YSK Sonucuyla İlgili AİHM’e İlk Başvuru!

YSK Sonucuyla İlgili AİHM’e İlk Başvuru!

CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, AİHM başvurusunda,16 Nisan’daki anayasa değişikliği halk oylamasına ilişkin süreçte ve sonrasında yaşananları özetledi. Çam, başvurusunda, halk oylaması sürecinde tüm kamu kaynaklarının, tarafsızlık yemini eden cumhurbaşkanınca bizzat koordine edilen, kapsamlı bir planla “evet” oyu verilmesi yönünde kullanıldığını savundu.

Medyada, “hayır” oyu verecekler için, terör örgütüne destek vermekle itham eden yayınlar yapıldığını öne süren Çam, başvurusunda, halk oylamasının, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL kapsamında çıkarılan çok sayıda KHK ile hak ve özgürlüklerin kısıtlandığı bir ortamda gerçekleştirildiğini iddia etti.
Çam, anayasanın 18 maddesi gibi görülse de aslında 72 maddede değişiklik yapılarak, kuvvetler ayrılığı rejiminin fiili ve hukuki olarak sona erdirildiğini ileri sürdü.
YSK’nın, mühürsüz oy pusulasını kabul eden kararıyla da referandum sonucunun gayrimeşru ve halk iradesini yansıtmayan bir sonuçla sonlandığını savunan Çam, AİHM başvurusuna, bu sürece yaptığı itirazla ilgili belgeleri de ekledi.


İlgili yazılar

Yalçın: Ülkücüler birbirine düşürülmeye çalışılıyor

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Edip Semih Yalçın’ın  “Bir süreden beri MHP’ye yönelik haklı haksız eleştiriler, partimizin

Başbakan Erdoğan Tekirdağ’da partisinin mitinginde yaptığı açıklamada yine tehdit savurdu. yakinplan.com. başbakanı sorumlu bir insan olarak bu ülkede bildiklerini açıklamaya davet ediyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, MGK kararlarının basında yayınlanmasına tepkisini Tekirdağ’ın Çerkezköy İlçesi’nde de sürdürdü. Yeni bir kampanya yürütüldüğünü belirten Erdoğan,

Kemal Burkay’ın partisi siyasete dönüyor

Kürt sorununun çözümünde silahlı mücadeleyi reddeden ve federasyonu savunan Kürdistan Sosyalist Partisi (PSK), legal siyasetle mücadelesini sürdürmek için 40 yıl

Bir Cevap Yazın