MHP’li Vekil Şaşırdı!

MHP’li Vekil Şaşırdı!

Milliyetçi Hareket Partisi Grup Başkanvekili Erhan Usta devleti “Tek Adam” yönetecek eleştirilerini yanıtlarken “Yeni anayasa metni, tek adamlığı ortadan kaldıran bir metindir. Tek adamlık için Yargılama, Denetim ve Düzenleme unsurlarından 3’ünün birlikte aksaması gerek. Yeni sistemde Böylece HSYK’yı bürokratlar değil, Milletin iradesi şekillendirecektir. Yeni sistem var olan tek adamlığı bozmaktadır” dedi.

MHP Grup Başkanvekili ve Samsun Milletvekili Erhan Usta anayasa değişikliği ile “Tek adam” sistemine son verileceğini iddia etti
Başkanlık sistemi öngören anayasa değişikliği halk oylaması için Samsun Asarcık’ta başkanlık sistemini savunmaya çalışırken bu günkü sistemin “tek adam” sistemi olduğunu söyledi. Usta’nın konuşması şöyle:
Türkiye’yi kargaşaya ve kaosa sürükleyecek anormal yapıyı anayasa değişikliğiyle yerle bir edeceğiz.
Tek adamlıktan kasıt, Cumhurbaşkanının denetimsiz olması ve sorumlu olmamasıdır. Yapılan bu değişikliğe ‘hayır’ diyenler bugünkü sisteme ‘evet’ demektedir. Tek adamlık sistemi olsa olsa bu sistemde vardır. Yeni anayasa metni, tek adamlığı ortadan kaldıran bir metindir. Yeni anayasayla birlikte yürütme; yasama ve yargı karşısında hesap verebilir hale getirilmiştir. Kuvvetler ayrılığı keskinleştirilmiş, erkler tam olarak kendi alanlarına çekilmiştir.
Bir ülkede tek adamlık ve diktatörlükten bahsedilebilmesi için Yargılama, Denetim ve Düzenleme unsurlarından 3’ünün birlikte aksaması gerekir. İlk olarak bir tek adamlıktan bahsedeceksek yöneticinin ‘Yargılama’ imkânının olmaması gerekmektedir. Yeni anayasa ile cumhurbaşkanı yargılanabilecektir. Cumhurbaşkanı ve yardımcıları meclis salt çoğunluğuyla soru önergesi verilerek 2/3 kabul ile yüce divana gönderilebilecektir.
Anayasa Mahkemesinin 3 üyesini halkın oylarıyla seçilen meclis, 12 üyesini ise yine halkın doğrudan seçtiği Cumhurbaşkanı belirleyecektir. Mevcut sistemde HSYK üyelerinin 16’sını bürokratlar atarken, yeni sistemde 7 üyeyi meclis, 4 üyeyi Cumhurbaşkanı atayacaktır. Böylece HSYK’yı bürokratlar değil, Milletin iradesi şekillendirecektir.
Yeni anayasa metnindeki denetim mekanizmalarının şu anki sistemden tek farkı Gensorunun olmayışıdır. Bunun da nedeni şudur ki, milletin seçtiği bir hükümeti Meclisin aşağı çekmesi mantığa aykırıdır. Hükûmeti düşürebilme hakkı millete verilmiştir. Görüldüğü gibi Meclisin denetim ve bilgi edinme mekanizmalarında da hiçbir gevşeme yoktur. Aksine bu mekanizmalar kuvvetlendirilmiştir.
Cumhurbaşkanı Kararnamesi sadece yürütme yetkisine ilişkin konularda çıkartılabilecektir.
Neticede, hukuka tamamen uygun, demokratik bir değişiklik hazırlanması sağlanmıştır.


İlgili yazılar

Mücadele hayatın her alanına yayılmalıdır!

CHP Genel Başkan adayı Umut Oran demokrasinin sadece sandıktan ibaret olmadığını belirterek “AKP geçen 13 yılda yaptığı gibi, 1 Kasım

Çalınan hayatımızı kim geri verecek

Anayasa Mahkemesi’nin Balyoz Davası’yla ilgili verdiği “Hak ihlali” kararının ardından aralarında emekli Orgeneral Çetin Doğan, MHP Milletvekili emekli Korgeneral Engin

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, yolsuzlukların belirlenmesi için TBMM’De araştırma komisyonu kurulmasını istedi.

YOLSUZLUK KOMİSYONU KURULMALI Ankara – Sezgin Tanrıkulu “Sağlık Bakanlığına bağlı kurum ve kuruluşların düzenledikleri ihalelerdeki yolsuzlukların belirlenmesi ve hükümetin bu konudaki

Bir Cevap Yazın