YURT DIŞI YASAĞININ KALDIRILMASINI İSTEMİŞTİ

YURT DIŞI YASAĞININ KALDIRILMASINI İSTEMİŞTİ

Anayasa Mahkemesi, HDP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel’in silahlı terör örgütü PKK üyesi olmak suçundan 8 yıl 9 ay hapse mahkum olduğu davada hakkında verilen yurt dışı yasağının hak ihlaline neden olmadığına karar verdi. Tuncel’in ‘seçme ve seçilme ve siyasi faaliyete bulunma’ hakkının ihlal edilmediğine karar veren Anayasa Mahkemesi, seçme seçilme ve siyasi faaliyette bulunma haklarının mutlak olmadığı, meşru amaçlarla sınırlandırılabileceğini ifade etti.

Hak sınırlamasındaki ölçülülük ilkesine dikkat çeken Anayasa Mahkemesi, “Bir koruma tedbiri niteliğindeki yurt dışına çıkamamak kararı nedeniyle başvurucunun mahkûmiyet kararından sonraki süreçte yurt dışına çıkamamasından ibaret müdahalenin demokratik toplumun gereklerine aykırı olmadığı gibi başvurucunun milletvekilliği görevlerini yapabilmesi nedeniyle amaçlanan hedefler açısından da ölçüsüz olduğu söylenemeyecektir” dedi.


İlgili yazılar

Rusya Suriye için harekete geçti

Suriye Dışişleri Bakanlığı, Rusya’nın  rejimle muhalefeti bir araya getirme girişimini kabul ettiğini ve muhaliflerle bir araya gelmeye hazır olduğunu duyurdu.

Bahçeli o hayranını bekliyor

MHP Genel başkanı Devlet Bahçeli Twitter’de 1. milyonuncu takipçisi olan hayranı ile tanışmak istediğini bildirdi. Bahçeli teknolojinin insanlık yararına kullanıldığında keyifli olduğunu da vurguladı

Palandöken: Et, süt ve peynire dikkat edin

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ucuz ürün konusunda tüketicilerin dikkatli olması gerektiğini belirterek “Vatandaşımızı uyarıyorum ucuz mala kanmayın. Esnaf Birliklerimizin

Bir Cevap Yazın