Seçimi masa başında kaybetmeyelim

Seçimi masa başında kaybetmeyelim

Cumhurbaşkanı Adayı Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu, Başbakan’ın kendisine yönelik “pot kırdığı” yönündeki eleştirilerine, “Yani insan kendi evladından bahsederken helali haramı karıştırıyorsa, biz bunların üzerinde durmuyoruz, bunlar insanlık hali. Bunlarla milleti oyalamayın. Millet ciddi meseleleri, rejimin nereye gideceğini konuşmak istiyor” şeklinde yanıt verdi.

İhsanoğlu, Ankara’da gerçekleştirdiği seçim turu çerçevesinde Keçiören’de halka hitap etti. Kendilerine 14 siyasi partinin destek verdiğini belirten İhsanoğlu, “AKP kardeşlerimiz bizimle beraber. Türkiye’nin tamamı bizimle beraber. Türkiye’de yığınların sessiz hareketini biz görüyoruz. Sessiz yığınların taleplerini dinliyoruz. Sessiz yığınlar kavga, nefret, kutuplaşma, hakaret istemiyor. Kibir istemiyor, kibir. Türk milleti, milliyetçiliği ayağının altına alan insanları istemiyor. Türk milleti, milliyetçiliği öpüp başına koyanları istiyor” diye konuştu.

“SÜRÇÜLİSAN ÜZERİNDE DURACAK OLURSAK HİÇBİR ŞEY KONUŞAMAYIZ”

Konuşmasında Cumhurbaşkanı Adayı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a da yanıt veren İhsanoğlu, şöyle devam etti:
“Biz bu yolculuğa çıktık. Nasıl bir cumhurbaşkanı olması gerektiğini tartışırken bir de baktık İstiklal Marşı, Çanakkale Şehitleri… Şimdi de başlamışlar, Yahya Kemal’in şiirinin adı Süleymaniye’de bayram namazı mı, bayram sabahı mı. Şimdi bir hafta bunu dinleyeceğiz. Böyle seçim kampanyası olur mu? Türkiye’yi bununla meşgul ediyorlar, kendi gündemlerini saklıyorlar. Bunların gündemi nedir? Rejimi değiştirmek, diktatörlük kurmak istiyorlar. Şimdi biz bunları açığa çıkardığımız için, onlar eski vesayeti yıktılar kendi vesayetlerini kurdular. Onu da kamufle etmek istiyorlar. ‘Şüheda fışkıracak’, yok ‘Akif şiiri’. Prompterdan yanlış okuyanlar bile var. Kendileri tenkit ediyorlar bizi. Yani biz sürçü lisan üzerinde duracak olursak hiçbir şey konuşamayız. Yani insan kendi evladından bahsederken, ‘Ben evlatlarıma helal lokma yedirtmem’ diyerek sürçülisan ediyorsa, helali haramı karıştırıyorsa, biz bunların üzerinde durmuyoruz, bunlar insanlık hali. Bunlarla milleti oyalamayın. Millet ciddi meseleleri, rejimin nereye gideceğini konuşmak istiyor. Siz rejimi mi değiştirmek istiyorsunuz? Siz kendi siyasi görüşünüzün vesayetini mi kurmak istiyorsunuz? Millet bunu dinlemek, tartışmak istiyor. Bunu kamufle etmek için Yahya Kemal’den, Fuzuli’den, Baki’den sabaha kadar prompterdan şiir okuma yarışması yapmıyoruz.”
Başbakan Erdoğan, İhsanoğlu’nu Adana’daki programında Yahya Kemal Beyatlı’nın Süleymaniye’de Bayram Sabahı adlı şiiri için “Süleymaniye’de Bayram Namazı” dediği gerekçesiyle eleştirmişti.

“BİZ BU SEÇİMLERİ MASADA KAYBETMEK İSTEMİYORUZ”

İhsanoğlu konuşmasının sonunda AKP’lilere de seslenirken, “Oylarınızı bize veriniz, o zaman partiniz de korunur, sizin düzeniniz de korunur, dağılmaz. ANAP, Doğru Yol dağıldı. AKP’yi seviyorsanız, AKP’nin güzel hizmetlerinin devam etmesini istiyorsanız, partinizi muhafaza ediniz, cumhurbaşkanlığına sizlerin yabancınız olmayan, sizin aranızdan gelen birisini seçiniz” diye konuştu.
İhsanoğlu, vatandaşlara 10 Ağustos Pazar Günü yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde sandığa sahip çıkma çağrısında bulunarak, şöyle devam etti:
“Bunu Ankaralılar bunu çok iyi biliyorlar, Ankara’da geçtiğimiz belediye seçimlerinde ne oldu? Mansur Yavaş Bey sandıkta kazandı, masada kaybetti. Biz bu seçimleri masada kaybetmek istemiyoruz. Onun için dikkatli olunuz, oyunuza sahip olunuz. Her sandığın başında temsilcileriniz olsun, parti temsilcileriniz olsun, avukatlar olsun. Sırf sandık seviyesinde değil, ilçe, il kurullarında hep beraber olmak lazım. Hakkınızdır, hiç kimse yiyemez. Kapalı kapılar arkasında, dört duvar arasında tezvirat yapılıyor, biz bunu biliyoruz.Onun için bir daha 30 Mart’taki hadiseleri bir daha yaşamayalım. Sandığınıza, oylarınıza sahip olunuz, vatanınıza sahip olunuz” diye konuştu.


İlgili yazılar

Darbe Komisyonu İlk Toplantısını Yaptı

15 Temmuz darbesini araştırmak üzere kurulan, “FETÖ Araştırma Komisyonu” CHP’nin  Gülen sempatizanı AKP’li Reşat Petek Başkanlığı’nda ilk toplantısını yaptı. Toplantının

İş güvenliği meselesi mutlaka çözülmeli

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik, “Çalışanlarımızın nerede alt işveren olması ya da nerede alt işveren olmaması gerektiğini mevzuatımızda netleştirmek

Kılıçdaroğlu: Savcı bey o paralardan kim besleniyor?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu,  “Ankara’ya çok para taşıdığını söyleyen Zarrab’ın kuryesi ile ilgili olarak ” 17 Aralık dosyasını kapatan

Bir Cevap Yazın