Tekin: Rantçılar boş durmuyor

Tekin: Rantçılar boş durmuyor

Cumhuriyet tarihinin en büyük yolsuzluk operasyonu olarak tarihe geçen 17-25 Aralık telefon tapelerinde de geçen 32 dönümlük arsa üzerine kurulu İstanbul Etiler Polis Meslek Yüksek Okulu’nun kapatılmasına CHP Genel Sekreteri ve İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin çok sert tepki gösterdi. Tekin, “Türkiye ateşler içinde yanıyor, rantçılar ise bir dakika bile boş durmuyor” diye konuştu.

İstanbul’da 150 milyara yaklaşan rant vurgununa yönelik defalarca haritalar üzerinde yaptığı uyarılarıyla dikkat çeken Tekin, kapatma kararına yönelik Bakanlar Kurulu kararının Resmi Gazetede yayınlanması üzerine basına yansıyan haberlere ilişkin bir değerlendirme yaptı.

Söz konusu okulun Bilal Erdoğan’ın gizli ortağı olduğu Bosphorus şirketine verileceğine yönelik iddialar bulunduğunu da hatırlatan Tekin şunları söyledi:

RANTÇILAR BİR DAKİKA BOŞ DURMUYOR

“Otuza yakın vatandaşımızı kaybettik. İçimiz kan ağlıyor. Türkiye yanarken rantçılar ise boş durmuyor. Daha önce CHP olarak haritalarıyla birlikte defalarca gündeme getirmemize ve 17 – 25 Aralık’ta kamuoyuna da yansıyan telefon konuşmalarına rağmen hiç ders almamış görünüyorlar. Sayın Bakan Ali Babacan’ın da bir süre önce ifade ettiği gibi geçe yarısı imar uygulamalıyla, kalem oynatarak milyar dolarlık rantlar yaratılıyor. Türkiye yanarken bile bile bunların rant iştahı biç bitmiyor. Her gün yeni bir bir rant örneğini sergiliyorlar. Ama unutmasınlar ki peşlerini asla bırakmayacağız CHP olarak iştahlarını kursaklarında bırakacağız. Günü geldiğinde de elbette tüm bunların hesabını tek tek soracağız.”

ARSANIN HİKAYESİ

Polis Okulu arsasının ihalesiz satıldığı iddiaları üzerine İBB Başkanı Kadir Topbaş arsanın tapusunu kameralara göstererek yalanlamıştı. Okulun arazisi Emniyet Genel Müdürlüğü ile yapılan protokol sonucu, 2012 yılında İBB’ye devredilmiş; protokol kapsamında arazinin bedeli yaklaşık 430 milyon TL olarak belirlenmiş, bunun karşılığı olarak da Çatalca’da yeni bir bina yapılmasına karar verilmişti. Protokolden sonra ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 32 bin metrekarelik araziye imar planı yapılarak söz konusu alan ticaret merkezi olarak planlara işlenmişti. Emsal 2.5 olurken yükseklik ise serbest bırakılmıştı. Araziye yaklaşık 100 bin metrekarelik inşaat hakkı tanınırken, yeni imar planında AVM, rezidans, restoran, mağaza, otel yapımına izin verilmişti.


İlgili yazılar

Akşener: Yılmak Yok Mücadeleye Devam

MHP Genel Başkan adayı Meral Akşener mücadeleden geri adım atmasının söz konusu olmadığını söyledi. Akşener, Ankara 3. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin

Onur Öymen Kılıçdaroğlu’na görevi bırak çağrısı yaptı

Eski CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, 7 Haziran seçiminde CHP’nin oyunun düştüğünü, AKP ile yapılan koalisyon görüşmesinin de başarısızlıkla

Bahçeli: Sağlık her şeyin başı!

MHP lideri Devlet Bahçeli 25 gan sonra partililerinin karşısına çıktı. Gebze’de By-Pass olduktan sonra dün parti genel merkezine gelen  Milliyetçi

Bir Cevap Yazın