Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Almanya Federal Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Joachim Gauck ile Çankaya Köşkü’nde bir araya geldi. Yapılan başbaşa ve heyetler arasına görüşmeler sonrası ortak basın toplantısında soruları yanıtlayan Cumhurbaşkanı Gül, Mısır’daki idam kararlarının kabul edilemez olduğunu belirtirken, “Mısır’ın geleceği için bu tip cezaların büyük bir kötülük” ifadelerini kullandı. 

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Almanya Federal Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Joachim Gauck ile Çankaya Köşkü’ndeki görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Toplantıda İki ülke arasında iş birliği mesajı veren liderler, gündeme ilişkin soruları da yanıtladı.

“KABULLENMEK MÜMKÜN DEĞİL”

Gazetecilerin Mısır’da bugün alınan yeni idam kararları ile ilgili sorusuna Cumhurbaşkanı Gül, “Böyle olağanüstü bir dönemde, demokrasinin askıya alındığı bir dönemde, bu tip siyasi mahkemelerin verdiği akıl almaz, inanılmaz, bu tip cezaları kabullenmek mümkün değil. Bugünkü çağda olacak şeyler değil, bu kadar ağır cezalar ve bu kadar yüzlerce ölüm cezası. Mısır’ın geleceğine aslında çok büyük bir kötülük olarak görüyorum bu tip büyük cezaları” cevabını verdi.

“ENDİŞELİYİZ”

Almanya’da idim cezası olmadığını anımsatan konuk Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, “ Almanya bu cezayı reddediyor. Avrupa Birliği için anlaşılır bir ceza değil. Endişeliyiz. Baskı uygulayan bir yargı kullanılmasını anlayamıyoruz. Böyle geçiş döneminde toplum sadece öç alma değil, öncekinden üstün olan yargı anlayışı tesis edilmeli. Sizin de diplomatik imkânlarınızla Mısır’daki şimdiki yönetimle daha ölçülü yargılama için temasa geçmeliyiz” dedi.
İki lidere basın toplantısında, “Türkiye’nin AB’ye üyeliğine Almanya’dan tepeden bir bakış yok mu?” sorusu yöneltilirken, Başbakan Erdoğan’ın Ermenilere yönelik taziye mesajları da anımsatıldı.
Almanya’nın Türkiye’nin AB üyeliğine olumlu yaklaştığını belirten, Gauck, “Almanya’daki farklı siyasi güçler zamanlama ile ilgili farklı görüşlerinin olabilir. Kıbrıs’ta vetonun kalkması, yeni bir fasıllın açılması için bu konulara değinilecektir” dedi.
Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, Başbakan Erdoğan’ın Ermenilere yönelik taziye mesajına ilişkin “ Ermenistan konusunda çok fazla beklentim yoktu, bir şeyin değişeceği konusunda. Burada güçlü bir devletin bu mesajları kabul etmesi, güçlü bir devletin eleştiri sorulara maruz kalması zor olabiliyor. Özgüveni olan bir toplumun göstergesi bence. Başbakan gibi muhafazakâr birinin olumlu yaklaşımına ben sansür uygulamak istemiyorum. Bana ilginç geliyor, özgüvenli bir toplumun aynı zamanda kendini sorgulayabilmesi” ifadelerini kullandı.
Cumhurbaşkanı Gül de Başbakan Erdoğan’ın taziye ile ilgili açıklamasının çok yerinde olduğunu söyledi.

YOUTUBE VE TWİTTER KONUSU ELE ALINDI

Ziyarette Türkiye ile ilgili konuları dile getirdiklerini, Anayasa Mahkemesi Başkanı’nın ifade tarzı, Başbakan Erdoğan’ın ifadeleri, Twitter ve Youtube’un kapatma girişimini konuştuklarını anlatan Gauck, Cumhurbaşkanı Gül’ün Avrupa değerleri konusunda kesin ifade kullanmasından dolayı mutlu olduğunu söyledi.
Avrupa’nın Türkiye’ye zaman zaman farklı tavırlar takındığını da söyleyen Gauck, buna rağmen Türkiye için AB’den başka yönü olmadığı kanaatinde olduğunu söyledi.

ALMANYA’YA TWİTTER CEVABI

Cumhurbaşkanı Gül, Alman gazetecinin Türkiye’ye yönelik eleştirileri nasıl değerlendirdiğine ilişkin sorusuna değinirken, Türkiye’nin son 10 yıl içinde hukuk konusunda önemli adımlar attığını, birçok tabuları yok ettiğini, birçok konuda reformist noktaya geldiğini belirterek “Hiçbir ülke mükemmel değildir. Tıpkı Almanya’da aşırı sağcıların işlediği cinayetlerde gelinen nokta gibi Türkiye de eksiklikler söz konusudur.”dedi.
Gauck ise Türkiye ile ilgili geleceğe yönelik daha iyi bir adımların nasıl atılacağına yönelik çaba içinde olduklarını belirterek “ Türkiye’de hükümetin yargıya ve medyaya karşı neden böyle bir tavır içinde olduğu sorusunu soruyoruz. Biz de yabancılardan gelen eleştirel sorulara açığız. Bu ziyaretim vesilesiyle ‘Türkiye’nin gelişmekte olan bir demokrasi’ olduğunu değerlendiriyorum “diye konuştu
Bir Alman gazetecinin Başbakan Erdoğan’ın Twitter tavrının eleştiri konusu olduğunu belirterek bunu nasıl değerlendirildiği sorması üzerine ise Gül “Başbakan uluslararası bir şirketin Türkiye’de ofis açması ve vergi konusunda cevap vermesini istemiştir” karşılığını verdi.


İlgili yazılar

Kılıçdaroğlu: Evren’le Erdoğan ne kadar da birbirine benziyor!

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin demokrasi tarihine en büyük darbeyi vuranlardan birinin Evren olduğunu belirterek “Hem uygulamaları, hem fikriyatı açısından günümüzün

Doktor hatalarında sorumluluk ve yasal hak!

Dünya Tabipler Birliğine göre de, malpraktis “hekimin tedavi sırasında standart, güncel uygulamayı yapmaması, beceri eksikliği veya hastaya tedavisini vermemesiyle oluşan

Uyur İtleri, İnekleri, Ayıları…

Fazıl Hüsnü Dağlarca’nın en beğendiğim şiirlerinden biridir. “Dışardan Gazel” DIŞARIDAN GAZEL Siz Ali Bey, Veli Beyefendi busunuz, Gelecekler önünde suçlusunuz.

Bir Cevap Yazın