Davutoğlu Ankara’da tapu dağıttı!

Davutoğlu Ankara’da tapu dağıttı!

Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında 1056 hak sahibinin konutu kura çekim törenine Başbakan Davutoğlu ile Başkan Gökçek’in yanı sıra Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, milletvekilleri, Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, bürokratlar, proje kapsamındaki hak sahipleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Başbakan Davutoğlu törende yaptığı konuşmada Esenboğa’dan merkeze gelişlerde yabancı misafirlerin eskiden gecekondular içerisinden geçtiğini ve bu yüzden gece karşılamalar yapılmaya gayret edildiğini hatırlatarak “Çünkü yol üzerindeki gecekondular Türkiye’nin itibarini bozuyordu. Şimdi aynı yol üzerinde Kentsel Dönüşümün tarihi izleri yaşanıyor. Kuzey Ankara Projesi, zihniyetin değiştiğini gösteriyor” diye konuştu.
Eski Türkiye’de vatandaşın sadece oy zamanı hatırlandığını, ancak yeni Türkiye’de bunun değiştiğini anlatan Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Şimdi yeni Türkiye’de ise Ak Parti ile vatandaşlarımız, ailelerimizin bir parçası, gönlümüzün direği, zihnimizin en müstesna köşesinde yeri olan aziz kardeşlerimizdir. Bugünkü proje bunun tarihi bir örneğidir” dedi.

Eskiden gecekondu yıkımlarının polis eşliğinde ve çok acı tablolar halinde gerçekleştiğini hatırlatan Başbakan Davutoğlu, şimdi ise bölgedeki 13 bin gecekondunun 8 bin 288 ile anlaşma sağlandığını, sene sonuna kadar bitirilmesi planlanan 5 bin 150 konutun ise 1196’sının hak sahiplerine teslim edildiğini kaydederek, 1056 hak sahibi konutun da kuralarının çekileceğini söyledi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek de Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm Projesi’nin 7 milyon metrekarelik, alanıyla Dünya’nın en büyük Kentsel Dönüşüm Projesi olma özelliğine sahip olduğunu ifade ederek, “Bugün çok önemli bir iş yapıyoruz. proje kapsamında tam 1056 konutun kurasını çekerek hak sahiplerine vereceğiz. Projede 13 bin 500 gecekondu var. 8 bin 288 gecekondu sahibi ile anlaşma yaptık. Uzlaşma alanı öncelikli etaplarda yaklaşık 3 bin 802 gecekondunun yıkımı gerçekleştirdik. 1. Etap kapsamında; 80, 100 ve 120 metrekare büyüklüğündeki 1193 konutu inşa ederek hak sahiplerine teslim ettik.” diye konuştu.

 


İlgili yazılar

Çankaya’da açıkhava sineması başlıyor

Çankaya Belediyesi, yaz sıcaklarından bunalan Ankaralıları, açık havada film izlemeye davet ediyor. Saat 21.00’de başlayacak filmler, Türk sinemasının klasiklerinden ve

Gökçek tarihe yeşil katili olarak geçecek

Mahkeme kararlarını yok sayması ve Ankara’yı betonlaştırmasıyla tarihe geçen Ankara Büyükşehir belediye başkanı Melih Gökçek skandal sayılacak bir karara daha

Esnaf Sakarya’da mutlu, vatandaş memnun

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, CHP Çankaya İlçe Başkanı Mehmet Perçin’le Sakarya Yaya Bölgesi’nde…

Bir Cevap Yazın