KILIÇDAROĞLU: YENİ BİR EVREN’E İHTİYACIMIZ YOK

KILIÇDAROĞLU: YENİ BİR EVREN’E İHTİYACIMIZ YOK

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan’ın “Köşke çıkarsam tam yetki kullanırım” şeklinde basına yansıyan açıklamalarıyla ilgili, 1982 Anayasası’nın bu yetkiye sağladığı yorumlarıyla ilgili, “Yeni bir Kenan Evren’e ihtiyacımız yok” dedi.
Kılıçdaroğlu, Ankara Sheraton Otel’de yapılan yılın ilk Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yüksek İstişare Konseyi toplantısına katıldı.
Kılıçdaroğlu, toplantının Onur Konuğu olan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün konuşmasını dinledi. Kendisi bir konuşma yapmayan Kılıçdaroğlu, toplantıdan ayrılmadan önce gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Kılıçdaroğlu, TÜSİAD Başkanı Muharrem Yılmaz’ın konuşmasında bazı eleştirilerinin olduğunun belirtilmesi üzerine, “Son derece önemli değerlendirmeler yapıldı. Hukuk devletine ve adalete vurgu yapıldı. Yargının bağımsızlığına ve tarafsızlığına vurgu yapıldı. Dış politika Türkiye’nin yalnızlığına vurgu yapıldı. Bunlar önemli tespitlerdi. Dolayısıyla bu değerlendirmelerin, özellikle Türk iş dünyasından gelmesi daha da önemli, bize göre” dedi.

-“İŞ DÜNYASININ ENDİŞELERİNİ GİDERECEK YAPI TÜRKİYE’DE YOK”-

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün konuşmasında iş dünyasına yönelik “Sizler moralinizi hiç bozmayın. Herkes işine gücüne koyulsun” sözlerini nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine ise, “Elbette ki herkes işine bakacak ama hukukun üstünlüğünün ilan edildiği bir toplumdaki iş dünyası endişe taşıyorsa, bu endişeleri dile getirecek. Bu endişeleri giderecek olan yapı şu anda Türkiye’de yok” dedi.

“PARALEL DEVLET VARSA HUKUK İÇİNDE MÜCADELE EDİLMELİ”

Hukukun üstünlüğünün sağlaması, dış politikada Türkiye’yi yalnızlığa iten sürecin ortadan kalkması, yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığı konusundaki endişelerin halen taşındığını ifade eden Kılıçdaroğlu, “Eğer paralel devlet varsa da devlet içinde, onunla hukuk içinde kalınarak mücadele edilmesi gerektiği de yine özenle vurgulandı” diye konuştu.

“HEPİMİZ HALKIN KARARINA SAYGI DUYACAĞIZ”

CHP Lideri, Gül’ün Cumhurbaşkanlığı adaylığı için “Hiç kimse cebinde görmüyor” şeklindeki açıklamasının anımsatılması üzerinde de, “Elbette kimse cebinde görmemeli, cumhurbaşkanlığını. Sonunda halkın kararı olacak ve hepimiz halkın kararına saygı duyacağız” dedi.
Kılıçdaroğlu, bir gazetecinin “Başbakan Erdoğan Köşke tam yetkiyle çıkılması gerektiğini vurguladı. 1982 Anayasası’nın tıpkı Kenan Evren’e sağladığı gibi bu yetkiyi aslında bu anayasanın sağladığı görüşleri var” sorusu üzerine de “Yeni bir Kenan Evren’e ihtiyacımız yok” yanıtını verdi.


İlgili yazılar

PKK yine karakol bastı

Genelkurmay’dan yapılan açıklamaya göre, önceki gün, Hakkari Şemdinli Anadağ Köyü’de, PKK’lı 150-200 kişilik grup, hudut karakol inşaatı olan 804 rakımlı tepenin güneyine sızdı.

Eliaçık: Erdoğan’ın yaptığı Muaviye taktiğidir

Anti kapitalist Müslümanlar adıyla tanınan İslami- politik oluşumun mimarlarından yazar ve müfessir İhsan Eliaçık Erdoğan’ı kızdıracak. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın elinde Kur’an ile

CEMİL ÇİÇEK FEZLEKELERİ SAKLAYACAĞINI AÇIKLADI

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, TBMM Başkanı Cemil Çiçek’i ziyaret etti. Kart, 4 eski bakan hakkındaki fezlekelerin milletvekillerinin incelemesine açılmasını

Bir Cevap Yazın