Türkiye yeni dönem için oy kullanıyor

Türkiye yeni dönem için oy kullanıyor

Türkiye tarihinin ilk halk tarafından seçilecek olan Cumhurbaşkanı için oylama sürüyor. Cumhurbaşkanı adaylarından ekmeleddin İhsanoğlu ilk oy kullanan aday oldu. CHP ve MHP lideri Ankara’da, Demirtaş Diyarbakır’da İhsanoğlu ve Erndoğan ise İstanbul’da oylarını kullandı.

TÜRK SİYASETİNE YENİ BİR ÜSLUP GETİRDİ

Oyunu kullandıktan sonra kısa bir açzıklama yapan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, seçim sürecinin çok zor ve eşitsiz koşullarda geçtiğinin altını çizerek, “Tüm bunlara rağmen, Türk siyasetine yeni bir üslup, tarz geldi. Ekmeleddin Bey bu konuda yeni bir süreç başlattı. Kendisine bir şükran borçluyuz” dedi.
kamalSeçim sürecinde CHP olarak demokrasi tarihine önemli bir katkıda bulunduklarını kaydeden Kılıçdaroğlu “İlk kez 14 siyasi parti bir aday üzerinde anlaştık. Bu çok önemli bir gelişmeydi. İlerde Türkiye’nin demokrasi tarihini yazacak olanlar bu gelişmeyi herhalde özellikle önem vereceklerdir. Seçim sürecinin çok zor ve eşitsiz koşullarda geçtiğini herkes biliyor. Ama tüm bunlara rağmen, Türk siyasetine yeni bir üslup, tarz geldi. Ekmeleddin Bey bu konuda yeni bir süreç başlattı. Kendisine bir şükran borçluyuz. Kendisine yürekten teşekkür ediyoruz. Umarım seçimler halkımız için hayırlı olur. Kuşkusuz bu seçim demokrasimiz için çok önemli bir seçim. Bunu hep beraber göreceğiz” şeklinde konuştu.
Kılıçdaroğlu, gazetecilerin bir sorusu üzerine seçim sonuçlarını evinden takip edeceğini de bildirdi.

DEMOKRASİ MÜCADELEMİZ DEVAM EDECEK

Cumhurbaşkanı Adayı ve HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Cumhurbaşkanlığı seçimlerini bir başlangıç olarak değerlendirdi ve “bütün ezilen halklar adına, ötekileştirilenler adına, emeğiyle, alın teriyle çalışan işçiler, emekçiler adına yeni bir başlangıç olacağını” söyledi. Oyunu Diyarbakır’da kullanan Demirtaş, “Sonuçlar ne olursa olsun ülkemizde, özgürlük, demokrasi, kardeşliğin kazanmasını temenni ediyorum. Biz de kazansak demokrasi ve özgürlük mücadelesi sonlanmış noktalanmış olmayacak, diğer adaylar da kazansa demokrasi arayışı, özgürlük mücadelesi devam edecek. Bu bir başlangıç sadece, bütün ezilen halklar adına, ötekileştirilenler adına, emeğiyle, alın teriyle çalışan işçiler, emekçiler adına yeni bir başlangıçtır. Elbette çıkacak oylar bu sıçramanın niceliğini belirleyecektir. Nitelik olarak büyük bir sıçrama yaşamıştır Türkiye siyaseti. Şimdiden sonuçlar her kes için hayırlı olsun” temennisinde bulundu.

YARIN TARTIŞMALAR BİTMELİ

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, seçim propaganda sürecinden yaşanan tartışmaların geride kaldığını ifade ederken, “Kim ne söylediyse, söyleyecekse geçmişte artık, vatandaş bugün kararını verecek. Benim temennim odur ki yarın sabahtan itibaren kim seçilecekse ona hepimiz, millet karar verdiği için içtenlikle ‘sayın cumhurbaşkanımız’ diyebilmeliyiz. Tartışmaları buradan öteye devam ettirmememiz lazım. Maalesef bizim böyle kötü bir alışkanlığımız var. Seçim biter, sanki seçim devam ediyormuş gibi yeni tartışmalarla seçimi gölgede bırakırız” dedi.

İHSANOĞLU:  BİRTAKIM MENFAATLERİN TEMİN EDİLDİĞİNİ BİLİYORUZihsanoglu

Cumhurbaşkanı Adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, sesiz yığınların bugün sandıkların başına gittiğini vurgulayarak, “Kampanya adaletsiz ve eşit olmayan şartlarda yürütüldü ama biz milletimizin sağduyusundan eminiz. Aldığımız bazı haberlerde oy verme kabinlerine vatandaşlar telefonlarla girmiş ve kabinlerden fotoğraf çekme sesi geldiği duyulmuş. Biz birtakım uygunsuz hareketlerin yapıldığını, oyunu mühürledikten sonra belirli bir adaya gidip oyu karşılığında birtakım menfaatlerin temin edildiğini biliyoruz. Tüm dünyanın gözü bizde. 76 milyonun hassasiyeti her türlü hassasiyetten üstündür. Bu konuda ihmalleri görülen sandık görevlileri hakkında hukuken gereken yapılacaktır. Ülkemizde gerginlik hat safhasında. Bundan sonra bu seçimin neticesinde toplumumuzun gerginlikten kurtulması temennisiyle tüm vatandaşlarımıza şükranlarımızı sunuyorum. Çünkü demokrasi bu demektir. Tek kişilik isim listesi demokrasi değildir, onun adı başka bir şeydir.”  dedi.

MHP Lideri Devlet Bahçeli ise oyunu kullandıktan sonra kısa bir açıklama yaparak, “Türkiye için yeni bir dönem başlıyor. Hayırlı olsun” değerlendirmesi yaptı

(ANKA)

 


İlgili yazılar

PM oylaması sona erdi

Sandıklar açıldı ve oyların sayımına geçildi. CHP’de 52 kişinin seçileceği PM’ye 474, 15 kişinin seçileceği YDK’ya 98 olmak üzere toplam

Erdoğan Davutoğlu’nu sevmezdi

Abdullah Gül’ün eski danışmanlarından Yeniçağ yazarı Ahmet Takan, Ahmet Davutoğlu ile Gül’ün arasında geçmişte yaşanan süreci açıkladı. Yeniçağ Gazetesi Ankara Temsilcisi

Balyoz davası sanıklarına iade-i itibar

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Anayasa Mahkemesi kararıyla, tahliye edilen Balyoz Planı Davası sanıklarına haklarının geri iade edilmesi için yasa

Bir Cevap Yazın