Milletvekilinin düşündüren sorusu

Milletvekilinin düşündüren sorusu

CHP Sivas Milletvekili Malik Ecder Özdemir, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’a, “Gerek Abdullah Öcalan gerekse terör örgütünün şu an mevcut yönetim kadrosuyla yapılan bu görüşme sürecinde, çatışmaların bitirilmesi için ‘Medine Sözleşmesi’ model olarak gündeme gelmiş midir?” diye sordu.

Özdemir, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde şöyle dedi:
“Milli İstihbarat Teşkilatı’na, terör örgütüyle ve onun lideri olduğu gerekçesi ile hükümlü bulunan Abdullah Öcalan ile görüşme yapması talimatını bizzat Başbakan tarafından verildiği, kendisi tarafından doğrulandı. Gerek Abdullah Öcalan, gerekse terör örgütünün şu an mevcut yönetim kadrosuyla yapılan bu görüşme sürecinde, çatışmaların bitirilmesi için ‘Medine Sözleşmesi’ model olarak gündeme gelmiş midir?
Bu görüşmelerde, Abdullah Öcalan tarafından terörün bitirilmesi sonrası yapılması gereken yasal düzenlemelerin referans noktası olarak da, ‘Medine Sözleşmesi’nin alınması şart koşulmuş mudur?
Türk Milleti tanımı yerine ‘ümmeti’, üniter yapı yerine federasyonu, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın yerine Medine Sözleşmesi’ni uygun gören bu anlayışı nasıl değerlendiriyorsunuz?
Kongrenin sonuç bildirgesinde vurgu yapıldığı üzere, ‘Medine Sözleşmesi’ni toplum yaşamı ve hukuk sisteminde referans olarak kabul ediyor musunuz?
Öcalan’ın, ‘tek devlet, tek millet, tek bayrak’ sözlerini ‘zırvalama’ olarak değerlendirmesini nasıl karşılıyorsunuz?”


İlgili yazılar

Tanrıkulu Dokunulmazlık İçin AYM’de

CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun “anayasaya aykırı ama yine de kabul oyu vereceğiz” dediği dokunulmazlıklarla ilgili anayasa değişikliği için İstanbul Milletvekili Sezgin

YASADIŞI DİNLEME SORUŞTURMASI

İçişleri Bakanı Efkan Ala, “Nerede usulsüz, yanlış dinleme olmuşsa orada soruşturma var. Şu anda 180’i aşkın soruşturma devam ediyor” dedi.

Danıştay’dan Kaçaksaray için çok önemli karar!

Atatürk Orman Çiftliği alanının, Cumhurbaşkanlığı Sarayı yapılabilmesi için “T.C. Başbakanlık Gazi Yerleşkesi (OGM) Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje Alanı” ilan

Bir Cevap Yazın