Koç: Türkiye’nun uçuruma götürülmesi an meselesi

Koç: Türkiye’nun uçuruma götürülmesi an meselesi

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Haluk Koç, emniyet güçlerine geniş yetkiler verilmesini eleştirerek “Bir panik yasasıyla 12 Eylül’ü anımsatan bir yasa düzenlemesi ile karşı karşıya Türkiye. Türkiye’yi uçuruma götürmeniz an meselesi. En temel demokratik haklar kişisel özgürlükler kelepçelenmek isteniyor. Bir devlet kelepçesi takılmak isteniyor. Faşizme çeyrek kala uygulamalarına karşı CHP olarak hem siyasi hem hukuki mücadelemizi vermeye devam edeceğiz” dedi.

Parti Sözcüsü Koç, ayrıca son dönemde gündemde olan eğit-donat uygulaması ile ilgili olarak ise Türkiye’nin bu uygulamayı daha önceden yaptığını savunarak “Siz bunu yapıyordunuz zaten. Bunlar da belgelendi. Milletvekillerimiz gitti Hatay’daki kamplara, sokmadınız. Orada insanların silahlandırıldığını Suriye’ye gönderildiğini dünya alem biliyor. Şimdi bunu uluslararası bir koalisyon projesi olarak gösteriyorsunuz. Kim bu ılımlı muhalifler? Tüm bu eğittikleriniz daha sonra IŞİD’e terörist malzemesi olacak” ifadelerini kullandı.

DAVUTOĞLU’NUN SİYASETEN ERGENLİĞE ULAŞMASINI İSTİYORUZ”

Konuşmasında Başbakanlık görevinin fiilen askıya alındığı bir döneme girildiğini ifade eden, Koç, “Ortada bir şahsiyet var. Her konunun uzmanı. Her sıfatın sahibi. Her uygulamanın emir vericisi. Kendisine başrol falan verilip başbakanlık sıfatı yakasına iliştirildiğini zanneden bir de Küçük Hüsamettin rolünde biri var Türkiye’de. Muhatap alın beni diye bağırıyor ama çık bakalım sen şu Küçük Hüsamettin rolünden. Sayın Davutoğlu’nun yetkileri var gibi gözüküyor. Ama kullanması mümkün değil. Bir müsteşar dahi atayamıyor. Yetki de eylem de cumhurbaşkanı sıfatı taşıyan kişinin ehliyetinde bulunuyor. Anayasa’da açıkça yazan tarafsızlık ilkesi cumhurbaşkanının görevleriyle ilgili tamamen askıda yok öyle bir şey. Bu makamda bunları söylememeliyim ama diyor, tutamıyor o dilini. Kendi üslubuna jargonuna göre dümdüz gidiveriyor. Davutoğlu’nun siyaseten ergenliğe ulaşmasını hepimiz istiyoruz. Şu gölgeden çıkması lazım” diye konuştu.

“TÜRKİYE 12 EYLÜL’Ü ANIMSATAN BİR YASA DÜZENLEMESİ İLE KARŞI KARŞIYA”

Emniyet güçlerinin yetkilerinin arttırılmasını öngören kanun tasarısına eleştiri getiren Haluk Koç, “Bir panik yasasıyla 12 Eylül’ü anımsatan bir yasa düzenlemesi ile karşı karşıya Türkiye. Türkiye’yi uçuruma götürmeniz an meselesi. Bir panik yasasına ihtiyaç duyuyorsunuz. Baktığını zaman özüne 12 Eylül’ü anımsatmayan birtakım yaptırımlar getiriyor. En temel demokratik haklar kişisel özgürlükler kelepçelenmek isteniyor. Bir devlet kelepçesi takılmak isteniyor. Telefon dinlemeleri, önleyici gözaltına alma kavramları, tutuklukla ilgili yeni düzenlemeler, birtakım yeni katalog suçlar imal edilmesi bunlar kabul edilmesi mümkün olmayan uygulamalar. Alam modeli böyle, İngiliz modeli böyle. Senin amacın ne kardeşim? Polis devleti oluşturma yolunda hiç kendine kalkan arama. Sığınacak bir gerekçe yaratma. Toplumun tümünü kapsayan kişisel hak ve özgürlüklere tecavüz eden bir devlet polisi yaratmaya dönük yasal düzenleme bu ülkelerde yok. Hiç çarpıtma. Faşizme çeyrek kala uygulamalarına karşı CHP olarak hem siyasi hem hukuki mücadelemizi vermeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

“TOMA AHMET Mİ DİYELİM?”

Başbakan Davutoğlu’nun dün partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmayı eleştiren Koç, Davutoğlu’nun TOMA açıklamaları ile ilgili olarak “1 TOMA yakılırsa 10 tanesini yaparız diyor. Senin koltuğun titriyor kardeşim. Zaten sen ayaklarının üstünde duramıyorsun. Ne diyelim sana şimdi bu benzetmeden sonra. TOMA Ahmet mi diyelim? TOMA Ahmet dedirtecek kadar çarpık ifadelerde bulunabiliyor” şeklinde konuştu.

 


İlgili yazılar

İstanbul’da kürtçülerle solcular çatıştı

İstanbul Kağıthane’de Kürtçülerle Sol gruplar arasında çatışma çıktı.Kağıthane Nurtepe’de seçim çalışması yapan HDP’li grup ile solcu  Halk Cephesi üyeleri arasında

CHP Temmuz’da Tüzük Kurultayı Yapacak

CHP yönetimi, parti tüzüğünü silbaştan yeniden yazmak amacıyla kolları sıvadı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan’ın başkanlığında oluşturulan Ayıklama Komisyonu,

CHP’de Biat Kültürü Yok Kemal Bey!

CHP’nin Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yine esmiş gürlemiş. “Parti içi kavgaya asla izin vermeyeceğim. Gerekirse parti içi kavga edenleri kapının

Bir Cevap Yazın