ALMANLAR ERDOĞAN’I İSTEMİYOR

ALMANLAR ERDOĞAN’I İSTEMİYOR

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 24 Mayıs’ta Almanya’nın Köln kentine yapacağı ziyaret yaklaşırken bu ülkede artan tepkiler dikkat çekiyor. Köln Belediye Başkanı Jürgen Rotersin isim vermeden Erdoğan’ı eleştirdiği belirtilirken Rotersin’in Soma’yı hatırlatarak “Sorumlu bir politikacının bu koşullarda yurtdışında seçim kampanyanlarına çıkmaktan daha önemli işleri olmalı” sözlerine vurgu yapılıyor.

Alman medyasında Başbakan Erdoğan’ın, 24 Mayıs Cumartesi günü Köln’de Avrupalı Türk Demokratlar Birliği’nin (UETD) 10. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen bir toplantıya katılacağı bildiriliyor ve “Adalet ve Kalkınma Partisi’ne yakınlığıyla bilinen” UETD’nin toplantısının 18 bin kişi kapasiteli Köln Lanxess Arena Salonu’nda yapılacağını anlatılıyor.

ALEVİLER PROTESTO YÜRÜYÜŞÜ YAPACAK

Deutsche Welle bu konudaki haberinde, “Erdoğan’ın ziyareti, Türkiye kökenli bazı göçmen örgütlerinin tepkisine yol açtı. Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu’nun (AABK) başını çektiği bir grup sivil toplum kuruluşu aynı gün Erdoğan’ı protesto mitingi düzenliyor” diyor.
Haberde Kölner Stadt-Anzeiger gazetesinin yetkililere dayandırdığı haberinde, en az 10 bin kişinin Erdoğan karşıtı mitinge katılacağını belirttiği aktarılıyor.

KÖLN BELEDİYE BAŞKANI İSİM VERMEDEN ERDOĞAN’I ELEŞTİRDİ

Bu arada, Köln Belediye Başkanı Jürgen Rotersin de “isim vermeden Erdoğan’ı eleştirdi” deniliyor. Sosyal Demokrat Parti (SPD) mensubu Roters, “Bunca kişinin hayatını kaybettiği, hâlâ aydınlatılmayı bekleyen soruların bulunduğu bir trajik olay yaşandı. Sorumlu bir politikacının bu koşullarda yurtdışında seçim kampanyanlarına çıkmaktan daha önemli işleri olmalı” sözlerini kullandı.
Haberde Hrıstiyan Demokrat Birlik Partisi’nden (CDU) Sol Parti’ye muhtelif partilerin temsilcilerinin hafta sonu yaptıkları açıklamalarda Erdoğan’ı eleştirdiklerine dikkat çekiliyor.
Bunun ardından da “Türkiye’nin 12. Cumhurbaşkanı 10 Ağustos’ta 5 yıllığına ilk kez halk tarafından seçilecek ve yurtdışında yaşayan Türk vatandaşları da ilk kez bulundukları ülkelerde oy kullanabilecek” denildikten sonra Soma’daki maden faciasında can kaybı 301’e yükselirken, sorumlular hakkında soruşturma başlatıldığı kaydediliyor.


İlgili yazılar

Coca-Cola o ülkeye 4. fabrikasını açıyor!

Türkiye’deki dinci siyasetçilerin içmeyin diye “Boykot çağrısı” yaptığı Coca-Cola Filistin’de 4. fabrikasını açıyor. Filistin’deki 3 fabrika yatırımı ile ülkenin en

İstahbaratçı polisler teslim olmadı

Emniyet içindeki tarikatçı polislere yapılan operasyonla gözaltına alınanların sayısı 104 e çıktı. Aranan  11 emniyet görevlisi ise kayıp.  Haklarında gözaltı

Oğan: Ülkücüler Başkanlığa Hayır Diyecek

MHP Genel Başkan adayı olduktan sonra partiden ihraç edilen ve mahkeme kararıyla geri dönen Sinan Oğan, ülkücülerin tamamına yakınının başkanlık

Bir Cevap Yazın