SARKİSYAN’DAN ERDOĞAN’I GÖRMEZDEN GELDİ

SARKİSYAN’DAN ERDOĞAN’I GÖRMEZDEN GELDİ

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan Türkiye’nin “Ermeni soykırımı” iddialarını tümüyle inkar ettiğini ifade ederek, buna karşın ülkesinin Türk toplumunu düşman olarak görmediğini savundu. Başbakan Erdoğan’ın dünkü mesajına ise değinmedi. Serj Sarkisyan’ın 1915 olaylarının yıldönümü vesilesiyle yapacağı “24 Nisan konuşmasının” metni Ermenistan Cumhurbaşkanlığının internet sitesinde yayınladı.

“Osmanlı İmparatorluğu’nun halefi olan Türkiye, Ermeni Soykırımı’nı tümüyle inkar politikasını sürdürüyor” denilen metinde şu ifadeler de yer alıyor:

“Biz bir suçun inkarının da bu suçun doğrudan devamı anlamına geldiğinden eminiz. Gelecekte benzer suçları sadece bu suçun kabul edilmesi ve kınanması önleyebilir.”

YARDIM EDEN TÜRKLERİ DE HATIRLIYORUZ

Sarkisyan, Türk toplumunu düşman olarak görmediklerini de herkesin önünde bir kez daha teyit etmek istediklerini belirtti. Sarkisyan, “masum kurbanların anısı önünde eğilirken, Ermeni komşularına yardım elini uzatan Türkleri, Türk aileleri de hatırladıklarının” altını çizdi ve “Tanrı yurttaşlarımıza elini uzatarak onlara çok şey verenleri, kendilerinin ve ailelerinin hayatını tehlikeye atanları kutsasın” ifadelerini kullandı.
Ermenistan Cumhurbaşkanı’na göre, “Bu tarihi utancı geride bırakılması ve devletin bu ağır yükün altından kurtarılması” Türkiye’nin tavrına bağlı.

BBC Türkçe’ye göre Türkiye ile 2009’da imzalanan protokolleri de hatırlatan Sarkisyan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın dünkü taziye mesajına ise değinmedi.
Erdoğan dün yaklaşık bir asır önce hayatını kaybeden Ermenilerin torunlarına başsağlığı dilemişti. Ermenice dahil dokuz dilde Başbakanlık düzeyinde yapılan taziye açıklamasının daha önce bir benzeri yoktu.
Ermenistan ve Ermeni diasporası Osmanlı İmparatorluğu döneminde Anadolu’da yaşayan Ermenilerin zorla göç ettirilmesi nedeniyle yaklaşık 1,5 milyon Ermeni’nin yaşamını yitirmesinin “soykırım” olarak tanınmasını istiyor.
Aralarında Almanya, Fransa, İsveç ve Rusya’nın da olduğu 20’ye yakın ülke 1915 olaylarını “soykırım” olarak tanırken, geniş bir Ermeni diasporasına sahip olan ABD bu ülkeler arasında yer almıyor.
Öte yandan ABD Başkanı Barack Obama’nın, bugün yapacağı açıklamada 1915’te yaşananlar ile ilgili olarak önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da “Meds Yeghern (Büyük Felaket)”ifadesini kullanması bekleniyor.


İlgili yazılar

100 yıllık Musul sorununu IŞİD’e çözdürmek istedi?

Suriye’nin Kobani kentine IŞİD tarafından yapılan saldırıyı protesto etmek için HDP-PKK militanlarını protestoya davet eden, çıkan olaylarda 24 kişinin ölmesini

Zarrab’la İlgili Bu sorular Hala Yanıtlanmadı

Ankara Milletvekili ve CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, Reza Zarrab’ın şirketlerinin yaptığı işlemlerin kambiyo, dış ticaret ve kara paranın aklanmasının

Molenbek nasıl cihad merkezi haline geldi?

Fransa’nın başkenti Paris saldırısının failleri ortaya çıktıkça gözler Avrupa’da ‘Cihatçıların Merkezi’ olarak bilinen Brüksel Molenbeek semtine çevrildi. Ödüllü bir savaş

Bir Cevap Yazın