KILIÇDAROĞLU: OY VERİRKEN HİÇ Mİ VİCDANIN SIZLAMADI

KILIÇDAROĞLU: OY VERİRKEN HİÇ Mİ VİCDANIN SIZLAMADI

 

Türkiye’nin en sıkı korunan kurumlarından birisi olan TBMM’de CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, konuşmasını yapmak üzere grup salonuna giderken 1986 Erzurum doğumlu Orhan Övet isimli bir kişinin yumruklu saldırısına uğradı. Kılıçdaroğlu’na iki yumruk isabet etti. Gözlüğü kırılan ve ceketi yırtılan CHP liderinin yüzü şişti.
Korumalar tarafından etkisiz hale getirilen saldırgan CHP gençlik kolları üyeleri tarafından tekmelendi. Polis saldırganı önce Meclis’teki kuaför salonuna götürdü, ardından Kavaklıdere emniyet müdürlüğünde ilk ifadesi alındı. Saldırganın ilk ifadesinde Aleperen ocaklarına gittiğini söylediği belirtildi

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu baskı ve şiddet karşısında diz çökmemiş bir geleneğin temsilcileri olduğunu, baskı ve şiddet karşısında geri adım atmayacaklarını söyledi.
Haftalık konuşmasını yapmak üzere grup salonuna giderken 1986 Erzurum doğumlu Ornhan Övet isimli birisi tara2ından yumruklu saydırıya uğrayan CHP lideri saldırının ardından hemen makam odasına çıkarıldı. CHP lideri burada kısa süre dinlendikten sonra haftalık konuşmasını yapmak üzere salona döndü.
Kürsüye çıktıktan sonra herkesi sükunete davet eden Kılıçdaroğlu “Baskılar şiddet bizi engelleyemez. Biz kimsenin önünde diz çökmemiş yedi düvele meydan okuyan bir gelenekten geliyoruz. Öyle birisi bize yumruk atacak geri adım atacağız. Asla geri adım atayacağız. Kimse bizi yolumuzdan çeviremeyecek. Herkesi sükunete davet ediyorum, demokrasi yolu engellerle doludur. Asla demokrasiden vazgeçmeyeceğiz”dedi.
Konuşmasında seçime katılan ve oy veren herkese teşekkür eden Kılıçdaroğlu şaibeli Ankara seçiminden sonra ilk defa oy kullanan ve CHP li olmayan bin gecin genel merkeze geldiğini söyledi. Kadınlara özel olarak teşekkür eden CHP lideri Bingöl’de AKP’den seçilen kadın belediye meclis üyesine görev verilmemesini anımsatarak “Kapı kapı dolaşacaksınız ve görev isteğinizde verilmeyecek. Dinimizde ve örfümüzde kadın çalışmaz diye bir şey yok. Bu seçimler çağdaş seçimlerden farklıydı. Biz devletle mücadele ettik. Başbakan, bakanlar, jandarma ve polislere karşı mücadele ettik.diye konuştu.
DEVLETLE MÜCADELE ETTİK
30 mart seçiminin diğer yerel seçimlerdern farklı olduğunu ifade eden Kemal Kılıçdaroğlu “ Biz devletle mücadele ettik. Başbakan, bakanlar, jandarma ve polislere karşı mücadele ettik. Anadolu Ajansı’nın genel müdürü bile AKP’ye özel bilgi veriyor. Daha şaibeli bir sürecin içine sokulduk.

Dini, imanı ağzından düşürmeyen bir zat var. Şimdi onun korumasında olan eski bir bakan var Bakara’ya makaraya diyen. Siz bu adama oy verirken hiç mi vicdanınız sızlamadı? Sizin her yeriniz şüpheli. Dönüp seçim için kendimizi sorgulayacağız. Bütün örgütün çalışması lazım. Tüm il başkanlarımızı toplayacağız. Çalışacağız. Çiftçi emeğini alana kadar çalışacağız. Emekliler memnun olana kadar çalışacağız. Kararla ve inançla çalışacağız. Gerekirse 24 saat çalışacağız. Henüz kapısını çalmadığımız milyonlar var. Eğer Türkiye’yi cendereden çıkartmak istiyorsak çalışmalıyız” diye konuştu. 44 ilimizde elektiriğimiz kesildi” diye konuştu
Bu seçim sonuçlarının 2 milyon oy artışına rağmen beklentilerini karşılamadığını kaydeden Kemal Kılıçdaroğlu Gençlerin, aydınların, beklentisi yüksek olduğunu ancak faturayı kendilerine çıkartacaklarını ama mücadeleden asla geri adım atmayacaklarını söyledi.

