Öcalan  isteğinde haksız değil

Öcalan isteğinde haksız değil

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç ‘Öcalan’ın sekreterya talebinde haksız olmadığını söyledi.

Hükümete yakın havuz medyası olan A Haber’de Murat Akgün’ün sorularını yanıtlayan Arınç,“Öcalan’a sekreterya iddiasını hükümet sözcüsü olarak doğrulayabilir misiniz?” sorusuna  “Doğrulamam. Çünkü böyle bir şey yok. Adına sekreterya dersiniz ama başka bir yöntem olabilir. Bunu söyleyenler dileklerini isteklerini konuşuyor olabilirler. Kendilerine saygı duyuyorum. Öcalan “ben burada yalnızım” diyor. “Süreç devam ettikçe ne karar aldığınızı takip etmem lazım” diyor. Bu haksız bir talep değil bana göre. Kendisine bazı imkanların hukuk içinde Adalet Bakanlığımız gerekli olanı yapacaktır.  Sekreterya, bizim sekreterlerimiz gibi adaya gitmesi her gün Öcalan’la görüşülmesi gibi bir şey değil.
Cezaevinin kendi şartları içinde olabilecek bir şeydir. Bu bence makul bir istektir” yanıtını verdi

İMRALI’YA BAŞKA İNSANLAR DA GİTMELİ

Bülent Arınç şöyle devam etti:

Bir insan bu kadar yaşa gelmiş 17 senedir cezaevinde… Bu kararların yazılmasında not edilmesinde “benim birkaç kişiye ihtiyacım var “demişse bunu Adalet Bakanlığımız karşılayacaktır.  Bir şeyi karıştırmayalım. İmralı Adası’na farklı mesleklerden insanların gitmesi Akil İnsanlar toplantısında da gündeme gelmişti. Bunların arasında gazeteciler de olabilir başka isimler de olabilir. Bu da bence makul bir taleptir. Bugün sadece HDP gidiyor. Avukatları görüşebilir, yakınları görüşebilir, kız kardeşi öldü sanırım şimdi erkek kardeşi gidiyor ve her gidip geldikten sonra ortalığı karıştırıyor, onun dışında da Adalet Bakanlığı’nın izniyle milletvekilleri ve özel izinli olanlar gidebilir.

29 EKİM RESEPSİYONU

Bunlar büyük laflar. Vatana ihanet, namus şeref lafları o kadar çok ediliyor ki bunların tükeneceğinden endişeleniyorum.  Aslında orada Başbakanlık için yapılan yeni binalar vardı. Ben de başbakanlığın ve diğer hizmet binalarının oraya taşınacağını düşünüyordum. Ama yeni cumhurbaşkanımız “ben oraya taşınacağım” dedi, Başbakanımızla konuştular ve mutabık kaldılar.  Hiçbir mekan kutsal değildir. Orada çalışacağım demişse bunu Atatürk’le laiklikle bağdaştırmak doğru değil.  Her şeyin bir ilki var. Sayın cumhurbaşkanımız öyle uygun gördü. Saygıyla karşılamak lazım.


İlgili yazılar

CHP’li İzmir’de gençlerden mülteci eylemi

CHP İzmir İl Gençlik Kolları kentteki mülteci sorunlarını Valilik önünde yapılan eylemle protesto etti. Emniyet güçlerinin eyleme engel olmak istemesi

Kılıçdaroğlu, 9 Eylül Kuruluş Parkının açılışını yaptı

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Çankaya Belediyesi’nin 9 Eylül Kuruluş Parkı açılış törenine katıldı. Kılıçdaroğlu, açılışta yaptığı konuşmanın ardından çınar ağacı

Bir Cevap Yazın