TEZCAN: BAŞBAKAN YALAN SÖYLEMEYE DEVAM EDİYOR

TEZCAN: BAŞBAKAN YALAN SÖYLEMEYE DEVAM EDİYOR

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bugün Burdur mitinginde CHP’ye sahte bir belgeye dayanarak “iftira attığını” belirterek, “Başbakan yalan söylemeye devam ediyor. 1960 yılında sıkıyönetim komutanlığının yayınladığı iddia edilen tebliğle CHP’nin ne ilgisi olabilir? CHP’nin yolsuzluk yaptığına dair herhangi bir belge bulamayan Recep Tayyip Erdoğan, 1960 yılındaki Örfi İdare Komutanlığı belgesi olduğunu söylediği sahte bir belgeye dayanmıştır” dedi.

CHP’li Tezcan, yaptığı açıklamada, Erdoğan’ın yalan söylemeye devam ettiğini öne sürdü. Erdoğan’ın 1960 yılında Eskişehir Örfi İdare Komutanlığı’nın tebliği olarak ifade ettiği belgede “Demokrat Partililerin tutuklanmalarının istendiğinin ve 12 uçak dolusu altın, mücevherat ve parayla kaçarken yakalandıklarının belirtildiğini” hatırlatan Tezcan, şunları ifade etti:
“Bu sözler baştan sona yalan ve iftiradır. Öncelikle 1960 yılında sıkıyönetim komutanlığının yayınladığı iddia edilen tebliğle CHP’nin ne ilgisi olabilir? CHP’nin yolsuzluk yaptığına dair herhangi bir belge bulamayan Recep Tayyip Erdoğan, 1960 yılındaki Örfi İdare Komutanlığı belgesi olduğunu söylediği sahte bir belgeye dayanmıştır. Öte yandan, 30 Mayıs 1960 tarihinde Anadolu Ajansı’nda yayınlanan Milli Birlik Komitesi’nin 28 numaralı tebliği ile Başbakanın sözünü ettiği belgenin sahte olduğu Eskişehir Örfi İdare Komutanlığı diye bir komutanlığın bulunmadığı, böyle bir tebliğinin yayınlanmadığı, bu tip sahteciliklerin görülmesi halinde derhal mahalli garnizon kumandanlıklarına haber verilmesi istendiği açıkça görülmektedir. Başbakan Milli Birlik Komitesi’nin 30 Mayıs 1960 tarihinde açıkça yalanladığı bir belgeyi gerçekmiş gibi kullanmaktan çekinmemiş, bir kere daha yalan ve iftiralarına devam etmiş. ‘Yalancıdan başbakan olmaz’ sözünün ne kadar haklı olduğunu göstermiştir.”

İŞTE O BELGE

Tezcan’ın açıkladığı ve dönemin Devlet Başkanı Orgeneral Cemal Gürsel’in imzası olan belgenin tam metni şöyle:

Milli Birlik Komitesi’nin 28 Numaralı Tebliği
Ankara, 28 (a.a.) – Milli Birlik Komitesi (28) numaralı tebliği:
1- Birtakım kötü niyetlilerin Eskişehir Örfi İdare Komutanlığı Tebliği adı altında beyannameler bastırarak bazı parti mensuplarının kaçmalarına mahal verilmeden yakalanmalarını propaganda etmekte oldukları tespit edilmiştir.

2- Halen Ankara ve İstanbul’dan başka hiçbir şehir ve kasabada örfi idare ilan edilmemiştir.

3- Vatanseverliğinden emin bulunduğumuz Türk milletinin radyolarımız vasıtasıyla yapılmakta olan tebliğler dışında bu kabil bozguncu ve nifak yaratıcı eşhasın kötü niyetli faaliyetlerine alet olmamalarını ve bu gibi durumlarda derhal mahalli garnizon kumandanlıklarına haber vermek suretiyle idaremize yardımcı olmalarını sayın yurttaşların ıttılaına arz ederim.
Orgeneral Cemal Gürsel”


İlgili yazılar

CHP mera rantını mahkemeye taşıdı!

CHP Trabzon Milletvekili  Haluk Pekşen, “Mera Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” in iptali için dava açtı. Yönetmelik değişikliğinin Anayasa ve

AOÇ Türkçe kitabından da çıkarıldı!

Milli Eğitim Bakanlığı ilköğretim Türkçe kitaplarında yer alan, Atatürk’ün ağaç sevgisini ve Atatürk Orman Çiftliği’nin önemi anlatılan “O İğde Ağacına

Her okula sosyolog atanmalı

CHP Konya Milletvekili Hüsnü Bozkurt okullarda sosyolog istihdam edilmesini istedi. Sosyolojinin, yüzyılın en önemli mesleklerinden biri olduğunu, mesleğe ve icracılarına

Bir Cevap Yazın