Sürç-i lisan değilse 1 milyar dolar nerede?

Sürç-i lisan değilse 1 milyar dolar nerede?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Suriye’den gelen sığınmacılar için 4.5 milyar dolar harcadığını açıklamasına karşın Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun aynı toplantıda bu rakamı 3.5 milyar dolar olarak telaffuz etmesi kafaları karıştırdı.  CHP İzmir Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Dr. Aytun Çıray da eğer bir dil sürçmesi değilse bu bir milyar dolar nerede? diye sordu.

TBMM Başkanlığı’na bir soru önergesi vererek konuyu Meclis gündemine taşıyan Çıray, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yanıtlaması istemiyle verdiği önergede, “Dünya Ekonomik Forumu’nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye’den gelen sığınmacılar için 4,5 milyar dolar harcandığını söyledi. Yine aynı toplantıda konuşan Başbakan Davutoğlu ise Suriye’den gelen sığınmacılar için 3,5 milyar dolar harcandığını açıkladı. Yani Sayın Erdoğan’ı yalanladı. Peki aradaki 1 milyar doların esrarı nedir” sorusunu yöneltti.

BİR MİLYAR DOLARLA TERÖRİSTLERİ Mİ SİLAHLANDIRDINIZ?

CHP’li Çıray, “Suriyeliler için harcanan paranın kaydı tutulmuş mudur?” sorusunu yöneltti. Başbakan’ın Suriyelilere harcanan parayla ilgili 1 Milyar dolarlık eksik açıklama yapmasını “Manidar” bulan CHP İzmir Milletvekili Aytun Çıray, önergesinde, “Sözü edilen 1 milyar dolar, Suriye’deki muhalif bazı terör örgütlerinin eğitim ve silâhlandırılmalarına harcanmış olabilir mi?” dedi.

RESMEN SAVAŞA MI GİRDİK?

CHP’li Çıray önergede TBMM’de CHP’nin muhalefetine rağmen kabul edilen Suriye Tezkeresi’nden de söz etti. Tezkerenin Meclis’ten geçmesiyle birlikte Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) birliklerini ülkenin batısından doğusuna kaydırmaya başladığının altını çizdi. Çıray önergede, “Türkiye’nin Suriye’nin veya başka bir ülkenin rejimini düzenlemek Türkiye’nin milli meselesi midir?” diye sordu.
Türkiye-Suriye sınırında yaşanan hareketliliği de gündeme getiren Aytun Çıray, “Diyarbakır’da bulunan hava üssünden kalkan savaş uçakları, Suriye sınırı boyunca keşif uçuşları yapıyor ve havan mermilerinin geldiği noktalara bomba atıyorlar. Bu durumda Türkiye resmen savaşa girmiş olmuyor mu?” ifadelerini kullandı.


İlgili yazılar

Murat Ülker: Yıldız Holding dünyada büyüsün isterim

Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker, şirketin bünyesindeki içecek firmalarını Japon dev DyDo DRINCO’ya satma kararının ardından ilk kez

Vural: Savunma değil sıvışma bakanı

CHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’ı “Milli Sıvışma Bakanı” olarak tanımlarken, “Vatan toprağını İŞID’e terk edip

Akil insanlar fire vermeye başladı

Başbakan Davutoğlu’nun isteğiyle toplanacak akil insanlar heyetinde bulunan Baskın Oran, PKK ile IŞİD’i aynı konumda gören hükümetin toplantısına katılmayacağını söyledi.

Bir Cevap Yazın