KUL HAKKI YEDİLER
Kılıçdaroğlu Seçim sonuçlarına yönelik olarak beklentilerinin neden yüksek olduğunu şöyle açıkladı:
“ 4 bakan yolsuzluktan istifa ettiğini miş. Genel müdürlerin evinden dolarlar fışkırıyor. Başbakanın evinden sıfırlanmak üzere milyon eurolar çıkıyor. Türkiye’nin yarısından fazlası böyle düşünüyordu. Vicdan kul hakkını yiyenlere kapı aralamamaktır. Komşusu açken tok yatan bizden değildir felsefesidir vicdan. Devletler kanunla değil ahlakla yönetilir. Ahlakı inşaa etmek zorundayız. Ahlakın ayrılmadığı ikiz kardeşi adalettir. O yüzden bizim beklentimiz yüksekti. Böyle bir siyasal partinin cezalandıralacağını bekliyorduk. Gerçi 2.5 milyon oyu düştü.
Havuz medyası bize diyor ki; yolsuzluklarla neden uğraşıyorsunuz? Eğer biz bunlarla uğraşmasak tüyü bitmemiş yetimin hakkını kim savunacak? Havuz medyasındaki kalemlere de acıyorum. Kalemini iktidara kiralayan yazar olmaz. Bir bakan 28 kez 52 milyon dolar rüşvet alıyor. Bir başka bakan 10 seferde 10 milyon dolar. Bir bakan 3 seferde 1.5 milyon dolar aldı.
BU ADAMA OY VERİRKEN HİÇ Mİ VİCDANINIZ SIZLAMADI
Vicdan çok önemli bir kavramdır. İnsanın kendi iç dünyasında hesaplaşmasıdır. Doğruyla eğriyi kendi iç dünyasında test etmesidir vicdan. Komşusu açken tok yatan benden değildir hadisi şerifinin sorgulanmasıdır vicdan. Vicdan kul hakkı yiyenlere kapı aralamamaktır. Vicdanın temelinde ahlak yatar. Ahlak çok erdemli bir kavram. Bütün inançların ortak temelini oluşturur hala.

Bu arada sizin de çok iyi bildiğiniz havuz medyası var. onlar da bize tavsiyede bulunuyorlar. Yolsuzluklarla niye uğraşıyorsunuz diyorlar. Eğer biz yolsuzluklarla uğraşmazsak tüyü bitmemiş yetimin hakkını kim savunacak. Eğer biz gündemde tutmasak bu ülkeye ahlakı kim getirecek? Hırsızlığın prim yaptığı bir demokrasi olabilir mi? Soygunun prim yaptığı bir ahlak düzeni olabilir mi? Havuz medyası ne yazarsa yazsın, oradaki kalemlere de acıyorum. Kalemini iktidara kiralayan insandan yazar olmaz. Kalemini havuz medyasından gelen parayla kiralayandan aydın olmaz. Ama neredeyse alkış tutacaklar.
O kadar ileri gittiler ki, uyuyan vicdanlara bir kez daha seslenmek istiyorum. Dini imanı ağzından düşürmeyen, her seferinde dini istismar eden, başbakanlık koltuğunda oturan bir zat var. onun özel koruması altında bir bakan vardı. Kuranı Kerim ile dalga geçip, bakara-makara diye konuşan bir adam. O şimdi yine onun koruması altında. Uyuyan vicdanlara sesleniyorum. Elinizi vicdanınıza koyup bir kez daha düşünün. Sizin inancınızla dalga geçen bir adamı koruyan adama oy verirken vicdan muhasebesi yaptınız mı?

Böyle bir lafı,CHP’li bir ilçe başkanı söyleseydi. Yer yerinden oynardı, havuz medyasına soruyorum. Niye böyle bir suskunluk? Diyorlar ki abdestimizden şüphemiz yok, valla sizin her tarafınız şüpheli. Daha yüksek bir oy bekliyordum olmadı. Dönüp kendimize soracağız. Çalışacağız, çalışmaya başladık. Şimdi ben adalet ve kalkınma partisine oy veren yurttaşlarımın vicdanına sesleniyorum. Şu soruyu kendinize sorun, devletin mahremiyeti kalmadı dediğimiz ortamda hükümette kim vardı? Bu konuşmalar nasıl yapılıyor? Kendi askerini öldürteceksin, sonra Suriye’liler öldürdü diyeceksin. Vicdanını sorgula”

sg


İlgili yazılar

MHP’de Tarih Bilmecesi

MHP Çağrı Heyeti Kurultay tarihini 19 haziran olarak açıkladı. Çağrı Heyeti, MHP olağanüstü büyük kurultayının, 19 Haziran 2016 Pazar günü

Kılıçdaroğlu’ndan Demokrasi Dersi

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu  “Sandıktan çıktım ne istersem yaparım” anlayışının, Ulusal egemenlik kavramıyla bağdaşmadığını söyledi. CHP lideri

Esnaf 6 milyona istihdam sağlıyor!

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yüzde 9,1 açıklanan işsizliğin düşürülmesi için işyeri sayısının artırılması gerektiğini

Bir Cevap Yazın