TÜRKİYE İSTİHBARAT DEVLETİ YAPILMAK İSTENİYOR

TÜRKİYE İSTİHBARAT DEVLETİ YAPILMAK İSTENİYOR

Kılıçdaroğlu, İstanbul’a hareketi öncesinde Esenboğa Havalimanı’nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kılıçdaroğlu, MİT yasa teklifiyle ilgili, “Eğer devlet vatandaşı fişlemeye kalkarsa, telefonlarını dinlerse, mesajlarını dinlerse, sesini dinlerse bu demokrasimize vurulmuş en büyük darbedir. Hiçbir çağdaş demokraside böyle uygulama yoktur. Türkiye süratle AKP yönetiminde bir istihbarat devletine dönüştürülmek isteniyor. Bu doğru bir uygulama değil. Eğer istihbarat devleti olacaksa Türkiye, istihbaratla devlet yönetilecekse o zaman vatandaşa ne söyleyeceğiz biz” dedi.
Türkiye’yi bütün dünyanın izlediğini söyleyen Kılıçdaroğlu, “Türkiye’de baskı var, baskı rejimine doğru gidiliyor. Vatandaş telefonla konuşamayacak. Vatandaş mesaj gönderemeyecek. Kim kimi izleyecek? Böyle bir devlet olabilir mi? Böyle bir demokrasi olabilir mi? Bunu kabul etmiyoruz. Hükümeti sağduyuya davet ediyoruz. Baskıcı bir rejim dünyanın hiçbir ülkesinde yaşamamıştır. Yaşayamaz da zaten. Sadece gerilimi arttırıyor bunlar. Ülkede yolsuzluk var, o yolsuzluk dosyalarını kapatmak için zaten bu tür uygulamalar yapıyorlar” diye konuştu.

“YA OLDUĞUNUZ GİBİ GÖRÜNECEKSİNİZ YA DA GÖRÜNDÜĞÜNÜZ GİBİ OLACAKSINIZ”

Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün internet yasasını onayladığının anımsatılması üzerine ise, şunları dedi:
“Sayın Cumhurbaşkanı daha önce attığı bir twitte, ‘sanal dünyaya kimse karışmasın, insanlar internette özgürce sörf yapsınlar’ demişti. Bunu söyleyen kişi internete yasak getiren yasayı imzalıyor. Şimdi hangisi doğru acaba? Eğer siz gerçekten de internete yasak getiriyorsanız ve bu yasağı onaylayacaksanız bir önce yaptığınızı yapmayacaksınız. İnsanlar özgürce internette sörf yapsınlar demeyeceksiniz. Eğer onu söylüyorsanız böyle bir yasanın altına imza atmayacaksınız. Yani ya olduğunuz gibi görüneceksiniz ya da göründüğünüz gibi olacaksınız. Bugün böyle yarın böyle olmaz. Cumhurbaşkanlığı makamı önemli bir makamdır. Orası Türkiye Cumhuriyetini temsil eder. O temsilde yurttaşın özgürlüğü, yurttaşın düşünce özgürlüğü özellikle altını çizeyim, hareket özgürlüğü, ifade özgürlüğü… O makam bunların güvencesi olmak zorundadır. O makam yasak anlayışın güvencesi olmamalıdır. Ayrıca o makamda oturan kişi gelen yasayı ya onaylar ya da parlamentoya tekrar görüşülmesi için iade eder. Hükümetle oturup pazarlık yapmaz. Orası pazarlık makamı değildir. Anayasada da Cumhurbaşkanlarının hükümetle pazarlığa oturacaksınız diye bir yetkisi yoktur. Böyle bir yetki Anayasa’da yoktur. Sayın Cumhurbaşkanı bunları bırakmış hükümetle pazarlığa oturmuştur. Pazarlık üzerine yeni bir yasa geliyor. İşte MİT Yasası geliyor. Eskiye rahmet okutacak bir yasa. Bunu anlamak mümkün değil.”

“İSTİHBARAT DEVLETİ YARATILMAK İSTENİYOR”

CHP Lideri, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın ifade vermeye gitmesi gerektiği” yönündeki haberlerin Çankaya Köşkü tarafından yalanlanmasının nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine de, “Köşkten yapılan bu açıklama şunu gösteriyor; Sayın Erdoğan’la Sayın Gül arasında bir düşünce paralelliği var” yanıtını verdi.
Kılıçdaroğlu, “Bugün geldiğimiz noktada bir istihbarat devleti yaratılmak isteniyor ve hükümet bütün gücüyle bunun üzerine yoğunlaşmış durumda. ‘Ben nasıl Türkiye’yi, vatandaşların konuşamaz, dertlerini anlatamaz hale getiririm’, bunun arayışı içinde. Ama ne yaparsa yapsın 21. Yüzyılın dünyasında kişilerin özgürlüğünü kişilerin ellerinden alamazsınız” diye konuştu


İlgili yazılar

Haberal’ın hastanesini de kapattılar!

CHP Eski Zonguldak milletvekili Prof. Dr. Mehmet Haberal’ın kurucusu olduğu İzmir Zübeyde Hanım Hastanesi iktidar tarafından kapatıldı. Kapatmaya gerekçe olarak

HSYK ÜYESİNDEN İSYAN: BOZDAĞ ÖZEL YETKİLİ BAKAN

HSYK 2. Daire Başkanı Nesibe Özer, Cumhurbaşkanı Gül’ün onayını bekleyen HSYK Kanunu’nda değişiklik öngören düzenlemeyle Adalet Bakanı’nın “Özel Yetkili Bakan” haline getirildiğini belirtti. Özer, “Güncel bir benzetme yapılacak olursa Bakan, Özel Yetkili Bakan haline getirilmekte, HSYK ise Bakanlığa bağlı bir Genel Müdürlük haline getirilmektedir.

Kılıçdaroğlu: Oğlum sıfırladın mı demeyeceğim

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, iktidar olduğunda hiç kimseye devlet imkanlarını peş-keş çekmeyeceğini belirterek “sabah kalktığımda oğlum paraları sıfırladın mı

Bir Cevap Yazın