YAVAŞ AÇIKLADI

YAVAŞ AÇIKLADI

CHP’nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş, “Kirli siyasete rağmen kazandığımıza inanıyoruz ve inşallah itirazlarımız sonuçlandıktan Ankaralıya açıklayacağız. Kısacası oyumuzu çaldırmayacağız” dedi.

Yavaş, CHP Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, 2009 yılında da elektrik kesilmesi, televizyon yayınlarının kesilmesi gibi birçok olayla karşı karşıya kaldıklarını belirterek, “Şimdi ise yine seçim akşamı nasıl olduğu anlaşılmaz bir şekilde, CİHAN hiçbir bilgi akışı sağlayamazken sadece AA’nın bilgi akışı sağlamasıyla AKP’nin önde olduğu algısı yaratıldı. Bu şekilde sandık başındaki görevlilerin, sandık başlarını terk etmeleri amaçlandı” dedi.

Bunun üzerine de kendilerinin, bir basın toplantısı yaparak henüz CHP’nin oyunun kuvvetli olan yerlerden sonuçların gelmediğini, geldiği andan itibaren seçimi kazanacaklarını belirttiklerini anımsatan Yavaş, “Ancak her nasılsa, televizyonlarda gördünüz, ilgisiz sonuçlar gelmeye başladı. Daha sonra birden bire bilgi akışı durdu. Bu arada tabi CİHAN Habert Ajansı’nın nasıl, kimler tarafından hacklendiğinin ortaya çıkarılması lazım. Bir de AA’nın, özellikle başındaki şahsın, seçimler açıklandığı anda nerede olduğunun da araştırılması lazım. Ajans genel müdürlüğünden mi, bir başka yerden mi yönetti? Şimdilik bu kadarını söylemekle yetiniyorum” dedi.

-“4-5 SAAT VERİ AKIŞI GELMEDİ”-

Kendi açıklamalarının ardından, sonuçlara ilişkin Çankaya ve Yenimahalle’den yoğun akışın başladığını belirten Yavaş, “Daha sonra derken +3 bin, +9 bin, +27 bine kadar uzadı. Biz bu sonuçlara göre, bundan sonra gelecek sandıkların da aynı şekilde, Çankaya ve Yenimahalle’den geleceğini ve buralarda da oy oranımızın yüksek olduğunu bildirmiştik. Fakat bütün Türkiye izledi. 4-5 saat hiçbir veri akışı gelmedi. Birden bire Altındağ, Sincan, Gölbaşı gibi toplu sonuçlar geldiği söylendi. Hatta Bala’dan. Bala’dan seçmen sayısı bellidir. Sabahın 6’sına kadar Bala’dan sonuç gelmemesi söz konusu olamaz. Ankaralılar seçimlere şaibe karıştığını, adil bir şekilde yapılmadığını düşünüyorlar ve Ankaralılar haklarını arıyorlar. Elbette ki biz de Ankaralıların bize güvenip verdiği oyların sonuna kadar takipçisi olacağız” dedi.

-“12 BİN SANDIĞA TEK TEK İNCELEME”-

Bugün ilçe seçim kurullarına itirazlarını yaptıklarını ifade eden Yavaş, “Buralarda bir sürü yanlış tespit ettik. Bunlar birleştirme tutanaklarına gönderildi. Şimdi bunların tespitini yapıyoruz. Bununla ilgili de il seçim kuruluna müracaatımızı yaparak geçici tutanakların kesinleştirilmemesini ve bu süreye kadar 12 bini aşkın sandığın tek tek tarafımızdan ıslak tutanaklarının incelenmesi suretiyle karşılaştırılıp buna göre harekete edeceğimizi ve bir oyumuzun bile boşuna gitmeyeceğini özellikle herkesin bilmesini istiyoruz. Ankaralıların da çok müsterih olmalarını rica ediyorum. Kesinlikle bir oyu bile boşa götürmeyeceğiz” diye konuştu.

Yavaş, “İki gecedir hiçbir arkadaşımız uyumuyor, diğer partilerden de birtakım eksik tutanakları aldık. 500-600 gönüllü gencimiz de çalışıyor. Müthiş bir şekilde gençler sahip çıkıyor, kesinlikle organize bir hareket yok. Yine seçim merkezlerinin önünde toplanan vatandaşlardır, Ankaralılar bu seçimin adil yapılmadığına kesinlikle inanmaktadırlar” ifadelerini kullandı.

-İTİDAL ÇAĞRISI: “ŞU ANDA YSK’NIN ÖNÜNDE YAPILACAK BİRŞEYİMİZ YOK”-

Yavaş, YSK’nın önünde toplanan vatandaşlara da seslenirken, “Henüz YSK’ya müracaat etme aşamasında değiliz. Öncelikle ilçe seçim kurullarına yaptığımız müracaatlar sonuçlanacak, daha sonra il seçim kurulunun önüne gelecek. Buraya yapılacak itirazlardan sonra YSK’nın önüne gelecektir. Dolayısıyla şu anda YSK’nın önünde yapacağımız hiçbir şey yoktur” dedi.

