YURT DIŞI YASAĞININ KALDIRILMASINI İSTEMİŞTİ

YURT DIŞI YASAĞININ KALDIRILMASINI İSTEMİŞTİ

Anayasa Mahkemesi, HDP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel’in silahlı terör örgütü PKK üyesi olmak suçundan 8 yıl 9 ay hapse mahkum olduğu davada hakkında verilen yurt dışı yasağının hak ihlaline neden olmadığına karar verdi. Tuncel’in ‘seçme ve seçilme ve siyasi faaliyete bulunma’ hakkının ihlal edilmediğine karar veren Anayasa Mahkemesi, seçme seçilme ve siyasi faaliyette bulunma haklarının mutlak olmadığı, meşru amaçlarla sınırlandırılabileceğini ifade etti.

Hak sınırlamasındaki ölçülülük ilkesine dikkat çeken Anayasa Mahkemesi, “Bir koruma tedbiri niteliğindeki yurt dışına çıkamamak kararı nedeniyle başvurucunun mahkûmiyet kararından sonraki süreçte yurt dışına çıkamamasından ibaret müdahalenin demokratik toplumun gereklerine aykırı olmadığı gibi başvurucunun milletvekilliği görevlerini yapabilmesi nedeniyle amaçlanan hedefler açısından da ölçüsüz olduğu söylenemeyecektir” dedi.


İlgili yazılar

AKP’lilerin usülsüzlük girişimi!

Türk halkı Genel Seçimi için sandık başında. Önceki seçimlerdeki hile, baskı ve usulsüzlükleri bilen seçmen bu seçimde sandığına sahip çıkıyor.

Kaçma talimatı verenler bu ülkeden kaçacak

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğul Süleyman Şah Türbesi ve Saygı Karakolu’nun terkedilmesini sert sözlerle eleştirdi. Resmi Twitter hesabından açıklama yapan

Akil insanlar fire vermeye başladı

Başbakan Davutoğlu’nun isteğiyle toplanacak akil insanlar heyetinde bulunan Baskın Oran, PKK ile IŞİD’i aynı konumda gören hükümetin toplantısına katılmayacağını söyledi.

Bir Cevap Yazın