Amerika’nın Sesi (VOA), Aksaray, Ordu ile İzmir’in Urla, Muğla’nın Fethiye ilçelerinde saldırılara uğrayan HDP Eş Başkanı Ertuğrul Kürkçü’yle son süreci konuştu. Ertuğrul Kürkçü, “Berkin Elvan’ın cenaze töreninin ardından Burak Can Karamanoğlu’nun öldürülmesi ‘provokasyon oluyor’ söylemini güçlendiriyor. Seçim sürecine yaklaşılırken bu durum sizi endişelendiriyor mu?” sorusunu şöyle yanıtladı:
“HDP olarak herhangi bir arıza olmadan seçimlere ulaşmayı istiyoruz. Bu seçimlerin kazananı biz olacağız. Seçim güvenliği bizim için çok önemli. Bize yönelik saldırıların da bu seçim ortamını germek ve sandığa giden yolu kapamak için düzenlendiğini biliyoruz. Bugüne kadar bu saldırıları serinkanlılıkla savuşturmayı becerdik. Ancak ben Türkiye’deki herkesin de bizim yolumuzdan ilerlemesinin doğru olacağını söylemek isterim. Ancak hükümetin bu açıdan kafasının karışık olduğunu gözlüyoruz.”

“ELİ SOPALILAR DEVREYE SOKULDU, BEN CİHANGİR’DE ONLARI GÖRDÜM”

Amerika’nın Sesi’nin “‘Hükümetin kafası karışık’ diyerek neyi kast ediyorsunuz?” sorusu üzerine “AKP’nin provokasyona yol açabilecek eylemler içinde olduklarını görüyoruz” karşılığını veren Kürkçü şöyle devam etti:
“Sivil milis yapılarının ortaya çıkarıldığını, eli sopalıların devreye sokulduğunu görüyoruz. Total kuvvet oluşturma niyeti kabul edilemez. Hükümetin toplumsal çatışmayı davet ettiğini hatta bunu öngördüğünü düşünebiliriz. Okmeydanı’nda yaşanan gerilim ve ölüm olayı bunun sonucu. O gece Okmeydanı’nda elektriklerin kesildiğini hatta eli sopalı sivillerin Kasımpaşa’dan Okmeydanı’na çıktığını biliyoruz. Cihangir’de ben şahsen eli sopalıları devriyeleri kendim gördüm.”

“AKP OLAĞANÜSTÜ REJİM ARAYIŞINDA” 

Ertuğrul Kürkçü, diğer bir sorunun karşısında “Bütün bunlar olağanüstü rejim arayışının AKP eliyle sürdürüldüğünü gösteriyor. AKP siyaseti ortadan kaldıracak güvenlik hükümeti haline gelmiş durumda. Seçimleri tehlikeye düşürebilecek her türlü davranış yalnız Türkiye’deki toplumları değil bütün dünya halklarının tepkisini çeker” görüşünü de dile getirdi.

Amerika’nın Sesi’nin dört bakan hakkındaki fezlekelerin görüşülmesi üzerine 19 Mart’ta TBMM, olağanüstü toplantıya davet edildiğine dikkat çekerek “HDP’nin tavrı ne olacak?” sorusunu yöneltti. Kürkçü ise “Biz de o talebin altına imzamızı attık. Fezlekelerin görüşüleceği gün Meclis’te olacağız” dedi. Kürkçü sözlerini şöyle sürdürdü:
“Fezlekelerin içeriğine bakınca Türkiye’nin mali yönden bir haydut devlet statüsünü yükselmekte olduğunu görüyoruz. Devlet eliyle bir kara para trafiğinin işlediğinin fark edildiğini görüyoruz. Hükümet şimdi siyasi olarak da böyle davranırsa kendimizi dünyanın kıyısında bir yerde bulabilir. Hükümet bunları göze almış gözüküyor. Bizim bu tutumumuzu cesaretle söyledikçe bir düelloya davet ediyorlar. Buna itibar etmeyeceğiz.”


İlgili yazılar

Bahçeli: Türkiye Cumhuriyeti ilk kez bu kadar zorda

MHP Lideri Devlet Bahçeli “Türkiye Cumhuriyeti ağır bedeller sonucunda kurulmuş; haksız, insanlık dışı ve gayri meşru engel ve emelleri aşarak

Halaçoğlu: Kim için Neden Başkanlık?

MHP Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu, “Biz, 5 vekil başkanlığa karşı olduğumuzu açıklamıştık. Parlamenter sistemde kanunları dinlemeyen zihniyet, yetkileri artırılmış başkanlık

Tam bin 723 işçi yaşamını yitirdi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, 2014 yılında Türkiye’nin kazananlarını ve kaybedenlerini açıkladı. “2014’ün Kaybedenleri” listesinde, iş cinayetlerine kurban giden

Bir Cevap Yazın