Oran O Hakim ve Savcıyı Şikayet Etti

Oran O Hakim ve Savcıyı Şikayet Etti

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran TBMM Başkanlığına sunduğu yazılı soru önergesini kişisel sitesinde yayınladığı için İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nin “önergeyi kaldırma” kararı veren hakimi ile İstanbul Cumhuriyet Başsavcısını HSYK’ya şikayet etti.

ANKARA - CHP Genel Başkan Yardımcısı umut Oran milletvekilinin yasama faaliyetleri arasında yer alan yazılı-sözlü soru önergesine “sansür” koyan hakimi HSYK’ya şikayet etti.

CHP İstanbul milletvekili Umut Oran’ın 08/01/2014 tarihinde yolsuzluk-rüşvet operasyonuna konu olan ve Sabah-ATV satışıyla ilgili telefon görüşmeleri hakkında başbakanın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi vermişti. Oran, TBMM’nin resmi internet sitesinde de yer alan önergeyi kişisil sitesinde de yayınladı.

Ancak, 31 Ocak 2014 tarihinde saat 17.27’de Bilgi Teknoloji ve İletişim Kurumu Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) tarafından gönderilen bir e-posta’da, İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi kararı dayanak gösterilerek, müvekkilin kişisel internet sitesinde yayınlanmakta olan yazılı soru önergesi ile ilgili içeriğin internet sitesinden kaldırılması bildirildi. Önerge kaldırılmadığı takdirde internet sitesine erişimin engelleneceği ifade edildi.

KARAR YASAMAYA SANSÜR

TİB’den gelen yazı üzerine basın toplantısı yapan ve kararı açıklayan Umut Oran, TBMM başkanı ile görüştü, TİB Başkanı Tayfur Acarar’e kararı gözden geçirmesi için yazı yazdı. Umut Oran bununla da yetinmedi ve Anayasa’da yer alan yasama dokunulmazlığının mahkemenin verdiği kararla yok sayıldığını kaydetti.

Oran’ın avukatı Haluk Pekşen tarafından HSYK’ya yapılan suç duyurusunda İstanbul Cumhuriyet Başsavcısının talimatı ile 2. Asliye Ceza mahkemesi’nin verdiği kararın, yasama dokunulmazlığını ihlal ettiği belirtilerek “Anayasanın kuvvetler ayrılığı ilkesi ihlal edilmiştir. İstanbul 2.Asliye Ceza Mahkemesi 2014/55 D.İş sayılı dava dosyasında görevli Hakim hakkında ve diğer tüm ilgililer ve görevliler ile İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı talimatı hakkında, Anayasa’nın 144. maddesi ve 159. maddesinin 9. fıkrası ile Hakimler ve Savcılar Kanunu’nun 6. maddesi ve 82 vd. maddeleri uyarınca gerekli denetim, inceleme, soruşturma ve kovuşturma yapılması hususunda gereğinin yapılmasını saygı ile arz ve talep ederiz” denildi.

 

sg


İlgili yazılar

Tarhan: Arkadaşlarımla görüşüyorum

Cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra parti yönetimine ilk bayrak açan isimlerden birisi olan CHP Ankara Milletvekili Emine Ülker Tarhan, olağanüstü kurultayda genel

Davutoğlu: Ak Parti’nin sicili hep temiz olmuştur!

Başbakan Ahmet Davutoğlu, koalisyon görüşmeleri öncesinde CHP ve MHP’ye, “şartsız gelin” mesajı verirken “Seçim sonrasında ortaya çıkan tabloya göre milletimiz

MHP’li eski vekil Oğan ihraç gerekçelerini açıkladı

Genel seçimin ardından MHP lideri Devlet Bahçeli’yi eleştirdiği için ihraç istemiyle il disiplin kuruluna verilen ancak Iğdır il  disiplin kurulunun

Bir Cevap Yazın