Öcalan çözüm ortağı bir emreden adam oldu

Öcalan çözüm ortağı bir emreden adam oldu

PKK Terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan, çözüm sürecinin karakter değiştirdiğini belirterek, “Her an derinlikli çözüm imkanları da, çatışma olasılıkları da devrededir. Özellikle Hükümetin atacağı adımlar çatışma olasılığını ortadan kaldıracağı gibi çözümü de yeni formatta derinleştirerek geliştirebilir” dedi.

PKK Terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan ile İmralı Adası’nda yapılan görüşmeye, BDP Grup Başkanvekilleri Pervin Buldan ve İdris Baluken ile HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder katıldı. 30 Mart’ta yapılan yerel seçimlerin ardından ilk defa gerçekleşen görüşmeninin bitiminde BDP Basın Birimi aracılığıyla heyetin açıklaması paylaşıldı. Açıklamada, görüşmenin 3 saat sürdüğü belirtilirken, “Toplantıda Sayın Öcalan, öncelikle 30 Mart yerel yönetimler seçiminde seçim süreci boyunca katkı sağlayan, destek sunan, çalışmalarda aktif rol alan tüm halkımıza teşekkür ettiğini ifade etti” denildi.

“HDP’NİN TOPLUMSAL MUHALEFET ALANLARININ TAMAMINDA BİRLEŞTİRİCİ İŞLEVİ TARİHSEL”

Açıklamada Öcalan’ın seçim öncesi ve seçim döneminde ortaya konan tüm baskılara, engellemelere ve başvurulan seçim hilelerine rağmen halkın kararlı iradesiyle ortaya çıkan sonucun önemli olduğunu, bu sonucun demokratik siyaset zemini ve sağladığı imkanlar bakımından örgütlü siyasal kurumlar tarafından doğru değerlendirilmesi gerektiğini ifade ettiği belirtilirken şu ifadelere yer verildi:
“1 Mayıs’la ilgili bütün Türkiye emekçilerinin 1 Mayıs emek ve direniş bayramını selamladı. Emek mücadelesi başta olmak üzere bütün demokratik hak mücadelelerinde HDP’nin toplumsal muhalefet alanlarının tamamında örgütsel öncü ve birleştirici işlevinin tarihsel olduğunu belirtti. 1 Mayıs emek bayramına yönelik Türkiye emekçilerine daha kapsamlı bir mektup yazdığını ve bu mektubu 1 Mayıs’tan önce Türkiye emekçilerine ulaştırılmak üzere ileteceğini ifade etti.”

“DÖNEM KARAKTER DEĞİŞTİRİYOR, ÇATIŞMA OLASILIKLARI DA DEVREDEDİR”

Açıklamaya göre çözüm süreciyle ilgili de değerlendirmelerde bulunan Öcalan şu ifadeleri kullandı:
“Dönem karakter değiştiriyor. Her an derinlikli çözüm imkanları da, çatışma olasılıkları da devrededir. Özellikle Hükümetin atacağı adımlar çatışma olasılığını ortadan kaldıracağı gibi çözümü de yeni formatta derinleştirerek geliştirebilir. Çok zorlanmama rağmen süreci bugüne taşımaktan pişman değilim. Hatta çok önemli buluyorum. Süreç Türkiye’nin derinlikli, dışa açılımcı, demokratik hamlesine en önemli katkıyı sunacak bir yetkinliktedir. Tüm tarafları bu temelde üzerlerine düşeni yapmaya davet ediyorum. Eğer siyasi iktidar silahlı güçlerin topluma dönüş yapmasını istiyorsa gereken yasal çalışmaları hızla hayata geçirmek zorundadır. Dönüş yasası dahil olmak üzere tüm yasal düzenlemelerin bir an önce yapılması tarihi önemdedir.”


İlgili yazılar

Baykal: Tarhan’ı hala CHP’li sayıyorum

CHP’nin eski Genel Başkanı Deniz Baykal, Emine Ülker Tarhan’ı CHP’de tutamamanın kendisini çok üzdüğünü belirterek, “İlkelerinden kuşku duymadığım insanların, CHP’de

“Memelekete hoş geldin” ifadesi ona aitti

Memlekete hoş geldin Abdullah Öcalan!” diyen Emekli Albay Abdullah Soyluoğlu yaşamını yitirdi. Türkiye yıllarca bu sesin sahibini merak etti. Bu

Türkkan, Gökçek’in kafasını iyi yapan içecekten istedi

Melih Gökçek’in kafasını güzelleştiren içecek hangisi ? MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan içki kullanmadığını ancak, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih

Bir Cevap Yazın