VE KIRIM BAĞIMSIZLIĞI İLAN ETTİ

VE KIRIM BAĞIMSIZLIĞI İLAN ETTİ

Ezici çoğunluğu Rus kökenli milletvekillerinden oluşan parlamentodaki oylamaya katılan 81 vekilden 78’i Kırım Özerk Cumhuriyeti’nin ve Kırım’a bağlı Sivastopol kentinin bağımsızlık ilanına onay verdi.

Deklarasyonda Kosova’nın Sırbistan’dan ayrılmasına atıfta bulunulurken, “Bir devletten tek taraflı bağımsızlık ilanı, hiçbir şekilde uluslararası hukuku ihlali etmez” denildi.

YASAL ZEMİN OLUŞTURULDU

Kırım’ın başkenti Simferopol’da toplanan yerel parlamentonun, meşruiyeti hali hazırda sorgulanan 16 Mart referandumunu dahi beklemeden aldığı bağımsızlık kararının özellikle Batı dünyasında tepkilere neden olması bekleniyor.

Kırım parlamentosu tarafından kabul edilen deklarasyon, 16 Mart referandumu için gerekli hukuki bir şart. Halen Ukrayna’nın parçası sayılan Kırım’ın, referandumdan sonra Rusya ile birleşebilmesi için bağımsızlık ilan etmiş olması gerekiyor. Zira parlamentonun basın departmanından yapılan açıklamada da bağımsızlık ilanının, referandumdan Rusya’ya bağlanma kararı çıkması halinde yürürlüğe gireceği belirtildi.

Kırım parlamentosu bağımsızlık deklarasyonunu kabul etmeden birkaç saat önce Rusya Parlamentosu Duma da Kırım’ın Rusya’ya bağlanması meselesini 21 Mart oturumunda ele alacağını duyurmuştu.

Kaynak: Hürriyet


İlgili yazılar

AKP’nin dış politikası işadamlarını vurdu

AKP’nin Mısır politikası Türk işadamlarını vurdu. Yeni bir başkent inşa etmeye hazırlanan Mısır, Türk işadamlarına kapıyı kapattı. Mısır’ın Geleceği başlıklı

soL Haber’e İlginç Yasak

Önemli bir takipçi kitlesine sahip olan soL haber sitesine kısmi engelleme geldi. Mahkemenin “erişimi engelleme” kararında “şikayetçi” olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan

Din dersi zorunlu olmaktan çıkarılacak mı?

CHP İzmir milletvekili ve AİHM eski yargıcı Rıza Türmen Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin  Mansur Yalçın ve 14 alevi yurttaşın daha

Bir Cevap Yazın