KOÇ: ERDOĞAN YOLSUZLUK NEDENİYLE PANİK İÇİNDE

KOÇ: ERDOĞAN YOLSUZLUK NEDENİYLE PANİK İÇİNDE

CHP Genel Başkan yardımcısı Haluk Koç MYK toplantısı sürerken  basın mensuplarına açıklama yaptı. Koç’un açıklaması şöyle: Türkiye maalesef ciddi bir şekilde yarı kapalı bir rejime dönüştürülmüş durumda. Hükümetin telaşla, korkuyla, panikle yolsuzlukları örtme çabası içinde olması herkesin malumu. Demokrasiyi tarif eden tüm yapılar birer birer iğdiş ediliyor Türkiye’de. Eğer Cumhurbaşkanı HSYK yasasını onaylarsa yargı artık hükümetin güdümünde bir resmi daire konumuna indirgeniyor.  Adalet Bakanı ve Müsteşarı bundan sonra artık başkadı olarak görev yapacakları bir konuma gelmişlerdir. başkadının da temel görevi ülkedeki diktatörün çıkarlarını korumak, yolsuzluk ve hırsızlık iddialarını boşa çıkartacak hukuk adımlarını atmaktır.

Cumhuriyet Halk Partisi bildiğiniz gibi bugün Anayasa Mahkemesine daha Cumhurbaşkanı onaylamadan iptal başvurusu yaptı. Bu yasa düzenlemesi hukuk rejimini yargı, yürütme, yasama ayaklarını fiilen çökerten bir düzenlemedir. İptalden öte yok hükmünde olan bu düzenleme bizim başvurumuzun gerekçesini oluşturmaktadır. Yok hükmünde olması gereken bir düzenleme.

CUMHURBAŞKANI SIKIŞMIŞ DURUMDA

Şimdi Cumhurbaşkanı anayasanın 104. maddesindeki görevleri ile diktatörün talepleri arasına sıkışmış ve böyle bir manzara hukuk devletinde trajikomik bir görüntü ortaya çıkartıyor. Cumhurbaşkanının tavırları, kararları ve mahcup açıklamaları yok aslında birbirimizden farkımız hepimiz aynı yolun yolcusuyuz şeklinde değerlendirilebilir.  Bu çizginin dışında hareket edemez. Anayasa ihlali hukuk devletinin çökertilmesi, yasakçı bir toplum yaratılması maalesef Sayın Cumhurbaşkanının 104’deki yetkileri elinde olmasına rağmen umurunda bile gözükmemektedir. Yakın dönem hangi koltuğu ne şekilde elde edebilirim. Dayandığı hesap budur. Yolsuzlukların, hırsızlıkların üzerinin örtülmesi Cumhurbaşkanı tarafından da sahiplenilmiş görünmesi açık söyleyeyim bizi üzmektedir. Makamını ve kendisini açıkça yıpratmaktadır Sayın Cumhurbaşkanı. Bizzat anayasanın 104. maddesini ihlal etmektedir. Anayasayı koruma görevi verilen Sayın Cumhurbaşkanı şimdi anayasayı doğrudan ihlal etmektedir. Anayasaya aykırı yasaları onaylanama durumunda kalmasından. Türkiye maalesef en temel özgürlük alanlarını dahi bu gözü dönmüş kadronun elinde kaybetmektedir. Herkesin her alanda fişlendiği, takip edildiği bir Türkiye’yle karşı karşıyayız. Türkiye sınır tanımayan gazeteciler örgütünün 2014 basın özgürlüğü listesinde 180 ülke arasında 154. sırada yer almaktadır. İçler acısı bir durum. Alo Fatih kulağın çınlasın.

