Milletvekilinin düşündüren sorusu

Milletvekilinin düşündüren sorusu

CHP Sivas Milletvekili Malik Ecder Özdemir, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’a, “Gerek Abdullah Öcalan gerekse terör örgütünün şu an mevcut yönetim kadrosuyla yapılan bu görüşme sürecinde, çatışmaların bitirilmesi için ‘Medine Sözleşmesi’ model olarak gündeme gelmiş midir?” diye sordu.

Özdemir, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde şöyle dedi:
“Milli İstihbarat Teşkilatı’na, terör örgütüyle ve onun lideri olduğu gerekçesi ile hükümlü bulunan Abdullah Öcalan ile görüşme yapması talimatını bizzat Başbakan tarafından verildiği, kendisi tarafından doğrulandı. Gerek Abdullah Öcalan, gerekse terör örgütünün şu an mevcut yönetim kadrosuyla yapılan bu görüşme sürecinde, çatışmaların bitirilmesi için ‘Medine Sözleşmesi’ model olarak gündeme gelmiş midir?
Bu görüşmelerde, Abdullah Öcalan tarafından terörün bitirilmesi sonrası yapılması gereken yasal düzenlemelerin referans noktası olarak da, ‘Medine Sözleşmesi’nin alınması şart koşulmuş mudur?
Türk Milleti tanımı yerine ‘ümmeti’, üniter yapı yerine federasyonu, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın yerine Medine Sözleşmesi’ni uygun gören bu anlayışı nasıl değerlendiriyorsunuz?
Kongrenin sonuç bildirgesinde vurgu yapıldığı üzere, ‘Medine Sözleşmesi’ni toplum yaşamı ve hukuk sisteminde referans olarak kabul ediyor musunuz?
Öcalan’ın, ‘tek devlet, tek millet, tek bayrak’ sözlerini ‘zırvalama’ olarak değerlendirmesini nasıl karşılıyorsunuz?”


İlgili yazılar

Baykal: KaçAKsarayla itibar sağlanamaz

CHP eski Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kullandığı Kaçak Saray için “Bu saray Türkiye’nin

Engin Alan: Asıl siyaset şimdi başlıyor

Balyoz davası hükümlülerinden MHP Milletvekili Engin Alan, Anayasa Mahkemesi’nin önceki gün verdiği ihlal kararı sonrasında Sincan Cezaevi’nde dün son gününü

YSK: Din’i reklam aracı yapma

Yüksek Seçim Kurulu, Cumhurbaşkanı Adayı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a Cumhurbaşkanlığı seçimi için hazırlanan reklam filminde dini ibareler kullanılmasını ihlal saydı.

Bir Cevap Yazın