Öcalan BDP’lilerden  ne istedi?

Öcalan BDP’lilerden ne istedi?

İmralı’da PKK hükümlüsü Abdullah Öcalan’la görüşen BDP Grup Başkanvekili ve Bingöl Milletvekili İdris Baluken görüşmenin ayrıntılarını PKK’ya yakın Fırat Haber Ajansı’na anlattı.

Öcalan’ın son dönemde devlet heyetiyle iki görüşme yaptığını söyleyen Baluken, Öcalan’ın HDP’ye ilişkin sözlerini şöyle aktardı:

“Sayın Öcalan HDP ile ilgili taban düzeyinde parti organlarında yürüyen tartışmaları sordu. Bunların ne düzeyde olduğunu ve nasıl tartışıldığını öğrenmek istedi. HDP projesinin çok önemli stratejik proje olduğunu ifade etti. Hem Kürt ilkel milliyetçi çevreler hem de bazı Türk sol gruplarının ve sahte aydınların HDP projesinden rahatsız olduğunu kendisinin de takip ettiğini söyledi. Ancak HDP’nin stratejik hamle olarak halka anlatılmasının gerektiğini, emekçiler için stratejik anlamda dostluk hamlesi olduğunu ifade etti. Sorunu kişiye indirgemek ya da BDP’nin bölgeden uzaklaştığını düşünmenin yanlış bulduğunu söyledi ve bu eleştirileri yapanlara demokratik ulus çözümlemesini defalarca okumasını önerdi.”

HDP’NİN CUMHURBAŞKANI ADAYI KİM OLACAK?

Öcalan’ın devlet heyetine 2 yeni yasa önerdiğini söyleyen Baluken, Öcalan’ın Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili mesajını da şöyle aktardı:

“Cumhurbaşkanlığı seçimi önemli. HDP’nin kendi potansiyelini önemsemesi ve bu potansiyeli birleştirecek şekilde kendi adayıyla seçime girmesi önemlidir. Yerel yönetimler seçiminde ortaya çıkan düzeyi çok aşan bir başarı yakalanabilir. Tüm emekçi halkları kucaklayacak etkili bir aday etrafında bu çalışmanın yürütülmesi gerekiyor. Ortaya çıkacak sonuçlar siyasal, sosyal anlamda bireysel ya da örgütsel hakların elde edilmesinde önemli katkılar sunacak. Kendi adayımız etrafında buluşup oyları çoğaltacağız.”


İlgili yazılar

Gözaltına alınanların tam listesi

İşte gözaltı listesi 14 Aralık operasyonundan alınan isimlerin bulunduğu gözaltı listesi twitter’a sızdı. İşte o liste… 14 Aralık operasyonunda gözaltına

ERDOĞAN: PARALEL YAPIYA HESAP SORACAĞIZ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Adana’da durdurulan ve MİT’e ait olduğu açıklanan TIR’lara yapılan müdahaleye ilişkin görüntülerde yaşananları “saldırı” olarak yorumladı. Bu saldırıyı paralel yapının yaptığını söyleyen Erdoğan, “Açık söylüyorum; bu paralel yapı Türkiye’de yaşıyor ama bu milleti zerre kadar tanımıyor. İstiklali söz konusu olduğunda, bağımsızlığı, hürriyeti söz konusu olduğunda bu millet hiç kimseye eyvallah etmez. Hiç endişeniz olmasın. Bu paralel yapıyı nerede saklanırlarsa saklansınlar, nereye gizlenirlerse gizlensinler, bulacak çıkaracak ve milletin huzurunda, hukuk içinde hesabını soracağız” dedi.

Demirel: Atatürk’ü unutursak…

Dokuzuncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in 50 yıllık siyasi yolculuğunun, memleketi İslamköy’den Çankaya’ya olan serüveninin bilgi ve belgeleriyle yer aldığı Süleyman Demirel

Bir Cevap Yazın