Koç: AKP geçmişten sabıkalı

Koç: AKP geçmişten sabıkalı

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Prof. Dr. Haluk Koç, 7 Haziran seçimleri için son haftaya girilirken yoğunlaşan seçim güvenliği tartışmaları konusunda iktidarı, “Tartışmalar geçmişteki sabıkanızdan doğuyor, başka konularda olduğu gibi sandık hileleri konusunda da hünerlisiniz. Ama size bir kez daha uyarıyorum; milletin kaderiyle, Türkiye’nin kaderiyle oynamayın, bu sefer size dolap çevirtmeyeceğiz” diye konuştu.

Koç şunları söyledi:

TARTIŞMALAR SABIKANIZDAN DOĞUYOR: Siyasi iktidarı bir kez daha uyarıyorum: Milletin kaderiyle oynamayın. Türkiye’nin kaderiyle oynamayın. 65 yıldır serbest seçim yapan bir ülkede seçim güvenliğinin bu şekilde tartışılır olması aslında sizin sabıkanızdan ileri geliyor. Demek ki, siz her konuda olduğu gibi sandık hileleri konusunda da oldukça maharetlisiniz, hünerlisiniz.

HER KONUDA SAHTEKARLIK OLUR MU?: Her geçen gün oyunuz düşüyor, daha da düşecek. Size tavsiyem önce oturup bir özeleştiri yapın. Nerede yanlışlıklar yaptığınızı sorgulayın. ‘Bu millet bizden niye uzaklaşıyor’ diye bir değerlendirme yapın. Her konuda hile olur mu? Her konuda sahtekarlık olur mu?

OLUMSUZ ALGININ SORUMLUSU SİZSİNİZ: Bu konudaki yakın geçmişteki uygulamalar demek ki millette böyle bir algı oluşturmuş, basında böyle bir algı oluşturmuş ve siz bunu yaratan sorumlularsınız. Oturup bir takkenizi öne koyup düşünün.

BU SEFER DOLAP ÇEVİRTMEYECEĞİZ: Adil bir seçim sonucunun sağlanabilmesi, milletin gerçek iradesinin sandığa yansıyabilmesi için bu seçimde çok kararlıyız. Onun için de 7 Haziran’da daha önce çevirdiğiniz dolapları size çevirtmeyeceğiz. Milletimizle beraber çevirtmeyeceğiz. Her şey ak mı, kara mı 7 Haziran’da belli olacak ve 8 Haziran sabahına Türkiye AKP iktidarı olmadan uyanacak. Daha farklı, mutlu bir Türkiye’yi hep beraber yakalayacağız.

AYDINLARIN ÇAĞRISI, MALUMUN İLANI: Bilindiği gibi; 200 yazar, aydın ve sanatçı hükümete yönelik ortak bir çağrı yaptılar. Seçim güvenliği ve son gelişmelere ilişkin kaygılarını dile getirdiler. Öncelikle bi bildiri sürekli bizim de ifade edegeldiğimiz gerçeklerin yani malumun tekrar ilanından ibarettir. Türkiye’de yaşanan kamplaşmanın, inançlar, etnik kökenler, farklılaşmalar boyutunda siyasi iktidar tarafından ve bilhassa mevcut Sayın Cumhurbaşkanı tarafından nasıl acımasızca, hunharca kullanıldığına bizler de konu edilerek zaman zaman tanık oluyoruz. Adil seçim çağrısı da bunu doğruluyor.

SEÇİM GÜNÜNE HAZIRIZ: CHP genel merkezi olarak tam altyapımızla seçim gününe yönelik hazırlıklarımızı tamamlamış durumdayız. Yani bütün sandıklarda bir CHP ordusu görev yapacak. Bunun yanında sivil toplum kuruluşları, Ankara ve oyları, oy ve ötesi, yani bütün bu arkadaşlarımız, barolar, yani diğer muhalefet partilerimiz sürekli olarak daha önceki sandık sabıkalarını iktidarın dikkate alarak ellerinden geleni yapacaklar. CHP bu seçimde YSK’nın eş zamanlı olarak verileri siyasi partilere de geçmesini Genel Merkezinde takip edecek. Islak imzalı tutanaklarla gelen sonuçların karşılaştırılması yapılacak ve gereken itirazlar yasal süresi içinde yapılacak.

FAHRİ GÖZLEMCİ OLUN: Yurttaşlarımız için bir hususa dikkat çekmek istiyorum: Oyunuzu kullanacaksınız. Tercihinizi huzurlu, üreten, kardeşçe yaşamak isteyen insanların çoğunlukta olduğu bir Türkiye için kullanacaksınız. Buna inanıyoruz. Ama oy kullandıktan sonra, ‘ben görevimi yaptım, gerisi artık başkalarına’ deyip bırakmamanız gerekiyor. Saat 17.00 ile 19.00 arasında oy kullandığınız sandıklarda açık tasnife lütfen fahri gözlemci olarak katılın. Ellerinizi kavuşturun ve sayımı izleyin.

HER TÜRLÜ İTİRAZIN ALTYAPISI OLUŞTURULDU: Son olarak görevlilerimize yönelik bir açıklama yapmak istiyorum: İmza, tutanak, son değerlendirme yapıldıktan sonra oradaki görevliler o tutanağın ilçe seçim kuruluna, ilçeden ile, ilden YSK’ya aktarılması sırasında; müşahit, gözlemci ve yetkili olarak görev yapacaklar ve takibi sürdüreceklerdir. En ufak kaydırmada Genel Merkezimizden ve il-ilçe başkanlıklarımızdan gerekli hukuki itirazların yapılması için her türlü altyapı sağlanmıştır.


İlgili yazılar

Kılıçdaroğlu eski kurmayları çağırdı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 10 Ağustos’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili eski kurmayları göreve çağırdı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin

Erdoğan’ı yargılanma korkusu sardı!

Belediye başkanlığı dönemindeki akbil yolsuzluk iddiası ve kalpazanlık, başbakanlığı döneminde ise rüşvet ve yolsuzluk suçlaması  başta olmak üzere hakkında çok

Akil insanlar fire vermeye başladı

Başbakan Davutoğlu’nun isteğiyle toplanacak akil insanlar heyetinde bulunan Baskın Oran, PKK ile IŞİD’i aynı konumda gören hükümetin toplantısına katılmayacağını söyledi.

Bir Cevap Yazın