Komisyon Suriyelilerin uçkuruna takıldı

Komisyon Suriyelilerin uçkuruna takıldı

Meclis İnsan Hakları Komisyonu çadır kentlerde sorun bulamadı. Suriyelilerin doğumuna takıldı”

Komisyon başlangıcında CHP’li ve AKP’li milletvekilleri arasında kısa bir paralel tartıŕması yaşandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan 3 çocuk ısrar ederken, Suriyeli sığınmacılardaki doğurganlık ise AKP’lilere dert oldu.

Suriyeli ve Iraklı sığınmacıların barındıkları çadır kentler hakkındaki inceleme raporu TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonun’da görüşüldü.

Komisyonda özellikle Suriyeli sığınmacıların nüfus artışına yönelik ilginç diyaloglar yaşandı. İşte o ilginç diyaloglar :

AKP Kilis Milletvekili Ahmet Salih Dal, ” bu paralel olayından sonra televizyon sıkıntısı yaşamıyorsunuz.” diye sataşmada bulundu.

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal AKP’li Dal’a, ” sizler pararlel yapının ortaklarısınız. Bunu hepimiz biliyoruz ” diye karşılık verdi.

AKP Batman Milletvekili Ziver Özdemir, Tanal’a ” sözünü geri al. Sizler paralelle işbirliği yapmışsınızdır da bizler yapmadık…” diye laf attı.

Komisyon başkanı Ayhan Sefer Üstün de kameralar çıktıktan sonra, gazze ziyaretiyle ilgili israil’in izin vermediğini hatırlatarak “Gazze’ye gitme konusundaki ısrarımız devam edecek” dedi…

ÇADIR KENTLER RAPORU

Komisyon gündeminde olan raporda özetle çadır kentlerde hiç bir sorun olmadığı ve Türkiye’nin üzerine düşeni yaptığı vurgulanıyor.

Ancak raporun 3.a. bölümünde Viranşehir Geçici Barınma Merkezi Bölümünde yer alan, ” Geçici barınma merkezinde bugüne kadar 364 doğum gerçekleşmiştir. Doktorlarla yapılan görüşmede sığınmacıların bu durumun kültürlerinin parçası olduğunu söylediklerini belirtmişlerdir. Ancak söz konusu bu mazeretin, sığınmacıların içinde bulundukları belirsiz durum göz önüne alındığında geçerli olmadığı açıktır.” deniliyor.

Alt komisyon başkanı AKP’li Ahmet Salih Dal, ” sordum. Bu nedir diye. “Biz sığınmacı olsaydık; ‘ne olacağımız belli değil bir de çocuk mu yapacağız’ deriz. Ancak onlar öyle düşünmüyor. Ben kilis milletvekiliyim. Ordaki bir Suriyeli geldi geleli 3. Çocuğu oldu” dedi…


İlgili yazılar

AKP’Lİ VEKİLDEN EYLEMCİLERE: CHP’NİN İLLEGAL ASKERİ SUÇLAMASI

AKPi Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, İstanbul’da silahlı saldırı sonucu öldürülen Burak Can Karamanoğlu için, “Kılıçdaroğlu’nun illegal askerleri tarafından katledildi bu kardeşimiz, bu vatan evladımız. Ciğerimiz yanıyor” dedi.

HDP: Türkiye için en iyi çözüm AKP-CHP Koalisyonu

HDP Mardin Milletvekili Prof. Dr. Mithat Sancar, Türkiye’nin huzuru için en iyi koalisyon seçeneğinin AKP-CHP olduğunu söyledi. TBMM’de gazetecilerin sorularını

Bahçeli: Bu devlet sokaklarda bulunmadı

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahceli  “Devlet Türk varlığının semboludür. Devlet haine karşı devleşmezse cüceleşir çöküş yaşar” dedi. Bahçeli

Bir Cevap Yazın