Milletvekilinin düşündüren sorusu

Milletvekilinin düşündüren sorusu

CHP Sivas Milletvekili Malik Ecder Özdemir, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’a, “Gerek Abdullah Öcalan gerekse terör örgütünün şu an mevcut yönetim kadrosuyla yapılan bu görüşme sürecinde, çatışmaların bitirilmesi için ‘Medine Sözleşmesi’ model olarak gündeme gelmiş midir?” diye sordu.

Özdemir, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde şöyle dedi:
“Milli İstihbarat Teşkilatı’na, terör örgütüyle ve onun lideri olduğu gerekçesi ile hükümlü bulunan Abdullah Öcalan ile görüşme yapması talimatını bizzat Başbakan tarafından verildiği, kendisi tarafından doğrulandı. Gerek Abdullah Öcalan, gerekse terör örgütünün şu an mevcut yönetim kadrosuyla yapılan bu görüşme sürecinde, çatışmaların bitirilmesi için ‘Medine Sözleşmesi’ model olarak gündeme gelmiş midir?
Bu görüşmelerde, Abdullah Öcalan tarafından terörün bitirilmesi sonrası yapılması gereken yasal düzenlemelerin referans noktası olarak da, ‘Medine Sözleşmesi’nin alınması şart koşulmuş mudur?
Türk Milleti tanımı yerine ‘ümmeti’, üniter yapı yerine federasyonu, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın yerine Medine Sözleşmesi’ni uygun gören bu anlayışı nasıl değerlendiriyorsunuz?
Kongrenin sonuç bildirgesinde vurgu yapıldığı üzere, ‘Medine Sözleşmesi’ni toplum yaşamı ve hukuk sisteminde referans olarak kabul ediyor musunuz?
Öcalan’ın, ‘tek devlet, tek millet, tek bayrak’ sözlerini ‘zırvalama’ olarak değerlendirmesini nasıl karşılıyorsunuz?”


İlgili yazılar

Vural: Heykeli leylekler mi getirdi?

  MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’a “AKP’li Atalay sanki HDP/PKK koruma kollama görevlisi. PKK’yı koruyor. O

Kredi çekenler bu haberi okumalı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), “Mevduat ve Kredi Faiz Oranları ve Katılma Hesapları Kar ve Zarara Katılma Oranları ile Kredi

Hukuksuzluğu meşru hale getirmeyin

Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Binası’nın Yasadışı konumu ile ilgili milletvekillerine çağrıda bulunan mimarlar, Dönemin Başbakanı Erdoğan’ın hukuksuz bir şekilde yaptırdığı söz

Bir Cevap Yazın