TOMA maketinden korktular

TOMA maketinden korktular

Hükümetin yeni yasa hazırlığını protesto etmek isteyen CHP’li gençlerin karşısına polis çıktı! Ankara CHP Gençlik Kolları, AKP hükümetinin hazırladığı ‘Güvenlik Tasarısı’ adlı yasaklar ve ceza paketini protesto etti. Gençliğin önüne polis barikatı çıktı. Ahmet Davutoğlu maskelerinin takıldığı ve TOMA maketinin taşındığı eylemde CHP Gençliği Başbakanlık binasına yürümek istedi. Polisin ablukaya alarak yürüyüşe izin vermemesi üzerine CHP Gençliği Kızılay’da oturma eylemi yaptı.

AKP İktidarının TBMM’ye sunduğu ve özgürlükleri kısıtlayan yeni yargı paketine karşı CHP Gençlik kolları Ankara’da eylem yaptı. Kızılay Güvenpark’ta Ankara İl Gençlik Kolları tarafından örgütlenen eyleme Gençlik Kolları Genel Başkanı İrfan İnanç Yıldız ve Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl de katıldı.
İl Başkanlığı Binası’ndan Başbakanlığa yürümeleri biber gazı tehdidiyle engellenen gençlere bir konuşma yapan Bingöl, 12 yıl önce yasakları kaldırma vaadiyle halka şirin görünerek işbaşına gelen AKP iktidarının zaman içinde baskıcı, yasakçı ve hukuk tanımaz ceberut bir iktidara dönüştüğünü kaydetti.

TOMA’LAR MI DURDURACAK?

Cumhuriyet tarihi boyunca hem ezilen halkların hem de gençlerin baskılara, işkencelere, faşist darbelere karşı direndiğini ve yılmadığını vurgulayan Bingöl, “bu gençler idam sehpalarına güle oynaya gittiler, boyun eğmediler, yılmadılar. Şimdi darbeci AKP iktidarının tenekeden yaptığı TOMA’lar mı bu da gençleri durduracak? Onlar ne yaparlarsa yapsınlar CHP halkın, ezilenlerin, emeklinin, gençlerin yanında dimdik ayakta kalacaktır” diye konuştu.

AKP iktidarı gidip, CHP iktidarı gelene kadar mücadelenin sürdürüleceğini ifade eden Bingöl şöyle devam etti:
“Biber gazları, TOMA rezaletleri gençleri durduramadı. Ancak bir şey oldu; Türkiye’nin yurtdışındaki itibarı zedelendi. İşte son BM’deki oylama da bunu açıkça gösteriyor. Ortadoğu’nun liderliğine oynayanları ilk terk eden Ortadoğu ülkeleri oldu. Bunlar Türkiye’ye açıktan tavır koydular. Türkiye yalnız ve çaresiz bir duruma düşürülmüştür. Tüm bunları tersyüz edecek olan ufukta görünen CHP iktidarıdır.”

POLİS GENÇLER KARŞI KARŞIYA

Ankara polisinin biber gazlı kasklı önlemler aldığı, eylem sırasında bir ara polis müdürlerinin “ müdahale edin “emri verdiği gözlendi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Bingöl, Çevik Kuvvet Müdürlerinin yanına giderek onlarla konuştu; Bingöl “ CHP bu ülkenin kurucusu şu anda da en büyük muhalefet partisidir. Bizim Gençlerimiz toplumsal kurallara uyan, ülke sorunlarına duyarlı eğitimli gençlerdir. Onlarla polisi karşı karşıya getirmeyin. Bir basın açıklaması yaparak dağılacaklar. Bütün bu önlemlerin gereği yok. Polislerinizi çekin” dedi.

CHP Gençlik Kolları Genel Başkanı İrfan İnanç Yıldız da yaptığı konuşmada, AKP İktidarının giderek toplumdan korktuğunu saltanatını sürdürmek uğruna polisiye önlemlerden medet umduğunu belirtti. Yıldız, “ Ne yaparsanız yapın. Bu halk bunun hesabını sizden soracak. Faşist dönemlerde eşine rastlanmamış polisiye önlemlerinizle halkın sizden hesap sormasını engelleyemeyeceksiniz. Biz CHP gençliği olarak her alanda AKP İktidarının bu anti demokratik yüzünü teşhir edeceğiz. Bütün halkımızı da bu yapılanlara karşı duyarlı olmaya çağırıyoruz.” dedi.
Toma Maketi ve Davutoğlu Maskeleriyle gençler, “ Halka değil hırsızlara barikat” sloganları atarken kaskını giyen Polisler Başbakanlık binasına yürümek isteyen gençlik kolları üyelerine izin vermedi.


İlgili yazılar

EVLENME ORANI DÜŞÜYOR

Türkiye genelinde 2013 yılında evlenen çiftlerin sayısı bir önceki yıla göre yüzde 0.6 azalarak 600 bin 138 olurken, kaba evlenme

CHP’de adaylık ücretleri belli oldu

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, Aday adaylarından alınacak kontenjan için  7 bin 500, önseçim ile gelecek

Fakülteyi binasıyla götürecekler!

Karaciğer ve Yüz nakli operasyonları ile tarihe geçen Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin YÖK ve üniversitenin haberi olmadan yeni kurulacak olan

Bir Cevap Yazın