ÖNDER İSTANBUL’DA AÇIKLADI

ÖNDER İSTANBUL’DA AÇIKLADI

HDP ve BDP tarafından seçim çalışmaları kapsamın Küçükçekmece’de bulunan iş insanlarına dönük dayanışma yemeği düzenlendi. Elit World Otel’de düzenlenen yemeğe, HDP eş genel başkanları Ertuğrul Kürkçü ve Sebahat Tuncel, HDP İstanbul Büyükşehir Belediyesi Eş Başkan Adayı Sırrı Süreyya Önder, BDP Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkan Adayı Fırat Anlı, BDP İstanbul İl Eş Başkanı Emrullah Bingül ve BDP PM üyeleri ile çok sayıda iş insanı katıldı.
2011 seçimlerinde Emek ve Demokrasi Bloğunu oluşturduklarında iki söz verdiklerini ifade eden HDP İstanbul Büyükşehir Eş Belediye Başkan Adayı Sırrı Süreyya Önder, “Birinci sözümüz onurlu bir barıştı. İkinci sözümüz ise bloğun seçim ittifakı olmadığını göstererek stratejik bir ortaklığa dönüştürmek. Bu iki sözü yerine getirmiş olan bir vekiliniz olarak buradayım. Bu onurda size aittir” dedi.
Meclise girdiklerinde bu ülkede seçilmişliğin ve vekilliğin renginin değiştiğini aktaran Önder, diğer partilerinin milletvekillerinin kendilerine “Siz gelmeden önce bizim rahatımız yerindeydi, ama siz geldiniz rahatımız bozuldu” dediklerini söyledi. “Biz de seçilmiş olmanın bir tek anlamı var ilk gazı, ilk copu senin yemendir” diyen Önder, partide görev alanların hepsinin bu şekilde çalıştığını ifade etti.
Önder, konuşmasında Öcalan’ın seçimler ile ilgili kendisine, “Yüzde 11 aldığınız zaman sizsiz bir siyasi denklem kurulamaz. Barış ve çözümü çok daha üst aşamaya çıkarmanın önemli bir adımıdır” dediğini de anlattı. Önder, Öcalan’ın bu sözlerinin aktarmasının ardından da şunları söyledi:
“Onun için 30 günlük süre kaldı. Kulağını bile kapatanlara karşı kendimizi anlatalım. Bu kadar az bir sermaye ile bu kadar çok kar dünyanın hiçbir yerinde olmayacak. Hep birlikte bu bayrağı çok yükseklere taşıyacağız.”
ANF’nin haberine göre, Önder’in konuşmasının ardından söz alan HDP Eş Genel Başkanı Ertuğrul Kürkçü de HDP’ye sadece Türkiye’nin batısında değil, her yerde büyük bir ilginin olduğunu belirterek konuşmasına başladı. Halkın HDP’ye olan ilgisinin nedeninin barışı kazanmak için bir imkan olarak görmeleri olduğunu ifade eden Kürkçü, “Bu güne kadar kendini siyasetin dışına çekmiş yüzlerce insan meydanlarda, alanlarda HDP İçin çalışıyor. Çünkü artık herkes bir şeylerin değişileceğini inanıyor” dedi.


İlgili yazılar

Gül iç güvenlik yasası için bakın ne dedi

AKP’nin dışında iç güvenlik yasasına toplumun bir çok kesminden tepkiler yağıyor. Meclis genel kurulu’nda iki gündür tartışmalara ve kavgalara neden

Öcalan: Ben olmasam Erdoğan’ı götürmüşlerdi!

2013 yılından yansıyan notlarda Öcalan’ın “Ben de Haziran’da tavır değiştirmiştim. Ben de dedim ki doğrudur tavır değiştirdim. Değiştirmeseydim Hakan da,

Provokatör AKP’li Çıktı

CHP lideri Kemal kılıçdaroğlu’nu İstanbul’daki patlamada şehit düşen polis memurlarının cenazesinde “mermi” ile tehdit eden kişinin  İrfan Cengiz isimli  bir

Bir Cevap Yazın