MİT’de taşeronlaşma başladı

MİT’de taşeronlaşma başladı

CHP izmir Milletvekili Erdal Aksünger, Telekominikasyon İletişim Başkanlığı’nın devre dışı bırakılarak MİT’in taşeron firmalara dinleme yaptırmasını TBMM’ye taşıdı.

Aksünger konu ile ilgili olarak , ” AKP hükümetleri tarafından uzun bir süredir Telekominikasyon İletişim Başkanlığı’nı (TİB) Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) bünyesine alınması yönünde çalışmalar yapılıyor. Cumhurbaşkanı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanlığı döneminde “Böyle bir TİB olmaz. Zaten MİT de bu işi yapabiliyor. TİB’i kurumsal olarak kaldırıp yetkilerini MİT’e devredeceğiz…” şeklinde açıklamalar yapması üzerine ilgili Bakanların da bu konu ile ilgili yaptığı benzer açıklamalar kamuoyu tarafından bilinmektedir. Gelinen noktada Cumhurbaşkanı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “TİB’i kurumsal olarak kaldırıp yetkilerini MİT’e devredeceğiz “ açıklaması bazı kuruluşlar tarafından talimat olarak algılanmış ve bu talimatın yasa dışı olarak yerine getirildiği görülmüştür. Öyle ki; MİT, kuruluş yasasına aykırı olarak taşeron firma aracılığıyla kendilerine Aktroller denilen AKP yandaşlarına dinlemeler yaptırıyor. MİT’in kullandığı başka kaç tane taşeron firma olduğunu, MİT’in hangi yetkiyle kendilerine aktroller denilen yaklaşık 150 kişilik bir gruba dinleme yaptırdığını, bu dinlemelerden elde edilen bilgi ve dökümanların kullanılmak üzere hangi kurum ve kuruluşlara servis edildiğini, Aktroller olarak adlandıran bu grupta yer alan kişilerin kimler olduğunu Başbakan Ahmet Davutoğlu açıklamalıdır.” dedi.

CHP’li Aksünger, Başbakan Davutoğlu’ndan şu sorularına yanıt istedi :

MİT’in kuruluş yasasında dinleme faaliyetlerini taşeron firma aracılığıyla yaptırması var mıdır?

Milli İstihbarat Teşkilatı tarafından bu güne kadar kurum dışından başka kuruluş ve firmalara yaptırılan dinleme yaptırılmış mıdır? Bu dinlemeler ile ilgili herhangi bir sözleşme yapılmış mıdır? Bu kurum ve kuruluşlar kimlerdir? Bu kuruluşlara MİT tarafından hangi kişi ve kurumlar dinletilmiştir?

Elde edilen bilgi ve dökümanlar kullanılmak üzere hangi kurum ve kuruluşlara servis edilmiştir?

Log kayıtları tutulmuş mudur? MİT bu işlemi hangi yasaya göre yaptırmıştır? MİT’in başka kullandığı taşeron firmalar var mıdır?

Bu dinlemelerin bir kısmının kendilerine aktroller denilen yaklaşık 150 kişilik bir grup tarafından, İstanbul Avrupa yakasında Mecidiyeköy’de Eskiden call center olarak kullanılan bir binada yapıldığı doğru mudur?

Kendilerini Aktroller olarak adlandıran bu grupta yer alan kişiler kimlerdir? Mit hangi yetkiyle Aktrollere dinleme yaptırmıştır? Yasa dışı yapılan bu uygulamalar hakkında hangi işlemleri yapacaksınız?


İlgili yazılar

Vekil’den eski seçmenine duygusal veda!

7 haziran’da yapılacak olan Milletvekili seçiminde İstanbul’dan aday gösterilen MHP Gaziantep milletvekili Semih Yalçın  seçmenlerine vade etti. Duygusal bir veda

Ecevit mezarı başında anıldı!

CHP’nin önceki genel başkanlarından  eski başbakan Bülent Ecevit’in 9.ölüm yıldönümü. 5 Kasım 2006’da hayata veda eden Ecevit yüzbinlerin katıldığı bir

Yeniden Yargılama Çıkmazda

Adalet Bakanı Bozdağ, Ergenekon ve Balyoz davalarında yeniden yargılama konusunda Bakanlık olarak bir çözüm bulamadıklarını belirterek Anayasa Mahkemesi’nin kararını beklediklerini belirtti.

Bir Cevap Yazın