TİB cemaate MİT AKP’ye…

TİB cemaate MİT AKP’ye…

Emniyet’te 22 Temmuz’da başlayan operasyonun ardından, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın evinde ve ofisinde ‘böcek’ bulunduğu haberleri üzerine TBMM’de 12 Şubat 2013 tarihinde kurulan yasa dışı dinlemelerle ilgili araştırma komisyonunun çalışmaları bir kez daha gündeme geldi. Komisyonda görev yapan CHP İzmir Milletvekili Erdal Aksünger, yasadışı dinleme iddialarına rağmen komisyonun ancak Cemaat’le başlayan kavgadan sonra kurulabildiğini söyledi. Aksünger ancak sonraki süreçte “Cemaat’le barışma beklentisi ya da işin ucunun iktidara uzanacağı” kaygısıyla ‘ipe un serildiğini’ belirterek  “Türkiye’de yasadışı dinlemeyi devletin imkanlarını kullanmadan yapmak mümkün değil. İktidarı paylaşanların etkin olduğu kurumlarda yaptıkları suistimaller vardı. Bugün kendi aleyhlerine bir durum ortaya çıktığı için ‘Yasadışı dinlemeler yapıldı’ diye şikayetçi olanlar, geçmiş dönemde yapılanlara ses çıkarmıyorlardı” dedi.

Aksünger “Komisyon Şubat 2013’de kuruldu. O dönemde AKP ile cemaat arasında ayrışma başlamıştı ve bir ‘böcek’ hikayesi uyduruldu. “Başbakan’ın ofisinde böcek bulundu’ diye ortalık ayağa kaldırıldı. AKP, ancak böcek olayından sonra bu komisyonun kurulmasına yanaştı. O ara birbirlerini tehdit ediyorlardı belki, komisyonu da ‘kavgayı sürdürürseniz biz bunların üzerine gideriz’ diye başka bir tehdit unsuru olarak kurmak istemiş olabilirler. Çünkü ayrışma vardı ama kavga kesin olmadığı için bir yandan da barışma sevdasındaydılar.” diye konuştu.

Aksünger şöyle konuştu:

“O güne kadar yasa dışı dinlemeler yapıldığı Ergenekon, Balyoz gibi dava süreçlerinde ayyuka çıkmıştı. Sadece bu tür davalara konu kişiler dinlenilmiyordu. İhalelere ve borsaya müdahale için bile dinlemeler yapılıyordu. Tablo inanılmaz korkunçtu. AKP, Cemaat, derin devlet bütün bu süreci işbirliği içinde yürütüyordu.

ENVANTER BİLE TUTULMAMIŞ

Komisyon sürecinde çok kişiyi dinledik. Dinlediğimiz pek çok insan geçmişten, derin devletin yaptığı dinlemelerden, fişlemelerden söz ediyordu. Bu dönemde emniyetten iki önemli isim olan Sabri Uzun ve Emin Arslan’ın yaptığı açıklamalar çok önemliydi. Emin Arslan, Hrant Dink cinayeti dahil nasıl yasadışı dinlemeler yapıldığını ve kayıtların sonradan nasıl yok edildiğini anlattı. Komisyon çalışmaları sırasında incelemelerde bulunmak üzere Emniyet İstihbarat’a gittiğimizde ise ‘geçiştirme’ hali hakimdi. 2010 yılından sonra Emniyet İstihbarat’da bir demirbaş listesi, envanter tutulmadığını öğrendik. Dinlemeler için kullanılan tam donanımlı 11 aracın kaybolduğundan bahsediliyordu. Bu araçlar envantere kayıtlı değildi.

TİB OLMAYINCA MİT

Aslında AKP, Cemaat’le barışma beklentisiyle mi yoksa arka planda ucunun kendilerine dokunacağını gördüğü için mi komisyon çalışmalarını işlevsiz hala getirdi bilmiyorum. Erdoğan’ın arka bahçesi MİT, TİB’i de yönetmeye başladı. Başbakan’ın da ‘TİB’e gerek yok MİT onun yaptığını yapıyor zaten’ diye açıklaması bir itiraftır. Dinleme ile ilgili fiberoptik uçlar TİB’e aktarılırken bir çıkış da MİT’e veriliyordu zaten. MİT denetime açık bir kurum değil. TİB’de ne yapsalar nüfuz edemediklerini fark ettikleri için alternatif arayışla yapıyorlar bütün bunları.


İlgili yazılar

Rusya tampon bölgeye karşı!

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aleksandır Lukaşeviç, Suriye’de tampon bölge oluşturulmasına ancak Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nin karar verebileceğini söyledi. Rusyanın

İşsizlik IŞİD ve PKK’dan daha tehlikeli

Son istatistiklere göre Türkiye’de işsiz sayısı Temmuz itibariyle 2 milyon 867 bin kişi ve işsizlik oranı yüzde 9.8. Mevsim etkilerinden

İmam ile müezzin para yüzünden bir birbirine girdi!

Ümraniye’de cami imamı ile müezzin paraları sayma konusunda anlaşamadı, tekme tokat kavga ettiler. Ümraniye’de, Parseller Camisi’nde görevli imam Serdar Şahinoğlu (48)

Bir Cevap Yazın