Süreç hikaye… PKK’ya katılım arttı.

Süreç hikaye… PKK’ya katılım arttı.

Türkiye ile ilgili birçok gelişme yurt dışında şaşkınlıkla karşılanıyor. BBC de “çözüm sürecinde PKK’ya katılımlar neden sürüyor?” sorusuna yanıt ararken “Çözüm sürecine rağmen PKK’ya katılımların sürmesi hem soru işaretlerine, hem de çatışmaların yeniden başlama olasılığını güçlendirdiği için endişeye neden oluyor” yorumu yapıyor.

BBC, Türkiye’de iki hafta önce 53 üniversiteli gencin PKK’ya katıldıklarını açıkladığını anımsatarak “PKK lideri Abdullah Öcalan’ın 21 Mart 2013’teki Nevruz kutlamasındaki çağrısıyla başlayan çözüm sürecinin iyimser bir atmosfer yarattığını” belirterek şöyle devam ediyor:

“Dağdaki kadroların da yasal düzenlemeler sonucunda geri döneceği beklentisi oluşmuştu. Süreçle birlikte, bir yılı aşkın süredir silahlar sustu. Kimse yaşamını yitirmedi. Ancak çözüm sürecine rağmen PKK’ya katılımların sürmesi hem soru işaretlerine, hem de çatışmaların yeniden başlama olasılığını güçlendirdiği için endişeye neden oluyor.”
BBC, “Peki PKK’ya katılan 53 kişi Kürt gençlerini neden dağa çağırıyor?” sorusunu dile getirdiği haberinde psikiyatri ve sosyal hizmet uzmanlarının “çözüm sürecinde en belirgin sorun, güven bağının oluşturulamamış olması” yönündeki değerlendirmelerini aktarıyor.

Aynı uzmanların “Süreç barışa evrilmedi” değerlendirmelerine de dikkat çekilen haberde örgüte katılanların profillerinin değiştiği öne sürülürken “Pek çok üniversite mezunu ve öğrencisi genç maalesef çözümü dağda ve silahta bulmak zorunda kaldı. Çünkü bu süreç kendilerini etkileyecek boyuta gelmedi” görüşleri öne sürülüyor.


İlgili yazılar

Atalay: Ortak akıl önceki kadar devrede değil

AKP sözcüsü Beşir Atalay, Bülent Arınç’ın “AK Parti’nin kuruluşunda ‘biz’dik, şimdi ‘ben’ olduk” şeklindeki sözlerine yanıt verdi. Atalay, “Her şeyi

Tarhan: Ülkeyi ağyağa kaldırmak için ANAPAR’ı kurduk

CHP’den istifa ettikten sonra parti kuran Ankara Milletvekili Emine Ülker Tarhan kuruluş ardından ilk açıklamasını yaptı. Kısa adı ANAPARTİ olan,

Habertürk tartışma programlarını kaldırdı

Habertürk TV’den ilginç karar. Ciner Grubu’nun patronu ve tepe yönetimi şok bir kararla seçim sürecinde bütün tartışma programlarını yayından kaldırdı.

Bir Cevap Yazın