Süreç hikaye… PKK’ya katılım arttı.

Süreç hikaye… PKK’ya katılım arttı.

Türkiye ile ilgili birçok gelişme yurt dışında şaşkınlıkla karşılanıyor. BBC de “çözüm sürecinde PKK’ya katılımlar neden sürüyor?” sorusuna yanıt ararken “Çözüm sürecine rağmen PKK’ya katılımların sürmesi hem soru işaretlerine, hem de çatışmaların yeniden başlama olasılığını güçlendirdiği için endişeye neden oluyor” yorumu yapıyor.

BBC, Türkiye’de iki hafta önce 53 üniversiteli gencin PKK’ya katıldıklarını açıkladığını anımsatarak “PKK lideri Abdullah Öcalan’ın 21 Mart 2013’teki Nevruz kutlamasındaki çağrısıyla başlayan çözüm sürecinin iyimser bir atmosfer yarattığını” belirterek şöyle devam ediyor:

“Dağdaki kadroların da yasal düzenlemeler sonucunda geri döneceği beklentisi oluşmuştu. Süreçle birlikte, bir yılı aşkın süredir silahlar sustu. Kimse yaşamını yitirmedi. Ancak çözüm sürecine rağmen PKK’ya katılımların sürmesi hem soru işaretlerine, hem de çatışmaların yeniden başlama olasılığını güçlendirdiği için endişeye neden oluyor.”
BBC, “Peki PKK’ya katılan 53 kişi Kürt gençlerini neden dağa çağırıyor?” sorusunu dile getirdiği haberinde psikiyatri ve sosyal hizmet uzmanlarının “çözüm sürecinde en belirgin sorun, güven bağının oluşturulamamış olması” yönündeki değerlendirmelerini aktarıyor.

Aynı uzmanların “Süreç barışa evrilmedi” değerlendirmelerine de dikkat çekilen haberde örgüte katılanların profillerinin değiştiği öne sürülürken “Pek çok üniversite mezunu ve öğrencisi genç maalesef çözümü dağda ve silahta bulmak zorunda kaldı. Çünkü bu süreç kendilerini etkileyecek boyuta gelmedi” görüşleri öne sürülüyor.


İlgili yazılar

Demirtaş: Muhteşem bir zafer elde ettik

HDP Eşbaşakanı Selahattin Demirtaş  seçimden sonra yaptığı açıklamada, Türkiye’de artık diktatörlük ve başkanlık tartışmalarının sona erdiğini söyledi. Öncelikle seçim kampanyası

Gazze’ye alçakça saldırı derhal durdurulmalı

Cumhurbaşkanı Adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, Gazze’ye saldıran İsrail’i kınayarak, “Filistinli kardeşlerimiz asla yalnız değildir. Türkiye’nin, Türk halkının kardeşlerine gereken her türlü

GENELKURULA ERKEN GELMELERİ GEREKİYOR

MİT yasasının görüşüldüğü gün AKP’li milletvekillerinin genel kurul çalışmalarına iki kez yetişememesinin arka planında bakın ne yatıyor.

Bir Cevap Yazın