MHP o payın kaldırılması için kanun teklifi hazırladı.

MHP o payın kaldırılması için kanun teklifi hazırladı.

MHP Grup Başkanvekili Yusuf Halaçoğlu, TRT’ için elektrik faturalarından alınan yüzde 2 payın kaldırılması için yasa teklifi hazırladı. Meclis başkanlığına sunulan yasa teklifinde tüketicilerin haksız yere ödedikleri bir yükten kurtarmayı amaçlandığı belirtildi.

MHP’li Halaçoğlu, 30 Mart yerel seçimlerinde ve 2 Ağustos cumhurbaşkanlığı seçimlerinin adayların konuşmalarının yarıda kesilmesini ve verilen sürelerin eşitsizliğine dikkat çektiği kanun teklifinde, ” Hiçbir haklı gerekçeye dayanılmayarak elektrik bedellerinden alınan %2’lik TRT payı aldıkları hizmet de göz önüne alındığında hem vatandaşlarımızı mağdur etmekte, hem de diğer basın yayın kuruluşları ile haksız bir rekabet ortamı oluşturmaktadır.” dedi.

Yusuf  Halaçoğlu’nun verdiği kanun teklifinin gerekçesi şöyle :

“Türkiye Radyo Televizyon Kurumu, tarafsız kamu yayıncılığı yapmakla görevli olan tek kuruluşudur. Artan özel kanalların yanı sıra TRT de bugün 15 televizyon kanalı, 7 ulusal, 6 bölgesel, 5 uluslararası radyo kanalı ile birlikte kamu hizmeti vermeye çalışmaktadır. Kuruluş maddesinde de belirtildiği üzere tarafsız yayın yapması gereken TRT maalesef bunu başaramamaktadır. Vatandaşlardan aldığı vergilerle ayakta duran  TRT, açık bir şekilde iktidarın sözcülüğünü yapmaktadır. Muhalefet partilerinin faaliyetlerine iktidar partisine yer verildiği oranda yer verilmemekte, iktidarı eleştiren hiçbir görüşe tahammül edilmemekte, hatta daha da ileri gidilerek canlı yayınlanmakta olan muhalefet parti liderlerinin konuşmaları yarıda kesilmekte ve halkın haber alma özgürlüğü engellenmektedir.

662 MİLYON TL ÖDENDİ

En büyük gelirini elektrik faturalarından aldığı payın oluşturduğu TRT, 2011 yılında 514 milyon lira, 2012 yılında ise gelirlerinin %48’ine denk gelen 662 milyon lirayı bu kalemden elde etmiştir. Kurumun bu dönemde bandrol ücretlerinden elde ettiği gelir ise 546 milyon lira ile gelirinin %40’ına denk gelmektedir. Başka bir ifade ile tarafsız bir kamu tüzel kişiliği olması gereken TRT’nin 2012 yılı gelirlerinin %88’ini vatandaşlardan zorunlu kesintiler yolu ile elde ettiği pay oluşturmaktadır. Hiçbir haklı gerekçeye dayanılmayarak elektrik bedellerinden alınan %2’lik TRT payı aldıkları hizmet de göz önüne alındığında hem vatandaşlarımızı mağdur etmekte, hem de diğer basın yayın kuruluşları ile haksız bir rekabet ortamı oluşturmaktadır. Bu Kanun teklifi, 3093 sayılı Kanun’da öngörülen TRT payı alınması ile ilgili hükümlerin kaldırılması ve tüketicilerin haksız yere ödedikleri bir yükten kurtarılması amacı ile hazırlanmıştır.”


İlgili yazılar

SGK’yı hangi belediyeler batırdı?..

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, SGK’nın icraya intikal etmiş alacak miktarının 33 milyar 68 milyon 268 bin 65,78

Ulus tehdit altında

SGK ve Büyükşehir Belediyesi Ulus üzerinden anlaşma yapıyor. Ankara Akköprü’de bulunan itfaiye arazisine karşılık Büyükşehir Belediyesi SGK’dan Ulus’u istiyor. Ulus’un

AKP’de post kavgası

MHP’li İzmir Milletvekili Oktay Vural, Türkiye’nin cumhurbaşkanını seçtiğini belirterek, ‘MHP olarak milletin irade beyanına saygı duyuyoruz dedi.

Bir Cevap Yazın