Tezcan: HSYK aklama merkezi olacak

Tezcan: HSYK aklama merkezi olacak

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, Pazar günü yapılan seçimle son 10 üyesi belirlenen HSYK’nın yeni yapısına yönelik, “Özellikle ucu iktidara uzanan, kirli ilişkileri işaret eden MİT TIR’ları, İzmir Liman ve 17-25 Aralık yolsuzluk soruşturmaları gibi kamuoyuna mal olmuş önemli ve büyük dosyaların tam bir tarafsızlık içerisinde devam edip etmeyeceği bu kurulun sorumluluğu altındadır. Bu dosyalara her türlü etkiyi ortadan kaldırmak gerekir” uyarısı yaptı.

İktidara yakın Yargıda Birlik Platformu’nun son seçimde 10 asıl üyelikten 8’ini kazanması üzerine basında yer alan “Yargı da AKP’ye bağlandı” şeklindeki yorum ve kaygıları değerlendiren Tezcan şu mesajları verdi:
İKTİDAR TALİMAT VERECEĞİ YARGI İSTİYOR

Bizim başından beri sürece yaklaşımımız; yargının siyasetin etkisinde olmadığı bir hukuk düzeni yaratılmasıdır. Çok net biçimde biz bağımsız bir yargı istiyoruz ve bunun güvencesi de hakim ve savcıların özlük işlerine bakan HSYK’nın iktidarın veya bir başka güç odağının kontrolünde olmamasıdır. Hükümet ise başından bu yana, kendi emri altında yöneteceği ve talimat vereceği bir yargı istiyor.

BÜYÜK DOSYALAR KURUL’UN SORUMLULUĞUNDA

Nitekim, ‘istediğimiz sonucu alamazsak gayri meşru sayarız’ sözü bunun en çarpıcı örneğidir. Şu anda seçilen HSKY üyelerinden tüm toplumun beklentisi oluşan bu kaygıları giderecek bir duruş göstermeleridir. Özellikle iktidarın istediği kararları çıkarabilmek veya soruşturmaları engelleyebilmek için yapılacak sürgün, tayin, terfi, değişiklik ve mahkeme dizayn etme sürecinin bir parçası olmamaları gerekiyor.

Bundan sonraki süreçte, özellikle MİT tırları, İzmir liman, 17-25 Aralık yolsuzluk soruşturmaları gibi ucu iktidara uzanan, kirli ilişkileri işaret eden ve kamuoyuna mal olmuş önemli ve büyük dosyaların tam bir tarafsızlık içerisinde devam edip etmeyeceği, sonuçlanıp sonuçlanmayacağı bu kurulun sorumluluğu altındadır. Bu dosyalara her türlü etkiyi ortadan kaldırmak gerekir.


İlgili yazılar

CHP çözüm paketi için teşkilata mektup gönderdi

CHP, Meclis Genel Kurulu’nda Salı günü görüşülecek olan Çözüm Paketi’ne ilişkin teşkilatına mektup gönderdi. Mektupta Çözüm Paketi konusunda CHP’nin izleyeceği tavra

Tekin: Rantçılar boş durmuyor

Cumhuriyet tarihinin en büyük yolsuzluk operasyonu olarak tarihe geçen 17-25 Aralık telefon tapelerinde de geçen 32 dönümlük arsa üzerine kurulu

Koç: Korkak, kaçak kirli irade vizyonda

CHP Sözcüsü Haluk Koç: “O tetikçi milletvekillerinin ifadesinden sonra AKP içinde 50 tane makul şüpheli ortaya çıkmıştır.” dedi. CHP Sözcüsü Haluk

Bir Cevap Yazın