SEÇİM SANDIK SONUÇLARI ANINDA İZLENEBİLECEK

SEÇİM SANDIK SONUÇLARI ANINDA İZLENEBİLECEK

Yüksek Seçim Kurulu’nun Sandık Sonuçları Paylaşım Sistemi Kullanımına İlişkin Usul Ve Esasları Gösterir Genelgesi Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı. Seçim günü Sandık Sonuçları Paylaşım Sistemi (SSPS) aracılığı ile siyasi parti genel merkezlerinin kullanımına sunulan sandık sonuçları, geçici sandık sonuçları olacak, itiraza tek başına kanıt oluşturacak bir niteliğe sahip olmayacak. SSPS ile elde edilen “sandık sonuçları” ve imzalı “sandık sonuç tutanakları”, Yüksek Seçim Kurulunca belirlenen süre bitimine kadar siyasi partiler tarafından teşkilatlarına ve üçüncü şahıslara gönderilemeyecek ve kamuoyuna açıklanamayacak. SSPS hizmetine Web Sitesi ve Web Servis aracılığıyla her sistemin kendi kullanıcısı vasıtasıyla erişilecek. Siyasi parti, Web Sitesi ile hem sandık sonuçlarına hem de imzalı sandık sonuç tutanaklarına erişim sağlayabilecek. Verilerin gizliliği ve güvenliğinden siyasi partiler sorumlu olacak.
YSK, sandık sonuçlarına erişimde, hangi zaman diliminde, hangi erişimi, hangi kullanıcının yaptığını titizlikle izleyecek. IP adresinden SSPS Web Servis hizmetine sadece bir kullanıcı ulaşabilecek.

SANDIK SONUÇLARININ GÖRÜNTÜLENMESİNE SAAT 17.00’DEN SONRA BAŞLANACAK

Seçim günü akşamı, ilçe seçim kurullarınca SEÇSİS’e çevrim-içi girilen sandık sonuçları veri olarak, SSPS ile siyasi partilere aktarılacak. Siyasi partiler, seçim günü akşamı, ilçe seçim kurullarınca tarayıcı marifetiyle SEÇSİS’e aktarılan imzalı sandık sonuç tutanaklarına, SSPS ile erişecek. Sandık sonuçlarına web sitesi veya web servisi aracılığıyla erişim ve daha sonrasında görüntüleme ve saklama işlemlerine, saat 17.00’den sonra başlanacak. SSPS sistemi üzerinde, siyasi parti genel merkezince yürütülecek erişim, görüntüleme ve saklama işlemleri, güvenlik amacıyla, SKGM tarafından sistemli olarak ilgili IP numarası ve kullanıcı adı ile kayıt altına alınacak. Sandık sonuçlarının siyasi parti bilgisayar sistemine kaydedilmesinden sonra, sonuçlara ilişkin veriler üzerinde gizlilik ve güvenlik önlemlerinin alınmasına yönelik yasal sorumluluk siyasi partilerde olacak. SSPS hizmeti, kesin seçim sonuçlarının Resmi Gazete’de ilan edildiği tarihte son bulacak. (ANKA)


İlgili yazılar

Feyzioğlu TGB toplantısında konuştu

TBB Başkanı Metin Feyzioğlu Başbakan Erdoğan’ın Almanya’da düzenlenen toplantıdaki konuşmasının kutuplayştırıcı ve ülkeyi bölmeye yönelik olduğunu iddia etti.

Askerlerin üzerine ateş açıldı

GenelKurmay Başkanlığı’nın internet sitesinden yapılan yazılı açıklamada, Suriye’den 20 kişilik bir grubun mazot yüklü 5 tankerle Türkiye sınırına yaklaştığını ve

Göksel Bozkurt 4. kez PMD başkanı seçildi

Parlamento Muhabirleri Derneği’nin 31’inci olağan genel kurulu, ASO Toplantı salonunda yapıldı. Toplantıya dernek üyeleri, yoğun ilgi gösterdi. Daha önce PMD

Bir Cevap Yazın