da soyunurlar, bu diktatörler. ‘Ben Silivri davalarının savcısıyım’ demedi mi bu. Orada savcılık yapmadı mı? Kalkmış timsah gözyaşları döküyor. Sen bu davaların savcılığını üstlenmedin mi? Diktatörler bunu yaparlar, demokratlar değil.

Yasak getiren adam demokrat değildir, diktatördür. Getirdi mi, getirdi. Yine bu diktatör talimat verdi, 34 yurttaşımız öldürüldü. Çıkardı mı ortaya, çıkarmadı, talimatı veren kendisi çünkü.34 yurttaşımızın katilidir o. Diktatörler aynı zamanda katildirler.

“KİME KARDEŞİM DEDİYSE BİR SÜRE SONRA ARKADAN HANÇERLEMİŞTİR”

Diktatörlerin bir özelliği daha var kime kardeşim dediyse bir süre sonra arkadan hançerlemiştir. Bu temel bir kural. Esad’a kardeşim dedi, bir baktık, elinde hançer arkadan vuruyor. Kaddafi’ye kardeşim dedi, bir baktık elinde hançer Kaddafi’yi hançerliyor. Hayatımda bu kadar paraya aşık olan bir ikinci adam görmedim. Para deyince bütün sigortalar atıyor. Hele yeşil olursa, dolar olursa….”CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Menderes’e ilişkin sözlerine “Menderes kim sen kim? Menderes’in tırnağı bile olamazsın sen. Menderes’i ağzına alacak en son kişisin sen. Sen kendini Menderes ile kıyaslayamazsın, en son Menderes’in adını sen ağzına alabilirsin” dedi.
CHP lideri, özetle şöyle devam etti:
“17 Aralık sürecini niye darbe olarak telaffuz ediyor bu. Yine gitmiş 1960’lardan Menderes’ten falan söz ediyor. Menderes kim sen kim? Menderes’in tırnağı bile olamazsın sen. Menderes’i ağzına alacak en son kişisin sen. Menderes hiçbir zaman çocuklarına telefon edip, ‘evladım paraları sıfırlayın’ demedi. Menderes hiçbir zaman çocuklarına siz bir vakıf kurun, devletten ihale alanlar rüşveti senin vakfına ödesinler demedi. Menderes o kadar temiz bir insandı ki çocuklarına ‘ben başbakanken ticarete atılmayın’ diye öğüdü vardır. Sen kendini Menderes ile kıyaslayamazsın, en son Menderes’in adını sen ağzına alabilirsin.

“BU DİKTATÖR BOZUNTUSUNA SORUYORUM”

17 Aralık’a darbe diyor, neyin darbesi. Bu diktatör bozuntusuna soruyorum, 700 milyarlık kol saatini senin bakanın koluna darbeciler mi taktı? 100 milyon dolar… 99 milyon 999 bin 990 dolar, senin oğluna Suudi Arabistan’dan darbeciler mi gönderdi?

Bunlara cevap verir mi, veremez, neden veremez. Bunlara gelince tık yok, neden, çünkü kendisi bu işin başında. Bu işin başındaki kişi…
Bu sorulara cevap vermek için namuslu olmak lazım, ahlaklı olmak lazım, kul hakkı yememek lazım, millete saygılı olmak lazım, adam gibi adam olmak lazım, her kuruşun hesabını vermek lazım.
Her kuruşun hesabını soracağım, nereye kaçarsa kaçsın, darbe paranoyasının arkasına saklanmasın. Ortada darbe falan yok. Sen bu milletin cebine darbeyi yaptın. Sen köşeyi döndün, senin çocukların köşeyi döndü, senin bakanların köşeyi döndü.”


İlgili yazılar

Kurtulmuş: Hükümet ilk turda kurulur

AKP Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ilk tur görüşmelerinde hükümeti kurabileceklerini söyledi.  CNN’de konuşan Numan Kurtulmuş’ “Koalisyonların ne şekilde oluşacağı partiler arasındaki

Gökçek’i Hacklediler

Sosyal medya üzerinden yaptığı polemiklerle sürekli gündemde kalmayı başaran Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in Twitter hesabı hacklendi. Basın merkezi

Kılıçdaroğlu: Türkiye yolsuzlukta dünya lideri oldu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Ben mağdurum da mağdurum’ diye geziyorlar. Ne mağdurusun kardeşim sen. Araba dedin aldın, kırmızı plaka

Bir Cevap Yazın