KILIÇDAROĞLU: HIRSIZIN ELİ SIKILMAZ

KILIÇDAROĞLU: HIRSIZIN ELİ SIKILMAZ

​CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu rüşvet ve yolsuzluk operasyonundan sonra ses kayıtları ortaya çıkan Başbakan Erdoğan’a, daha önce yaptığı “televizyonda tartışalım” çağrısı geri aldı.
Seçim otobüsünde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu bayramlarda protokol gereği devletin belirleyeceği yerde duracağını ama asla Erdoğan ile tokalaşmayacağını söyledi. Kılıçdaroğlu, “Daha önce onun istediği kanalda, onun istediği gazetecilerle tartışmak istediğimi defalarca söylemiştim. Ama bu saatten sonra, gelip elimi öpse bile, yalvarsa bile onunla aynı masada oturamam. Protokolde yan yana dururuz o başka bir şey ama elini asla sıkmayacağım, bir hırsızın eli sıkılmaz” dedi.

Patenti kendisine ait olan “Başçalan” sözcüğünün Dünya literatürüne gireceğini belirteren CHP lideri “Geçen bir Fransız gazeteci bana ‘başçalan’ terimini kullandı. Zaten bir tek Türkçe sözcük biliyor o da “başçalan”. Göreceksiniz bu dünya literatürüne girecek. Başbakanlık koltuğunda oturup hırsızlık yapan bir adam olur mu ya? Türkiye Cumhuriyeti tarihinde böyle bir şey olmadı. En ağır lafarı söylüyorum ve bilinçli olarak söylüyorum. O koltuktan ayrılması lazım, utanması lazım.” Diye konuştu.

Adı şaibeye çıkmış bir başbakanın görev yaptığı bir ülkede hiç kimsenin geleceğini güvence içinde görmemesi gerektiğini ifade eden Kılıçdaroğlu buna seçim sandıkların da dahil olduğunu söyiledi.Kılıçdaroğlu sandık güvenliğinin Emrehan Halıcı başkanlığındaki bir ekip tarafından sağlanacağını açıkladı.

Kılıçdaroğlu MİT teklifinin seçim sonuna kalmasıyla ilgili bir soruya şu yanıtı verdi:
“Önümüzdeki süreç içinde AKP iktidarı kaybettiğinde kendisinin başına nelerin geleceğini herhalde çok iyi ölçtü, asıl kaygısı orada. Kaldı ki demokrasilerde bir istihbarat devleti olmaz, doğru bir uygulama değildir, o nedenle şimdilik durdurulması demokrasi açısından bir kazanımdır. Öyle bakıyoruz biz”.
Mitinglerde gördüğü tablodan çok memnun olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, özellikle kadınların ve gençlerin ilgisi çok yüksek olduğunu anlattı.

AKP’nin kendisini güçlü göstermek için özel bir çaba harcadığını kaydeden Kemal Kılıçdaroğlu, “olağanüstü paralar harcıyorlar, miting meydanlarını doldurmak istiyorlar. Böylece bir güç gösterisi yapmak istiyorlar. Hırsızların güç gösterisi dünyanın her tarafında eleştiri alır, Erdoğan’ın yaptığı da bu. Çaldı yetmedi, şimdi çaldıklarıyla koltuğunu korumak istiyor, gücünü böyle göstermek istiyor” dedi.
CHP lideri Başbakanın her fırsatta Adnan Menderes’i gündeme getirmesini eleştirerek şunları söyledi: “Adamın hayatı yalan üzerine inşa edilmiş, hayatımda bu kadar yalancı bir adam görmedim. Almış eline bir bildiri, 1960’larda yayınlanmış. Sıkıyönetim Komutanlığı yani o dönemki adıyla Örfi İdare bir bildiri yayımlamış. O dönem Eskişehir’de sıkıyönetim de yok. Adamın hayatı yalan üzerine inşa edilmiş Anadolu Ajansı da, o bildirinin doğru olmadığını, “bozguncu ve nifak yaratıcı eşhasın kötü niyetli faaliyetlerine alet olmamalarını” istiyor Cemal Gürsel. Adam, sahte bildiriyi esas alarak halkı kandırmak istiyor. Menderes hırsızlık yapmadı, hiçbir zaman da hırsızlığı savunmadı. Çocuklarının bir kısmı hayatta, bir kısmı vefat etti. Hiçbirisinin konumu Bilal oğlanın konumuyla kıyaslanamız. Herşeyi sömürüyor, dini, inancı, Menderes’i, Bayar’ı, Özal’ı sömürüyor. Menderes’in çocuklarına baksın kendi çocuklarına baksın. Hangi başbakanın oğlunun evinde paralar sıfırlandıktan sonra arta kalan 30 milyon avro var. İnsanda biraz utanma olur. Utanma duygusunu yitirmiş bir insan başbakanlık koltuğunda oturamaz zaten.
Meydanlar tamamen “Hırsız Tayyip” diye bağırıyor. Herhalde ben gidip onları anlatmadım. Öğrencinin çantasında “Hırsız var” afişi nedeniyle savcı Erdoğan’a hakaretten dava açıyor. Savcı da onun hırsız olduğunu biliyor. Herkes biliyor.
HALK SOYULUYOR
Kemal Kılıçdaroğlu Fetullah Gülen ile ilgili bir soruya ise “Gülen döner mi dönmez mi onun bileceği iş. Ama ben bu ülkede halk soyuluyor, soyulmasın diye onun mücadelesini yapıyorum” yanıtı verirken Başbakan’ın talimat vermesi halinde bakanlar hakkında hazırlanan fezlekenin TBMM’ye geleceğini sözlerine ekledi.


İlgili yazılar

Bugün Lozan Antlaşması’nın 93. Yılı…

İsmet İnönü konferansın açılışında Lloyd George’a meydan okuyarak çıktığı kürsüden haykırıyor… “Her yaşta ve her mevkide Türkler, kadın ve çocuk,

CHP’yi kapatmaya kimsenin gücü yetmez

Fuatavni isimli twitter hesabından, İş Bankası’ndaki CHP hisselerine el konulacağı ve arkasından CHP’ye kapatma davası açılacağı yazılmıştı. Bu mesaja CHP’den

YSK Sonucuyla İlgili AİHM’e İlk Başvuru!

CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, AİHM başvurusunda,16 Nisan’daki anayasa değişikliği halk oylamasına ilişkin süreçte ve sonrasında yaşananları özetledi. Çam, başvurusunda,

Bir Cevap Yazın