O UÇAKTA KİMLER VARDI?

O UÇAKTA KİMLER VARDI?

Erdoğan’ın 17 Aralık 2013 tarihinde sabahleyin başlayan Büyük Rüşvet ve Yolsuzluk Operasyonu ile ilgili olarak o gün oğlu Bilal ve Kızı Sümeyye Erdoğan ile yaptığı telefon görüşmelerin HTS kayıtlarını açıklayan Oran, 17 Aralık’a dair yeni bir bilgiyi de kamuoyuyla bugün paylaştı.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi veren CHP’li Umut Oran, bazı soru işaretlerini gündeme getirdi. Umut Oran’ın, Erdoğan’la ilgili olarak Arınç’a yönelttiği sorular şöyle:
Recep Tayyip Erdoğan, 17 Aralık 2013 tarihinde Konya programına TC-ANA uçağı ile mi gitti?

TC-ANA uçağı, 12.55’te indiği Konya’dan, Recep Tayyip Erdoğan’ın programını bitirerek bu ilden ayrıldığı saat 23.55’e kadar başka bir uçuş gerçekleştirdi mi?

TC-ANA uçağı 17 Aralık 1013 tarihinde Konya’ya gerçekleştirdiği uçuşunda Recep Tayyip Erdoğan dışında başka hangi yolcuları da taşıdı, bunların isimleri nedir?

Erdoğan’ın Konya’da bulunduğu sırada 17 Aralık 2013 tarihinde TC-ANA uçağının Ankara’ya gidip geldiği gizli bir uçuş gerçekleştirdi mi?

Erdoğan içinde yokken 17 Aralık 2013 tarihinde TC-ANA uçağı hangi yolcularla Ankara’ya gidip geldi?

Uçuş Harekat Kontrol Merkezi’nde (UHM) özel-ticari özel tüm sivil uçakların kalkış, iniş zamanı ve rota bilgilerinin kaydedildiği doğru mudur?

UHM kayıtlarına göre TC-ANA uçağının 17 Aralık 2013 tarihindeki uçuş yeri, kalkış-iniş zamanı ve her bir ayrı uçuşundaki yolcularının isim-soy isimleri nedir?

TC-ANA uçağının 17 Aralık 2013 tarihindeki her türlü uçuş bilgisinin UHM kayıtlarından çıkarılması için Başbakanlık veya bağlı bakanlıklarından herhangi bir talimat verilmiş midir?

TC-ANA uçağının 17 Aralık 2013 tarihli UHM kayıtları neden silindi? TC-ANA uçağının 17 Aralık 2013’teki uçuş bilgilerinin gizlenmesinin, ‘sıfırlanmasının’ gerekçesi nedir?

Recep Tayyip Erdoğan’ın, 17 Aralık 2013 Konya programında saat 13.49’da başlayıp 14.25’te sona eren konuşmasının ardından oğlu Bilal Erdoğan ile saat 15.40.12’de telefonla görüştüğünde, o günkü programına göre bulunduğu yer neresidir?
Başbakanlık VİP filosu uçaklarından TC-ANA dışında kalan TC-GAP, TC-ATA, TC-DAP’ın 17 Aralık 2013 tarihinde uçtular mı?

Bu uçakların her birisinin uçuş, kalkış-iniş saatleri ve taşıdıkları yolcuların isimleri nedir?

Başbakanlık VİP uçak filosunda kaç adet uçak bulunmaktadır, bunların isimleri nedir ve her birisi hangi tarihte satın alınmış, kiralanmış, hangi tarihten itibaren kullanılmaya başlanmıştır? 
Satın alınan ve TC-TUR kuyruk tescilli ‘Fatih’ adı verilen uçağın liste fiyatı 200 milyon dolar olmasına karşın ABD’deki yapılacak modifikasyon ile birlikte maliyetinin 400 milyon doları bulacağı bilgisi doğru mudur?

TC-FATİH’in teslimat tarihinin önce Şubat 2014, şimdi ise Haziran 2014’e ertelenmesinin gerekçesi nedir? Bu uçakta hangi modifikasyonlar yapılmaktadır? 


İlgili yazılar

Yanardağ gazeteciliği bitiren isimleri açıkladı

Yurt Gazetesi’nin eski kurucu genel yayın yönetmeni Merdan Yanardağ, “Gazeteciliği Demirören’e eyvallah edip kovulunca ‘Batsın böyle gazetecilik’ diye kitap yazan

Kriz varsa da yoksa da olan yoksula oluyor!

Dünyanın en büyük 100 lüks tüketim firması, 2013 mali yılında 214,2 milyar dolarlık satış geliri elde etti. Türkiye’nin ise mevcut 5,3

Hukuken ölmediler, ama o öldürdü

AKP Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin 23′üncü İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’na katıldı. Davutoğlu burada yaptığı açılış konuşmasında “Maden

Bir Cevap Yazın