NASIL BİR CUMHURBAŞKANI

NASIL BİR CUMHURBAŞKANI

Türk siyasetine Ecevitlerin kazandırdığı bir isim olan DSP, CHP ve AKP’de görev aldıktan sonra şu anda bağımsız bulunan Ankara Milletvekili Haluk Özdalga, “muhalefetin göstermesi gereken” cumhurbaşkanı adayının portresini çizdi.
Özdalga yazılı açıklamasında “Cumhurbaşkanlığı seçiminde muhalefet adayının kim olacağı belirleyici rol oynayacak. İyi ir muhalefet adayı seçimi kazanabilir. Ama muhalefetin çok hata yaptığı bir süreçte, Erdoğan’ın büyük fark atarak yarışı bitirmesi de bir başka olasılık” dedi. CHP-MHP oylarının toplamının neredeyse AKP’ye eşit olduğunu bu nedenle BDP’nin kilit rol oynadığını hatırlatan Özdalga cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Başbakan Erdoğan’ın “karşısına çıkması gereken” muhalefet adayının portresini şu renklerle çizdi:
“Siyasi deneyim sahibi olması şart. Seçimlerde halktan oy istemek ve almak, tamamen siyasi bir iştir ve gayrı politik bir adayla hedefe gitmek mümkün değildir. Siyaset dışından gelen bir muhalefet adayı, Erdoğan’la yoğun ve sert bir rekabet içine nasıl girebilecek? Seçim meydanlarında onunla nasıl mücadele edecek, nasıl kampanya yürütecek? O nedenle bürokrasiden (sivil ve askeri) veya akademi dünyasından gelen ama siyasi deneyimi olmayan bir muhalefet adayının, kişisel nitelikleri ne kadar olumlu olursa olsun şansı yok.
Muhalefet adayının kazanabilmek için AKP seçmeninden oy alması bir başka şart. AKP-BDP seçmenleri ile CHP-MHP seçmenleri arasındaki oy kaymalarında, 30 Mart seçim sonuçlarına göre en az yüzde 4 veya 1.8 milyon civarında bir oyu kendisine çevirebilmesi gerekiyor. Bu da AKP seçmeninden oy almadan mümkün değil. BDP seçmeninden oy alabilmek için de, demokrat kimliğiyle tanına birisi olmalı. Bunlar sadece uygun bir aday profili ile mümkün.”


İlgili yazılar

O komutan da tahliye oldu

Balyoz sanıklarından eski Kayseri Jandarma Alay Komutanı emekli Albay Cemal Temizöz, tahliye edildi. Daha önce Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesinin

CHP’de beklenti anketi sonuçlandı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl’ün koordinasyonunda, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun katılımlarıyla 10 ayrı bölgede yapılan toplantılardan 45 maddelik beklenti

Deniz Gezmiş 70 Yaşında!

Bizim de delikanlılarımız vardır Che Guevara /Metin Demirtaş 1947 yılının 28 Şubat’ında, Cemil ve Mukaddes çiftinin ikinci çocukları dünyaya geldi.

Bir Cevap Yazın