ALMANLAR ERDOĞAN’I İSTEMİYOR

ALMANLAR ERDOĞAN’I İSTEMİYOR

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 24 Mayıs’ta Almanya’nın Köln kentine yapacağı ziyaret yaklaşırken bu ülkede artan tepkiler dikkat çekiyor. Köln Belediye Başkanı Jürgen Rotersin isim vermeden Erdoğan’ı eleştirdiği belirtilirken Rotersin’in Soma’yı hatırlatarak “Sorumlu bir politikacının bu koşullarda yurtdışında seçim kampanyanlarına çıkmaktan daha önemli işleri olmalı” sözlerine vurgu yapılıyor.

Alman medyasında Başbakan Erdoğan’ın, 24 Mayıs Cumartesi günü Köln’de Avrupalı Türk Demokratlar Birliği’nin (UETD) 10. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen bir toplantıya katılacağı bildiriliyor ve “Adalet ve Kalkınma Partisi’ne yakınlığıyla bilinen” UETD’nin toplantısının 18 bin kişi kapasiteli Köln Lanxess Arena Salonu’nda yapılacağını anlatılıyor.

ALEVİLER PROTESTO YÜRÜYÜŞÜ YAPACAK

Deutsche Welle bu konudaki haberinde, “Erdoğan’ın ziyareti, Türkiye kökenli bazı göçmen örgütlerinin tepkisine yol açtı. Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu’nun (AABK) başını çektiği bir grup sivil toplum kuruluşu aynı gün Erdoğan’ı protesto mitingi düzenliyor” diyor.
Haberde Kölner Stadt-Anzeiger gazetesinin yetkililere dayandırdığı haberinde, en az 10 bin kişinin Erdoğan karşıtı mitinge katılacağını belirttiği aktarılıyor.

KÖLN BELEDİYE BAŞKANI İSİM VERMEDEN ERDOĞAN’I ELEŞTİRDİ

Bu arada, Köln Belediye Başkanı Jürgen Rotersin de “isim vermeden Erdoğan’ı eleştirdi” deniliyor. Sosyal Demokrat Parti (SPD) mensubu Roters, “Bunca kişinin hayatını kaybettiği, hâlâ aydınlatılmayı bekleyen soruların bulunduğu bir trajik olay yaşandı. Sorumlu bir politikacının bu koşullarda yurtdışında seçim kampanyanlarına çıkmaktan daha önemli işleri olmalı” sözlerini kullandı.
Haberde Hrıstiyan Demokrat Birlik Partisi’nden (CDU) Sol Parti’ye muhtelif partilerin temsilcilerinin hafta sonu yaptıkları açıklamalarda Erdoğan’ı eleştirdiklerine dikkat çekiliyor.
Bunun ardından da “Türkiye’nin 12. Cumhurbaşkanı 10 Ağustos’ta 5 yıllığına ilk kez halk tarafından seçilecek ve yurtdışında yaşayan Türk vatandaşları da ilk kez bulundukları ülkelerde oy kullanabilecek” denildikten sonra Soma’daki maden faciasında can kaybı 301’e yükselirken, sorumlular hakkında soruşturma başlatıldığı kaydediliyor.


İlgili yazılar

Kılıçdaroğlu: Başbakanlık da Cumhurbaşkanlığı da boş

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu Türkiye’nin bu gün geldiği noktada  parlamenter sistemle ilgili sorunu  olana bir iktidar olması” dedi. CHP olarak

Şeriatın eğitimdeki ayak sesleri

Turizm Meslek Liseleri’ndeki içki sunumu eğitimine ilişkin Yasal düzenlemeye dikkat çeken Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, “Yarın onu genel kurulda

Altay: Kabe’den örtü getirseniz kapanmaz

CHP Grup Başkanvekili Engin Alltay 17-25 aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun yıldönümünde Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu’nun Şeb-İ Aruz töreninde

Bir Cevap Yazın