SİNİRLENDİKÇE SALDIRGANLAŞIYOR

Bir diktatörün korkuları, etrafında dönen yolsuzluk, rüşvet hırsızlık iddiaları, ortaya dökülen belgeler yargıyı tam denetime alma, medyayı da daha da karartma sonucuna Türkiye’yi götürmektedir. Diktatör iddialar karşısında yalan ve çarpıtma dışında başka savunma yolu bulamamaktadır. Diktatör köşeye sıkıştıkça saldırmaktadır, saldırganlaşmaktadır, sinirlenmektedir. Diktatörün demokrasi maskesi bütünüyle düşmüştür. Ayakkabı kutuları, villa yalanları, paralar, rüşvetler, ballı rüşvetler karşılığında dağıtılan ihaleler, bütün bu rezaletler, pislikler artık diktatörün yalanları ve demagojileriyle ne yazık ki gizlenememektedir. Mızrak çuvala sığmıyor değerli arkadaşlarım.

Bütün diktatörlerin ortak özelliği benim bütün yalanlarım doğrudur iddiasını bilerek sürdürmektir. Vicdan kavramını yalanla ambalajlayan bu kişi vicdan vicdan diye bağırıyor ya dün grup toplantısında. Ali İsmail’in, Abdullah Cömert’in, Medeni’nin, Ethem’in, Ahmet’in, Berkin’in, Ayvalıtaş’ın acıları ailelerinin ve toplumun ızdırabı karşısında vicdanı terk ediyor şeytanın yeryüzündeki sureti gibide maalesef davranabiliyor.

Soru- Fethullah Gülen’le cemaat yetkilisi bir ismin arasında geçtiği iddia edilen bir ses olduğu iddia ediliyor. O görüşmede Başkan Yardımcısı Ayaydın’ın yanlarına giderek İstanbul adaylığında Gürsel Tekin değil bizim adayımız Sarıgül. Onun gösterileceği kesin söylediği iddia ediliyor. CHP adayını henüz belirlemişti o tarihte. Bu iddiayı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Haluk KOÇ- Görüşünü ifade etmiş olabilir Sayın Ayaydın. Herkesin gönlünde bir aslan yatar. Değişik aşamalardan geçti. Sayın Sarıgül’ün adaylığı PM’nin daha sonraki toplantısında kararlaştırıldı. Burada Sayın Ayaydın’ın düşüncesini belirtmesinden daha doğal bir şey olamaz. Bunu bende daha değişik toplantılarda farklı yönleriyle dile getirmiştim.

Soru- Aynı zamanda yanınıza gelerek belirtti diye bir ifade kullanıldı. Cemaat yetkilisi, Ayaydın yanınıza gelerek kesin aday olarak Sarıgül göstereceğiz demiş.

Haluk KOÇ- Mustafa Sarıgül’ün kesin adaylığı yanılmıyorum tarih olarak herhalde Aralık ayındaki PM’de kararlaştırıldı. Kesinleşmesi Sayın Sarıgül adaylığı Aralık ayındaki PM’de netleşti. Sayın Ayaydın beklentisini ifade etmiş olabilir. Resmi olarak partide o tarihte netleşti.

Soru- Sarıyer ne oldu?

Haluk KOÇ- Sarıyer’de teslim belgesini almış arkadaşlarımız. Normal saatinde de teslim etmişler. CHP’nin yetkili ilçe seçim kuruluna belgesini sunup teslim belgesini alması önemli olan. Yani CHP’yi nerede ne şekilde engelleyebileceklerini düşünüyorlar. Bunlar boş gayretler”

 


İlgili yazılar

BAKAN YILMAZ’A GÖRE YOKSULLUK AZALMIŞ

Ciddi araştırma kurumlarının verilerine göre her yıl sayısı daha da artan ve nüfusun yüzde 20’si yoksul olan Türkiye’de, Kalkınma Bakanı

Örtülü ödenek endişesi!

İzmir milletvekili Erdal Aksünger, Başbakanın yıllık 1.5 milyarı bulan örtülü ödenek bütçesini seçim çalışması için kullanabileceğini belirterek YSK’yı uyardı… İzmir

Meral Akşener’e Şok

MHP Genel Başkan Adayı Meral Akşener Bahçeli’ye “Başparalelci” dediği için  MHP’den ihraç edildi. Karar oy birliği ile alındı. İhraç kararından sonra bir

Bir Cevap Yazın