Amerika’nın Sesi (VOA), Aksaray, Ordu ile İzmir’in Urla, Muğla’nın Fethiye ilçelerinde saldırılara uğrayan HDP Eş Başkanı Ertuğrul Kürkçü’yle son süreci konuştu. Ertuğrul Kürkçü, “Berkin Elvan’ın cenaze töreninin ardından Burak Can Karamanoğlu’nun öldürülmesi ‘provokasyon oluyor’ söylemini güçlendiriyor. Seçim sürecine yaklaşılırken bu durum sizi endişelendiriyor mu?” sorusunu şöyle yanıtladı:
“HDP olarak herhangi bir arıza olmadan seçimlere ulaşmayı istiyoruz. Bu seçimlerin kazananı biz olacağız. Seçim güvenliği bizim için çok önemli. Bize yönelik saldırıların da bu seçim ortamını germek ve sandığa giden yolu kapamak için düzenlendiğini biliyoruz. Bugüne kadar bu saldırıları serinkanlılıkla savuşturmayı becerdik. Ancak ben Türkiye’deki herkesin de bizim yolumuzdan ilerlemesinin doğru olacağını söylemek isterim. Ancak hükümetin bu açıdan kafasının karışık olduğunu gözlüyoruz.”

“ELİ SOPALILAR DEVREYE SOKULDU, BEN CİHANGİR’DE ONLARI GÖRDÜM”

Amerika’nın Sesi’nin “‘Hükümetin kafası karışık’ diyerek neyi kast ediyorsunuz?” sorusu üzerine “AKP’nin provokasyona yol açabilecek eylemler içinde olduklarını görüyoruz” karşılığını veren Kürkçü şöyle devam etti:
“Sivil milis yapılarının ortaya çıkarıldığını, eli sopalıların devreye sokulduğunu görüyoruz. Total kuvvet oluşturma niyeti kabul edilemez. Hükümetin toplumsal çatışmayı davet ettiğini hatta bunu öngördüğünü düşünebiliriz. Okmeydanı’nda yaşanan gerilim ve ölüm olayı bunun sonucu. O gece Okmeydanı’nda elektriklerin kesildiğini hatta eli sopalı sivillerin Kasımpaşa’dan Okmeydanı’na çıktığını biliyoruz. Cihangir’de ben şahsen eli sopalıları devriyeleri kendim gördüm.”

“AKP OLAĞANÜSTÜ REJİM ARAYIŞINDA” 

Ertuğrul Kürkçü, diğer bir sorunun karşısında “Bütün bunlar olağanüstü rejim arayışının AKP eliyle sürdürüldüğünü gösteriyor. AKP siyaseti ortadan kaldıracak güvenlik hükümeti haline gelmiş durumda. Seçimleri tehlikeye düşürebilecek her türlü davranış yalnız Türkiye’deki toplumları değil bütün dünya halklarının tepkisini çeker” görüşünü de dile getirdi.

Amerika’nın Sesi’nin dört bakan hakkındaki fezlekelerin görüşülmesi üzerine 19 Mart’ta TBMM, olağanüstü toplantıya davet edildiğine dikkat çekerek “HDP’nin tavrı ne olacak?” sorusunu yöneltti. Kürkçü ise “Biz de o talebin altına imzamızı attık. Fezlekelerin görüşüleceği gün Meclis’te olacağız” dedi. Kürkçü sözlerini şöyle sürdürdü:
“Fezlekelerin içeriğine bakınca Türkiye’nin mali yönden bir haydut devlet statüsünü yükselmekte olduğunu görüyoruz. Devlet eliyle bir kara para trafiğinin işlediğinin fark edildiğini görüyoruz. Hükümet şimdi siyasi olarak da böyle davranırsa kendimizi dünyanın kıyısında bir yerde bulabilir. Hükümet bunları göze almış gözüküyor. Bizim bu tutumumuzu cesaretle söyledikçe bir düelloya davet ediyorlar. Buna itibar etmeyeceğiz.”


İlgili yazılar

Boydak Holding’e Kayyım Atandı!

Mobilya sektörünün en büyük markalarını bünyesinde barındıran Boydak Holding’e kayyım atandı Patronları önceki cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e yakınlığı ile bilinen ve

Sırada Merkez medya var

Bu sabah başlayan operasyonu daha önceden haber veren Twitter fenomeni fuatavni, merkez medyaya da operasyon yapılacağını iddia etti. Bu sabah

Özel: Bu Patlamanın hesabını kim verecek?

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Ankara’daki bombalı saldırıya ilişkin, “Devletin başı, ‘benim ben, iki ayda bir toplayacağım gerekirse Bakanlar Kurulu’nu’

Bir Cevap Yazın