-“KİRLİ SİYASETE RAĞMEN KAZANDIĞIMIZA İNANIYORUZ”-

Başından beri Ankara’da kirli siyasetin yürütüldüğünü, kamu kaynaklarının aynı şekilde siyasete alet edilerek adil bir seçim yapılmadığını düşündüklerini söyleyen Yavaş, “Ancak bunlar mazeret değil. Biz seçimi bunlara rağmen kazandığımıza inanıyoruz ve inşallah itirazlarımız sonuçlandıktan sonra bunun da durumunu Ankaralıya açıklayacağız. Kısacası oyumuzu çaldırmayacağız” diye konuştu.

-“ÇANKAYA GİBİ ÇOK OY ALDIĞIMIZ YERLERDE BİLE SIFIRA YAKIN OYLARIN ÇIKTIĞINA GÖRE…”-

Yavaş, gazetecilerin incelemeler sonucunda CHP ile AK Parti arasındaki oy farkının ne olduğu sorması üzerine, “Şu anda veri girişi yapılıyor. YSK henüz tamamen sonuçları işlemedi. Biz sonuçları girdikten sonra, aynı ekranda YSK’nın da girdiği sonuçları görüyoruz. Buna göre, kesin sonucu bu akşam ve da yarın alacağımızı umuyorum. Kesin rakam veremiyorum ama epey bir değişlik olduğunu söyleyebilirim. Çünkü bir kısmı HEPAR, HDP gibi partilerden aktarılmış, bir kısmı AK Parti’ye fazla yazılmış. Çankaya gibi çok oy aldığımız yerlerde bile sıfıra yakın oyların çıktığına bakılırsa bir takım kişilerin seçime şaibe karıştırmak ve ya seçim sonucunu etkilemek için epey gayret gösterdiklerini şu anda tespit etmiş bulunuyoruz. Burada kesin sonucu aldıktan sonra basınla paylaşacağız” dedi.

-“ANAYASA MAHKEMESİ’NE BİREYSEL BAŞVURUYA KADAR BU İŞİ GÖTÜREBİLİRİZ”-

Sürecin sorulması üzerine ise Yavaş bugün, birleştirme tutanaklarının kesinleştirilmemesi amacıyla başvuruda bulunduklarını anımsatarak, “Eğer bu şekilde kesinleştirirlerse itiraz süremiz çok azalıyordu. Ancak geçici tutanak olduğu için muhtemelen kesinleştirmeyecekler. Tutanaklar, ilçe itirazları kesinleştikten sonra, 3 Nisan Perşembe akşamı kesinleşecek” dedi.

Yavaş, “Oyların komple sayılması gündeme gelebilir mi?” soru üzerine ise, “Seçim Kanunu’nda şöyle bir usul yok; ‘Biz bu sonuçların tümüne itiraz ediyoruz, hepsini yeniden sayın’ diyemiyorsunuz yasal olarak. Gerekçeli şekilde itirazlarımızı yapıyoruz. Ancak bizim gerekçeli itirazlarımıza rağmen reddedilirse şiddetli bir şekilde özellikle o sandıklarda oyların sayılmasını, bu talebimiz de reddedilirse tabi ki Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruya kadar bu işi götüreceğiz. Gerekçemiz şudur, vatandaşın tercihinin tam yansıması gerekir. Sandıkta kazanalar masada kaybedilmesi çok yanlıştır” dedi.

“ADİL BİR ŞEKİLDE YAPILMAYAN SEÇİMİN, ADİL BİR ŞEKİLDE SONUÇLANMASINI BEKLEMİYORUZ”

Seçmenin iradesinin muhakkak sandığa yansıması ve buna saygı gösterilmesi gerektiğini belirten Yavaş, “Seçimden önce söylediğim gibi, dünyanın sonu değil, ‘Ankara’nın iradesi bu şekilde tecelli etmiş’ demesini bileceğiz. Ancak şu yaşanan olaylar gösteriyor ki, maalesef Ankara’da seçim adil bir şekilde yapılmıyor. Adil bir şekilde yapılmayan seçimin, adil bir şekilde sonuçlanmasını açıkçası beklemiyoruz. Tereddüdümüz, endişemiz budur, Ankaralının hakkını da kimseye yedirmek istemiyoruz” diye konuştu.

Yavaş, sandıklara yapılan itirazın bir yandan da süreyi kesmek için olduğunu ifade ederken, “Süreyi kesmek için tüm sandıklara itiraz ettik. Ama bunların içerisinde de o tutanakları bizzat gözümüzle görüp, bizzat ‘şu nedenle yanlış yazılmış, eksik toplanmış’ gibi gerekçelerimiz tek tek var; çünkü 12 bin tane gerekçe var” diye konuştu.


İlgili yazılar

Cihaner’i Tutuklayan Savcı Gözaltında

Erzincan’da 2010 yılında dönemin Başsavcısı olan CHP İstanbul Milletvekili İlhan Cihaner’i makamında gözaltına alan Erzurum savcısı  ve Küçükçekmece’de görev yapan

Diploma Tartışmasında Yeni Gizem

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın diploması ile ilgili tartışmalar devam ediyor. Başbakanlık, Marmara Üniversitesi, Bilgi Edinme Kurulu… Hiçbiri işin içinden çıkamadı… CHP’li Yarkadaş,

EMD ALTIN KALEM ÖDÜLÜ SAHİPLERİ BELLİ OLDU

Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD), 2013 yılının “Altın Kalem”lerini belirledi. Türkiye’nin bütün bölgelerinde görev yapan ekonomi muhabirleri, yazarları ve yöneticilerini çatısı

Bir Cevap Yazın