Türkiye’nin gündeminden düşmeyen konu ” cami “

Türkiye’nin gündeminden düşmeyen konu ” cami “

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, her üniversiteye bir cami açacaklarını açıkladı.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Türkiye’de 80′i aşkın üniversitede cami inşaatlarının sürdüğünü belirterek, “15′ini ibadete açtık, 50′sini de 2015′te açacağız” dedi.

Görmez, yaptığı açıklamada, camilerin şehirlerin kalbi olduğunu ve üniversite kampüslerinde de camiler inşa ettiklerini söyledi.

Üniversite gençliğinin camilerle buluşmasını önemsediklerini vurgulayan Görmez, “Türkiye’de yaklaşık 20 milyon genç var. Bu gençlerimize ulaşmak istiyoruz. Şehirlerdeki üniversite camilerini önemsiyoruz. Bu camilerde gençlerle iletişim kuracak din görevlileri hizmet verecek. Onların manevi yönden gelişmesini, camilerden istifade etmesini istiyoruz” şeklinde konuştu.

Türkiye’de 80′i aşkın üniversitede cami inşaatlarının sürdüğünü belirten Görmez, “15′ini ibadete açtık, 50′sini de 2015′te açacağız” dedi.

“Camilerin müesseseleşmesini istiyoruz”

Camiyi yeniden hayatın içine, şehrin ve insanın kalbine almak istediklerini dile getiren Görmez, “Başkanlık olarak bunu başarmamız lazım. Camilerin müesseseleşmesini istiyoruz. Sadece ibadet vaktinde, namazdan önce açılıp kapanan mekan olmaktan çıkarmak istiyoruz. Türkiye’de çok güzel örnek camiler var” değerlendirmesinde bulundu.

Camiler ve Din Görevlileri Haftası kapsamında her yıl farklı temaların işlendiğine işaret eden Görmez, bunları “cami ve çocuk buluşması”, “cami ve engelliler”, “cami ve kadın” ve “cami ve gençlik” olarak sıraladı.

Görmez, özenle seçtikleri temaları son derece önemsediklerini, Camiler ve Din Görevlileri Haftası bitse de bu konulara verdikleri önemin bitmediğini vurguladı.

Camileri kadınların, gençlerin ve engellilerin rahatlıkla ulaşabileceği mekanlar haline dönüştürmek istediklerine dikkati çeken Görmez, “Camilerin, milletimizin Müslüman kimliğini keşfedeceği, ruhlarında cami sevgisini yaşayabilecekleri mekanlar olmasını istiyoruz” dedi.


İlgili yazılar

Terör Bir insanlık Suçudur!

Ankara’dan sonra İstanbul’daki son canlı bombalı terör saldırısından sonra  iktidar ve muhalefet tek yürek oldu. Terörün hedefine ulaşamayacağını belirten liderler

Nesiller boyu izlenecek ve dinlenecek bir yapıt

Hababam Sınıfı, unutulmaz serinin bu ilk kuşağının ilk filmi Rıfat Ilgaz’ın Hababam Sınıfı romanından uyarlanmıştır. Özel Çamlıca Lisesi`ne yeni atanan

Danıştay’dan Ulus’a yürütmeyi durdurma

Dava Daireleri Genel Kurulu  Ulus’ta yürütmeyi durdurma kararı verdi. Bakanlar Kurulu’nun 2010 yılında aldığı Ulus Tarihi Kent Merkezinin yenileme alanı

Bir Cevap Yazın