MANSUR YAVAŞ’TAN SÜKUNET ÇAĞRISI

MANSUR YAVAŞ’TAN SÜKUNET ÇAĞRISI

CHP Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Mansur Yavaş, haklarını sonuna kadar takip edeceklerini belirterek, “Verdikleri oya ve demokratik iradelerine sahip çıkan vatandaşlarımıza şükranlarımı sunuyor, onlardan bu aşamada sakin bir şekilde adaletin tecelli etmesini beklemelerini ve Yüksek Seçim Kurulu’na güvenmelerini rica ediyorum. Herkesin süreci demokratik olgunluk içerisinde izlemesinin önemli olduğunu düşünüyoruz. Tekrar ediyorum birinin bile kılına zarar gelmesi bizi son derece üzecektir. Adalet, hakkaniyet çerçevesinde er geç yerini bulacaktır” dedi.
Yazılı bir basın açıklaması yapan Yavaş, pazar günü yapılan mahalli seçimlerde Ankara genelinde yaygın bir kanuna aykırılık ve usulsüzlükler yapıldığını üzülerek tespit ettiklerini belirterek, konuya ilişkin çalışmalarının devam ettiğini, dün sandık bazında ilçe seçim kurullarına gerekli itirazlarını yaptıklarını belirtti.

“HAKKIMIZI SONUNA KADAR TAKİP EDECEĞİMİZDEN KİMSENİN KUŞKUSU OLMASIN”

Bununla birlikte diğer itirazları da hazırladıklarını belirten Yavaş, “Hakkımızı sonuna kadar takip edeceğimizden kimsenin kuşkusu olmasın. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde yapılan organize usulsüzlükler her şeyden önce vatandaşımıza karşı yapılan büyük bir haksızlıktır” dedi.
Seçimlerin demokrasilerin namusu olduğunu belirten Yavaş, Ankara halkının iradesinin sandığa yansıtılmadığını savundu. Ankara’da masa başında yapılan oyunlarla, TV’lerde uygulanan algı operasyonu ile ve ilçe seçim kurullarına uygulanan siyasi baskı ile seçim sonucunun iktidar partisi lehine çevrilmesinin sağlandığına inandıklarını belirtti.
İstanbul gibi büyük bir metropolün seçim sonucunun akşam saatlerinde belli olmasına rağmen Ankara seçim sonuçlarının sabaha kadar netleşmemesini “tam bir skandal” olarak değerlendiren Yavaş, “Öne geçtiğimizin belli olması ile gecenin ilerleyen saatlerinde TV’lere veri akışının durdurulması, Anadolu Ajansı Genel Müdürü’nün AKP Genel Merkezi’nde toplantı yapması, silahlı ve sopalı grupların seçim sandıklarının bulunduğu okullara ve toplanma merkezlerine yönelik müdahalelerde bulunması normal bir demokraside kabul edilecek şeyler değildir. Bakanların gece yarısı sandık toplama merkezlerine baskın yapması seçimlerin sonucun değiştirmeye yönelik açık müdahalelerdir. Milletimiz bu baskıları, usulsüzlükleri ve demokratik meşruiyete gölge düşüren adımları ibretle izlemektedir” açıklamasında bulundu.

“SAKİN BİR ŞEKİLDE ADALETİN TECELLİ ETMESİNİ BEKLEMELERİNİ RİCA EDİYORUM”

Yüksek Seçim Kurulu Başkanı’nın dün yaptığı açıklamada, bir yanlışlık varsa düzeltileceğine dair verdiği sözün kendileri için önemli bir teminat olduğunu kaydeden Yavaş şöyle devam etti:
“Çünkü, seçimin namusunu korumak görevi YSK’ya emanet edilmiştir. Biz de YSK’nın kendilerine yüklenen bu göreve ve emanete sahip çıkmasını YSK’dan beklemek hakkımızdır. Memnuniyetle görüyorum ki, 30 Mart’tan bu yana, gencinden yaşlısına tüm vatandaşlarımız seçimlere ve demokrasiye sahip çıkıyor. Bu hak arayışını, hiçbir partinin yönlendirmesi olmadan, her kesimden ve her görüşten vatandaşımız tamamen kendi inisiyatifleriyle sürdürüyor. Verdikleri oya ve demokratik iradelerine sahip çıkan vatandaşlarımıza şükranlarımı sunuyor, onlardan bu aşamada sakin bir şekilde adaletin tecelli etmesini beklemelerini ve Yüksek Seçim Kurulu’na güvenmelerini rica ediyorum. Herkesin süreci demokratik olgunluk içerisinde izlemesinin önemli olduğunu düşünüyoruz. Tekrar ediyorum birinin bile kılına zarar gelmesi bizi son derece üzecektir. Adalet, hakkaniyet çerçevesinde er geç yerini bulacaktır.”


İlgili yazılar

Sandıktan yine seçim çıktı!

7 Haziran seçiminde hiç bir partinin tek başına iktidar çoğunluğunu elde edememesi koalisyon olasılıklarını da gündeme getirdi.  Bu sonuçlara göre

AKP’nin milletvekili sayısı azalacak!

7 Ha­zi­ra­n’­da tek ba­şı­na ik­ti­darı kaybenidince Tür­ki­ye­’yi er­ken se­çi­me gö­tü­ren AKP 1 kasımda mevcut milletvekili sayısına da ulaşamayacak.  Son 3

BBC : Erdoğan sadece meydan okuyor

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 28 Ağustos itibariyle üstleneceği yeni görev, yurt dışında da haber ve yorumlarına yol açmaya devam ediyor.

Bir Cevap Yazın