KIRIM PARLAMENTOSUNUN KRİTİK KARARI

KIRIM PARLAMENTOSUNUN KRİTİK KARARI

Reuters’ın RIA ajansını kaynak göstererek bildirdiği habere göre, parlamentodaki karar oy birliğiyle alındı. Kırım’da Başbakan Yardımcısı Rüstem Temirgaliyev ise bölgenin kaderini belirleyecek referandumun 30 Mart’tan 16 Mart’a alındığını açıkladı.

RIA ajansının aktardığına göre; Temirgaliyev, referandumda halka, Kırım’ın Ukrayna’nın parçası olarak mı kalmasını, yoksa Rusya Federasyonu’na mı bağlanmak istediklerinin sorulacağını söyledi.Temigaliyev, “İlk soru ‘Kırım’ın Rusya Federasyonu’na katılmasından yana mısınız?’, ikincisi ise, ‘1992 Anayasası’nın yenilenmesinden yana mısınız?’ olacak” dedi. 1992 Anayasası, Kırım’ı Ukrayna’nın parçası olarak kabul ediyor.

Kiev’de iktidara gelen yeni yönetim, Kırım’da yapılacak referandumu tanımayacaklarını açıklamıştı.

Kırım parlamentosunda alınan karar Batı’da tepkilere neden oldu. Avrupa Parlamentosu’nun Avusturyalı üyesi Hannes Swoboda, Kırım’dan gelen bu haber üzerine Twitter’dan yazdığı mesajında, “Rus işgali altındaki Kırım Parlamentosu’nun Rusya’ya bağlanma kararı alması ne demokratik ne de meşrudur” diye tepkisini gösterdi.

Halkının çoğunluğu Rus olan Kırım’ın kontrolü, Ukrayna’daki iktidar değişikliğinin ardından fiilen Rus askeri güçlerinin eline geçmişti.


İlgili yazılar

IŞİD ev basıp kadın kaçırıyor

Dinci  terör örgütü IŞİD Irak’ta ele geçirdiği bölgelerde militanlarına kadın arıyor.Iraklı askerlerin eş ve kızlarını helal ilan eden örgüt ele

Yeni Türkiye’nin ilk ekonomisi çöktü

Türkiye’nin 2023’te dünyanın en büyük 10 ekonomisi içinde olacağına yönelik propaganda yapıladursun dün açıklanan 2014’ün ikinci çeyrek büyüme verileri Türk

Bu memleketin polisi, jandarması ordusu vardır!

Büyük  Devlet Adamı, Devrimci ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu  Atatürk  10 Kasım 1938 Perşembe günü saat 09.05′ te yaşama veda etti.

Bir Cevap Yazın