TBMM Başkanı Bakanlıkları uyardı

TBMM Başkanı Bakanlıkları uyardı

Milletvekilleri şikayet etti, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakanlık, başbakan yardımcılıkları ve bakanlıklara yazı yazarak soru önergelerine süresi içinde cevap verilmesini istedi. Meclis Başkanı 2014 yılında üç kez bakanlara yazı yazarak soru önergelerine TBMM’nin saygınlığına uygun olacak şekilde süresi içinde yanıt verilmesini talep etti.  TBMM Başkanı Cemil Çiçek tarafından 2012 ve 2014 tarihleri arasında 6 kez yazılan yazıda soru önergelerine süresi içinde ve tatminkar şekilde yanıt verilmesi istenmesine rağmen çoğu bakanlık bu yazının gereğini yerine getirmedi.

VEKİLER ŞİKAYET ETTİ, MECLİS BAŞKANI DEVREYE GİRDİ

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay’ın soru önergesine Meclis Başkanvekili Sadık Yakut’un verdiği yanıt, Meclis Başkanı Cemil Çiçek’in bakanlara yazdığı mektubun ayrıntılarını ortaya koydu.
Meclis Başkanı bakanlara yazdığı yazıda, soru önergelerine süresi içinde cevap verilmesi ve verilmesi gereken cevapların, TBMM’nin saygınlığına uygun olacak şekilde süresi içinde, resmi yazışma kuralları dikkate alınarak, soruları tam olarak karşılayan, yeterli ve tatminkar nitelikte hazırlanmasını rica etti.

MECLİS BAŞKANI, BAKANLARA 7 AY İÇİNDE 3 KEZ YAZDI

Yakut, soru önergelerine cevap verilmediği ve verilen cevapların şekil ve içerik açısından uygun olmadığına yönelik milletvekillerince Başkanlığa başvurular yapılması üzerine çeşitli girişimlerde bulunulduğunu belirterek şöyle dedi:
“TBMM Başkanı Cemil Çiçek imzasıyla Başbakanlık, başbakan yardımcılıkları ve bakanlıklara ve TBMM ile ilişkilerinden sorumlu Başbakan Yardımcılığına 5 Ocak 2012, 25 Eylül 2012, 24 Mayıs 2013, 2 Ocak 2014, 29 Nisan 2014 ve 2 Haziran 2014 tarihlerinde yazılan yazılar ile soru önergelerine süresi içinde cevap verilmesi ve verilmesi gereken cevapların, TBMM’nin saygınlığına uygun olacak şekilde süresi içinde, resmi yazışma kuralları dikkate alınarak, soruları tam olarak karşılayan, yeterli ve tatminkar nitelikte hazırlanması rica edilmiştir.”


İlgili yazılar

Özçelik: Müzareke HDP ve Demirtaş ile yapılacak!

CHP Genel Başkan Yardımcısı Murat Özçelik, CHP iktidarında çözümün adresinin TBMM olacağını, müzakerelerin ise İmralı’da Abdullah Öcalan yerine HDP ve

KILIÇDAROĞLU: ERDOĞAN HARAMDAN YANA

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın seçimlerin ardından yaptığı balkon konuşmasına ilişkin, “Balkon konuşmasında açıkça demokrasiye meydan okundu.

MHP’den başkanlık modeline ret!

CHP’den sonra MHP ile de görüşen Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlık konusunda eli boş döndü.  Anayasa, TBMM İçtüzüğü, bütçe ve reformlarla

Bir Cevap Yazın