SES KAYDININ YAYINLANMASINI ELEŞTİRDİ

SES KAYDININ YAYINLANMASINI ELEŞTİRDİ

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, güvenlik toplantısının ses kaydının yayınlanmasına ilişkin “Buradaki konuşma eğer gerçekse ki büyük ölçüde gerçek, bundan, bunun erişime sokulmasından, bunun yayına verilmesinden sadece Suriye istifade eder, rejim istifade eder, El Kaide istifade eder, IŞİD istifade eder” dedi.
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bursa’da gazetecilerle bir araya geldi. Dışişleri Bakanlığı’nda yapılan toplantının ses kaydının yayınlanmasını değerlendiren Arınç, “Nasıl MGK’da konuşanların gizliliği esas ise Türkiye’nin dış politikasıyla, komşusuyla, Türkiye’ye yapılan operasyonlarla, Türk Bayrağının dalgalandığı uluslararası anlaşmalarla korunmuş Türkiye toprağına vuku bulacak bir tecavüz nasıl önlenecek bunun planlarının konuşulduğu bir yer ortam dinlemesi ile dinlenebiliyor? Kimdir, neresidir, hangi ülkeden hangi istihbarat teşkilattır, hangi alçaktır, şu anda bir adres verecek durumda değilim, ama bunu yapıyor” dedi. Ses kaydına karşı Youtube karşı erişimin yasaklandığını anımsatan Arınç, kendisinin de yetkisini kullanarak, ses kaydının yayınlanmaması için RTÜK kanunun 7. Maddesindeki “milli güvenliği doğrudan ihlal eden bir durum karşısında geçici yayın yasağı getirilebilir” hükmünü uygulamaya koyduğunu anlattı. Yayın yasağının dün akşam 18.00’den itibaren yürürlüğe girdiğini ifade eden Arınç, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ses kayıtlarına ilişkin değerlendirmelerini eleştirerek “Maalesef Ana muhalefet Partisi Lideri ve bazıları söz konusu Suriye olunca Esad’a olan bağlılıklarını, Suriye’deki rejime olan sevgilerini ceplerine koymuşlar onunu adına konuşuyorlar” dedi.

BU DEVLETİN BEKA MESELESİDİR 

Ses kaydındaki konuşmaları büyük ölçüde “gerçek” olarak değerlendiren Arınç, “Buradaki konuşma eğer gerçekse ki büyük ölçüde gerçek, bunun erişime sokulmasından, bunun yayına verilmesinden sadece Suriye istifade eder, rejim istifade eder, El Kaide istifade eder, IŞİD istifade eder, içeriğini bildiğim için söylüyorum. Mahir Kaynak eski bir istihbaratçıdır söylediği çok basit bir söz var; ‘bir olay olduğu zaman çok kısa bir mantıkla şunu düşüneceksiniz bu olay kimin işine yaradı kimin işine yaradığını bilirseniz kimin yaptığını da aynı adreste bulabilirsiniz.’ Basit olarak böyle yola çıkın, oradan da bu işleri kimlerin tezgahladığını açıkça bulabilirsiniz” dedi. Suriye’nin Türkiye’nin uçağını düşürdüğünü anlatan Arınç, Suriye’nin Türkiye topraklarına attığı top mermileriyle, balistik füzelerle Viranşehir’ini Akçakale’yi Ceylanpınar’ını bombaladığını ve ölümler yaşandığını anlattı. Türkiye’nin uçağının düşürülmesinin ardından angajman kurallarının değiştirilerek karşılık verilmeye başlandığını, önce Suriye’nin helikopterinin ardından da uçağının düşürüldüğünü bunlarında uluslararası hukukun izin verdiği çerçevede yapıldığını hatırlatan Arınç, sözlerine şöyle devam etti:
“Ancak bu konuşma bizim planlarımızı deşifre eden yetkilerinin konuşmalarını deşifre eden ve doğrudan rejimin istifade edebileceği bir açıklama noktasına geliyor. Bir ana muhalefet liderinin sorumluluk taşıması gerekir. Böyle bir konu Tayyip Erdoğan’ın Bülent Arınç’ın bir başkasının meselesi değildir, bu devletin meselesidir, devletin beka meselesidir. Dolayısıyla her şeyi bir tarafa atarak ‘devletin güveliğine ait bir şeyi yayınlamak suçtur, alçaklıktır, cinayettir’, demesi gerekirken ‘youtube erişim neden engellendi, bırakın herkes bunu okusun, bırakın herkes bunlar dolaşsın, herkes bilsin’ demek hangi mantığa akla sağar ve kime hizmet eder takdirlerinize bırakıyorum.”

ARZU ETTİKLERİNİ KAVUŞAMAYACAKLAR

Yayınlanan ses kayıtları nedeniyle belediye başkanı adaylarının projelerinin gölgede kaldığını ifade eden Arınç, seçimlerin Ak Parti diğer partiler arasında bir hakaret yarışına döndüğünü halkın kafasının karıştığını ifade etti. Arınç, “Önümüzdeki seçimlerde elbette arzu ettiklerini kavuşamayacaklar. Yani ‘bu parti sendelemeli, bu başbakan itibar kaybetmeli, bu hükümet gitmeli, çünkü 30 Martta başarısız kılarsak bunları arkada Cumhurbaşkanlığı seçimi var onu da yaptırmayız, o yapılamazsa arkadan 2015 seçimleri gelir bu hükümetten de kurtulmuş oluruz.’ Yani yalanla, dolanla, iftira ile bugüne kadar usulleri boşa çıktığı için bunları yapmakla eriyemediklerini bu yöntemlerle ulaşacaklarını zannediyorlar” diye konuştu.


İlgili yazılar

Öcalan : elinizi çabuk tutun asker darbe yapabilir

Fuatavni’ye göre Öcalan askerin darbe yapabileceği konusunda Hakan Fidan’ı uyarmış. 17 ve 25 Aralık sürecinde, hükümetin cemaate yönelik operasyonları önceden

Kılıçdaroğlu: Sultanlık İstiyor Çünkü Korkuyor

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu demokrasi mücadelesinin kişisel bir mücadele olmadığını belirterek “Türkiye maalesef demokrasi standartları düşen ülke olma yolunda hızla

Demirtaş’ın mitinginden dönenlere ateş açıldı

HDP’nin Cumhurbaşkanı adayı ve  Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın Gaziantep’teki mitinginin ardından araçlarıyla konvoy oluşturan partililere, kimliği belirsiz kişilerce tüfekle

Bir Cevap Yazın