Soydan: Çevreyi kirletmek cezasız kalıyor

Soydan: Çevreyi kirletmek cezasız kalıyor

CHP Çanakkale milletvekili M. Serdar Soydan çevreyi kirleten kuruluşlara verilen cezaların tahlis edilmediğini söyledi. Sayıştay raporuna göre çevreyi kirletenlere kesilen cezaların ancak yüzde 30 unun tahlis edildiğini kaydeden Soydan “Çağdaş toplumlar, toplumsal ilerlemeleri öne sürerek ekonomik menfaatler uğruna doğayı yok sayma ve hoyratça kullanma lüksünün olmadığı bilincine ulaşmış ve çevreyle barışık büyümenin mümkün olduğunu anlayabilmiş toplumlardır. Yaşadığımız çevreyi; suyumuzu, havayı ve toprağımızı bilerek veya bilmeyerek kirletenlere karşı uygulanan idari para cezalarının takibi ve tahsilatı çevre bilincinin oluşması açısından önem arz etmektedir. Sayıştay raporlarına göre Bakanlığınız 2012 yılında çevreyi kirletenlere kestiği cezanın yüzde 32 sini, 2013 yılında ise yüzde 31 ini tahsil edebilmiştir. Cezaların neden tahsil edilemediği açıklanmalı”  dedi.

Soydan Çevre ve şehircilik bakanının yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde  “Çevreyi kirletenlere karşı kesilen para cezalarından son 12 yılda, yıllara göre zaman aşımına uğramış Bakanlığınızın alacağı ne kadardır, hangi kurum, kuruluş şirket ve şahısların hangi miktardaki cezaları zaman aşımına uğramıştır? İllere göre son 12 yılda, yıl yıl en fazla idari para cezası kesilen şahıs, şirket, kurum ve kuruluşlar hangileridir?  sorularının yanıtlanmasını istedi.


İlgili yazılar

DİNLEME VE MAL VARLIĞINA TEDBİR’E YENİ DÜZENLEME

DİNLEME VE MAL VARLIĞINA TEDBİR’E YENİ DÜZENLEME Hükümetin hazırladığı 5. Demokratikleşme paketiyle birlikte görüşülmesi öngörülen yeni düzenlemenin ana hatları belli

Davutoğlu: CHP Türk, HDP Kürt Baas’ı

Başbakan Ahmet Davutoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na seslenerek, “Madem sen demokratik bir siyasi partisin, partinin genel başkanısın, halkı direnmeye

Koç; Koltuk Tedarikçisinin kim olduğu ortaya çıktı.

CHP sözcüsü Haluk Koç, Meclis Başkanlığı seçiminden sonra yaptığı açıklamada MHP lideri Bahçeli için “koltuk tedarikçisinin kim olduğu belli oldu”

Bir Cevap Yazın