Meclis de kavga

Meclis de kavga

HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan’ın Kobani protestoları sırasındaki ölümlerin sorumlusunun Cumhurbaşkanı Erdoğan olduğunu söylemesi gerginlik yarattı.
TBMM Genel Kurulu’nda HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan’ın Kobani protestoları sırasındaki ölümlerin sorumlusunun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olduğunu iddia etmesi Genel Kurulun gerilmesine neden oldu. Yerinden hızla kalkan ve el işaretleri yaparak kürsüye doğru yürüyen AKP Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar’ı bir milletvekili tuttu.
TBMM Genel Kurulu saat 14.00’da TBMM Başkanvekili Güldal Mumcu yönetiminde açıldı. HDP Grubunun Kürt basını ve Kürt basın emekçilerinin öldürülmesine dair Meclis araştırması önergesinin bugün görüşülmesi önerisi görüşmelerinde iktidar milletvekilleri ile muhalefet milletvekilleri arasında sözlü tartışma yaşandı.
AKP Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar, HDP’nin sokağa çıkın sözlerini eleştirerek, “Eğer bu memlekette Kobani bahanesiyle 40 kişi hayatını kaybettiyse ve insanlar öldüyse, kan aktıysa bu kan sizin ellerinizdedir” dedi.
Bu sözler üzerine söz alan HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, söz alarak kürsüye çıktı ve AKP Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar’a tepki gösterdi. Buldan, “Sayın Tayyar’a şunu ifade etmek isterim. Benim vicdanım ile senin vicdanın aynı kefeye asla konulamaz. İğneyi önce kendinize sonra çuvaldızı da lütfen başkasını batırın. Bu ölümlerin yaşanmasında tek sorumlu cumhurbaşkanıdır. Kutuplaşmayı derinleştiren, şiddeti körükleyen açıklamalar yapmış bu olayların başlamasına sebep olmuştur. O akşam Selahattin Demirtaş o açıklamayı yapmasaydı bile halk sokağa çıkacaktı. Ben senin gibi vicdansız değilim. Ölümün ne olduğunu bilen bir insanım. “dedi.
Bu sözlere ise çok sayıda AKP milletvekili ile Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar tepki gösterdi. Oturduğu yerden kalkan ve kürsüye doğru yürümeye başlayan Tayyar’ı, AKP’li bir milletvekili tuttu. Yaşanan gerginlik nedeniyle TBMM Başkanvekili Güldal Mumcu, birleşime 10 dakika ara verdi.


İlgili yazılar

Kılıçdaroğlu köşke çıkacak

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle Cumhurbaşkanı’nın kabul töreninde hazır bulunacağı, Anıtkabir, Çankaya Köşkü ve Atatürk

Bildirgeden sonra soru-yanıt

Aydın ziyaretiniz sırasında, Irak Filistin olayları için Türkiye’nin taraf olmaması gerektiğini ifade etmiştiniz. Bu açıklamanıza eleştiriler yöneltildi. Şu anda İsrail’in

Hüseyin Aygün’den şok iddia

CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün,  Twitter hesabından yaptığı açıklamada Türkiye’nin IŞİD’den bir farkının kalmadığını savundu. Aygün, İstanbul Sultangazi’de Orhangazi Ortaokulu 7. sınıfı

Bir Cevap Yazın