İngiliz Sağcıları Kaybetti!

İngiliz Sağcıları Kaybetti!

İngiltere’de AB’den ayrılmayı savunan sağcı muhafazakarlar seçimde umduğunu bulamadı. Erken genel seçimin resmi olmayan sonuçlara göre Başbakan Theresa May liderliğindeki Muhafazakar Parti 313 bölgede kazanırken, Jeremy Corbyn liderliğindeki İşçi Partisi oy oranını yükselterek 260 milletvekili çıkarmayı başardı. Bu sonuçla , hiçbir parti tek başına hükümet kurmaya yetecek sayıda milletvekili çıkaramadı.

Katılım oranının yaklaşık yüzde 69 olduğu genel seçimde şu ana kadar 650 bölgenin 643’ünde oy sayımı tamamlandı.
Resmi olmayan sonuçlara göre, Başbakan Theresa May liderliğindeki Muhafazakar Parti 650 sandalyeli Avam Kamarası’nda daha önce 330 sandalye ile çoğunluğa sahip iken sandalye sayısını 313’e düşürdü.
Muhafazakar parti, henüz netleşmeyen 5 sandalyenin tamamını alsa da, çoğunluk için gereken 326 sandalyeye ulaşamıyor.
Buna karşılık, Jeremy Corbyn liderliğindeki ana muhalefet İşçi Partisi daha önce 229 olan sandalye sayısını şimdiden 261’e çıkarmayı başardı. İskoç Ulusal Partisi’nin sandalye sayısı 54’ten 35’e düşerken, Liberal Demokrat Parti 9 olan milletvekili sayısını 12’ye çıkardı.
Ülkede herhangi bir siyasi partinin tek başına iktidar olması için parlamentoda bulunan 650 milletvekilinin yarısından bir fazlası olan 326 sayısına ulaşması gerekiyor. Dar bölge ve çoğunluk esasına göre düzenlenen seçim sisteminde, her seçim bölgesinde en çok oyu alan aday doğrudan milletvekili seçiliyor.
Bu seçimin sonuçlara göre de Birleşik Krallık’ta bir koalisyon veya azınlık hükümeti ihtimali belirmiş oldu.
Önümüzdeki süreçte partiler arasında koalisyon görüşmelerinin başlaması, sürecin sonunda da istifa etmemesi halinde ya Theresa May’in ya da İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn’ın başbakanlık koltuğuna oturması bekleniyor.
İngiliz basını olası bir koalisyonda, seçimde 10 milletvekili çıkaran Kuzey İrlanda’daki birlik yanlısı Demokratik Birlik Partisinin (DUP) May’in ortağı olabileceğini aktarıyor.
İngiliz gazeteleri ayrıca bugünkü manşetlerinden, Başbakan Theresa May’in erken genel seçim kararıyla “oynadığı kumarı kaybettiğini” yazdı.
May istifa edebilir
Ezici bir çoğunlukla parlamentoya dönme vaadiyle erken seçim kararı alan ve “güçlü ve istikrarlı liderlik” vaadiyle de seçim kampanyasını yürüten May’in istifa etmesi güçlü bir olasılık olarak görülüyor.
Siyasi gözlemciler, seçim sonucunun May’in erken seçim kararını “dev bir hesap hatası” olduğunu gösterdiği görüşünde.

Birleşik Krallık, 19 Haziran’da Brexit müzakerelerine başlamaya hazırlanıyordu. May’in erken seçim kararına gösterdiği başlıca gerekçe de müzakerelere güçlü bir parlamento desteğine sahip bir hükümetle başlamaktı.
May ve Corbyn’den ilk mesajlar
Başbakan May seçim bölgesi Maidenhead’de oyların yüzde 64,8’ini alarak yeniden seçilirken, İşçi Partisi lideri Corbyn de kuzey Londra’daki koltuğunu oyların yüzde 73’ünü alarak korudu. May’in seçim bölgesinde partisi yüzde 1 oy kaybederken, İşçi Partisi yaklaşık yüzde 8’lik artış kaydetti.
May, seçim bölgesinde yaptığı ilk yorumda seçim kampanyası sırasında sık sık dile getirdiği istikrar ihtiyacını yinelerken, Muhafazakar Partinin oyların çoğunluğunu kazanması halinde bu istikrarı sağlayacağının sözünü verdi.
Corbyn’in ise verdiği ilk mesaj ülkedeki siyaset tablosunun artık geri dönülmez şekilde değiştiği oldu. Halkın, Muhafazakar Partili hükümetin kemer sıkma politikalarından bıktığını dile getiren Corbyn, “Siyaset değişti. Politika artık daha önce durduğu kutuya geri dönmüyor. Halk, kemer sıkma politikasına artık yeter dedi.” ifadelerini kullandı.
Liberal Demokrat Parti lideri Tim Farron koltuğunu korurken, Dışişleri Bakanı Boris Johnson da seçim bölgesinde yarışı rahat bir şekilde kazandı.


İlgili yazılar

Kılıçdaroğlu: Türkiye’nin Onurunu Ayaklar Altına Aldın

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu  Türkiye-İsrail anlaşmasının  Türkiye için bir yüzkarası olduğunu söyledi. İktidarın  Kılıçdaroğlu Ak Parti hükümetinin dış politikasını “Bunların

AKP SORUŞTURMA ÖNERGESİNİ YENİLEDİ

AKP’li 4 eski bakanla ilgili soruşturma önergelerini yenileyerek Meclis Başkanlığı’na sundu. 76 milletvekilinin imzasıyla sunulan soruşturma önergelerinden 4 eski bakan

Hızlı tren hızlı hızlı soygun!

Hızlı tren inşaatında devletin kasasından 60 milyon euro fazla para çıktı. Bürokratlar, ihaleyi kazanan şirketlere fazladan ödeme yapabilmek için AB’nin

Bir Cevap Yazın