PKK’dan sonra en büyük dert Suriyeliler

PKK’dan sonra en büyük dert Suriyeliler

AKP ve Batı’nın desteğiyle Esad’a karşı dinci terör örgütlerini silahlandıran ve çıkan iç savaştan kaçarak Türkiye’ye gelen Suriyeliler, yaşadıkları illerin  en büyük sorunu oldu. 2011 martından itibaren Türkiye’ye gelen Suriyelilerin karıştığı adli vak’a sayısı olağanüstü arttı.

MHP Gaziantep Milletvekili Edip Semih Yalçın iç savaştan kaçarak Türkiye’ye gelen Suriyelilerin karıştığı adli olaylarda avukatlık ücretinin devlet tarafından karşılandığı iddiasına açıklık getirilmesini istedi.

Gaziantep’de yaklaşık 300 bin den fazla Suriyelinin yaşadığını anımsatan Yalçın “Gaziantep’e yerleşen Suriyelilerin çoğunluğu kampların dışında şehir merkezi ve ilçe merkezlerinde yaşamaktadır. Bu yeni insan fazlalığına ciddi bir önlem alınmadığından ülkemizin birçok ilinde yaşandığı gibi Gaziantep’de de birçok olaylarda ciddi oranlarda artışlar meydana gelmiştir. Yaşanan bu olaylar artık hem Gaziantep’de yaşayan vatandaşlarımızı, hem misafir olarak gelen Suriyeliler ile diğer ülke vatandaşlarının temel sorunu haline gelmiştir” dedi.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde Mart 2011 tarihinden bu yana ülkemizde bulunan Suriyelilerin neden olduğu adli vak’a; açılan dava, yargılananların sayısını açıklanmasını istedi.

Yalçın “Suriyeli misafirler ile diğer ülke vatandaşlarının karıştığı adli olaylar nedeniyle, Türk  vatandaşları için uygulanmakta olan Ceza Muhakemesi Kanunu gereğince vekil ya da müdafi görevlendirilmesi gereken hâller, Suriyeli misafirler ile diğer ülke vatandaşları için de uygulandı mı? Uygulandı ise barodan herhangi bir vekil ya da müdafi görevlendirildi mi ve bu davalarda görevlendirilen avukatların ücreti devlet tarafından mı karşılanıyor” diye sordu.

 


İlgili yazılar

Kefen parası için değil onurlu yaşamak için…

AKP’nin “kürüsel kriz var ama Türkiye’de kriz yok” açıklaması Devletin Resmi kurumu verileri tarafından yalanlandı. Yine İŞKUR’un verilerine göre 60

Erdoğan da bu listede olacaktı

Partiler listelerini YSK’ya verdi. Cumhurbaşkanı seçilmeseydi Recep Tayyip Erdoğan’ın da yer alacağı ve  aralarında AKP’nin kurucularının da bulunduğu AKP’de 3

Erol Büyükburç : Dudaklarımda şarkısın

Unutulmaz 45’liklerin unutulmaz sanatçısı Erol Büyükburç. Lise yıllarında kurduğu ilk müzik grubuyla, Florya plajında müzik yaptı. İstanbul Belediyesi Konservatuvarı’na giden Büyükburç,

Bir Cevap Yazın